Tülleri pratik ütüleme önerileri

04 Ağustos 2019, 08:44
Tülleri pratik ütüleme önerileri

Kadınların en zoruna giden ütüleme işlerinin arasında tüller listenin başında gelmektedir. Hassas yapısı olmasından dolayı yanma ve kırışma riski oluşturabilir. Peki, tüller kısa yoldan nasıl ütülenir? Tülleri ütülemenin pratik yolları nelerdir? İşte, yanıtlar....

Tüller kendi aralarında çeşitlik göstermektedir. Birden fazla tül örneği mevcut olduğundan ütülerken bu bilginin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.Tüller hassas bir yapıda olduğundan çabuk kirlenebilir ve çabuk kırışmaktadır. Çabuk kırışma sorunu yaşayan hassas ev eşyalarından biri olan tüllerde gerçekleşen bu tür sorunları önlemek adına derlediğimiz yöntemleri sizler için sayfamızda paylaşıyoruz. Tüller nasıl ütülenir? Tülleri kırışmadan ütülmenin yolları nelerdir? Yanma riski taşıyan tüller ütülenirken hangi yöntemler uygulanmalıdır? Merak ettiğiniz yanıtları sayfamızın içeriğinde bulabilirsiniz...

TÜLLER NASIL ÜTÜLENMELİ?

- Tül perdelerin pratik ütülenmesi için öncelikle yıkanma aşamasına özen gösterilmelidir. Perdeleri hassas ayarda çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra kurutma makineleri yerine açık havada kurutmayı tercih ediniz.

Tüller nasıl ütülenir?

- Tülleri makineden çıkardıktan sonra yavaş hareketlerle gerdirmeyi ve çırpmayı deneyiniz. Bu sayede az kırışıklık olacak ve daha kolay ütüleme sağlamış olacaksınız.

- Tülleri elinizle yıkıyorsanız, yıkama işlemini soğuk su ile yapınız bu sayede tüller parlaklık kazanacaktır. Yıkama bittikten sonra elinizle sıkmak yerine serbest kurumaya bırakınız.

- Ütüyü en hassas ayara getirerek tülleri ütülerseniz hem yanma hem de tüle herhangi bir zarar verme riskini ortadan kaldırmış olabilirsiniz.

- Perdeyi ütü masasının üzerinde veya düzgün bir zeminde ütülemek de oldukça önemlidir. Kırışıklıkların daha kolay bir şekilde açılması düz zemin ile ilişkilidir.

- Perdeleri dikey olarak ütülemek de hem kolaylık hem de vakitten tasarruf sağlamaktadır. Buna rağmen kırışıklık varsa en son yol güvenilir bir kuru temizlemeci düşünülmelidir.

- Kalın tüllü perdelerdeki kırışıklıkları gidermek için ütüyü perdenin üzerinden yukarıdan aşağı buhar ve ısı vererek yapabilirsiniz. Ütüyü çok fazla perdenin üzerinde tutmayınız.

- Kalın tüllü perdelerdeki kırışıklıkları elektrikli süpürge makinesi ile düzeltebilirsiniz. Perdeyi çekiştirmeden yavaş hareketlerle elektrik süpürgesini kırışıklıkların üzerine tutunuz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar