Evde nikah şekeri nasıl yapılır?

15 Ekim 2019, 08:15
Evde nikah şekeri nasıl yapılır?

Sonbahar ayının yaklaşmasıyla beraberinde kış nikahı ve düğünü hazırlıklarının başlaması da beraberinde geliyor. Düğünün bir parçası ve mühürü olan nikah, nikah şekeri veya lokumunun dağıtılmasıyla geleneksel bir adet haline gelmiştir. Peki, evde nikah şekeri nasıl yapılır? İşte, pratik nikah şekeri yapımı...

Nikah şekeri veya lokumu Türk adetlerinin vazgeçilmezlerindendir. Nikah şekeri, nikahın olmazsa olmaz adetlerinden olduğu gibi aile yakınları, arkadaş ve komşulara verilmesi gereken bir ikramdır. Nikah şekerleri paket halinde satılmaktadır. Kişi sayısına gör toptan alışverişini yapabilirsiniz. Ancak evde yapımı bütçenizi sarsmayacaktır. Bütçenize katkı sağlayacak nikah şekeri yapımı nasıl olmalıdır? Bu sayfamızda nikah şekeri yapımı ile alakalı bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız. Dini nikah nedir? Nasıl kıyılır? adlı haberimizin içeriği için sayfamıza göz atınız...Evde nikah şekeri nasıl yapılır? Pratik nikah şekeri nasıl yapılmalıdır? İşte, evde nikah şekeri hazırlanışı...

Evde nikah şekeri nasıl yapılır?

EVDE NİKAH ŞEKERİ NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

Rulo Grek tül veya hediyelik kutu
Yapıştırıcı/ Zımba
Makas
Renkli veya beyaz kağıt
Grafik kalemi / Keçeli kalem
Dantel kağıt pasta altlığı / Süslü peçete
Nikah şekeri veya lokum
Kurdela

Pratik nikah şekeri yapılışı
YAPILIŞI

Kişi sayısına göre Grek tül veya hediyelik kutu, kurdela, renkli kağıt, dantel kağıt pasta altlığı ve nikah şekeri veya lokumları satın alınız. Grek tülünü kıvırıp kurdela ile bağlacak şekilde makasla kesiniz. (Grek tülü yerine satın aldığınız hediyelik kutuların içerisine önce dantel kağıt altlığını sonra nikah şekerlerini yerleştirdikten sonra kutunun ağzını kapatabilirsiniz)

Nikah şekeri

Kestiğiniz her tülün ortasına dantel kağıtları yerleştiriniz.( Dantel kağıdınız yoksa süslü peçete kullanabilirsiniz. Peçeteyi kare kesim yaparak tülün tam ortasına koyabilirsiniz) Kağıt veya peçeteleri tülün ortasına yerleştirdikten sonra nikah şekerlerini/ lokumlarını dantel kağıdının üzerine minimum 3 adet koyunuz. Tülün iki kenarını yukarıya doğru büzdükten sonra kurdela ile bağlayınız.

Nikah şekeri nasıl hazırlanır

Tülün rengine göre satın aldığınız renkli veya beyaz kağıdın üzerine grafik kalem ya da keçeli kalem ile isimleri yazınız. Kağıdı zımba ile kurdelanın üzerine tutturabilirsiniz. Dilerseniz yapıştırıcı ile de kağıdı kurdelanın üzerine yapıştırmayı deneyebilirsiniz.

Nikah şekeri modelleri

İsteğe göre üzerine çiçek süslemelerini de yapıştırabilir veya zımbalama işlemi yapabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar