Alez nasıl yıkanır? Yatak pedi elde mi makinede mi yıkanır?

03 Aralık 2019, 07:52
Alez nasıl yıkanır? Yatak pedi elde mi makinede mi yıkanır?

Alez uyku kalitesini sağlamak için kullanılan bir gereçtir. Sırt bel ağrısı olanlar rahatlıkla alez kullanımını gerçekleştirebilir. Peki, alezin temizliği ve bakımı nasıl olmalıdır? Yatak pedi elde mi makinede mi yıkanır? İşte, gerekli bilgiler...

Alez ya da diğer adıyla yatak pedi kapitoneli ve sıvı geçirmez olarak iki çeşittir. Yatak pedi yatağın üstüne serilir, ardından üstüne çarşaf serilmektedir. Alez, insan vücuduna birebir değen bir eşya olmaması nedeniyle aşırı kirli bir yapıya bürünmez ancak temizliğinin düzenli olarak yapılması hijyeni bol bir yerde uyumakla eş değerdir. Peki, alezin temizliği ve bakımı nasıl olmalıdır?  Yatak pedi elde mi makinede mi yıkanır? İşte, gerekli bilgiler...

ALEZ NASIL YIKANIR?

Alezi geniş ağızlı bir süpürge yardımıyla iyice süpürünüz. Üstündeki tüm tüy, toz ve kalıntıları temizleyiniz.

- Yatak pedi için uygun bir temizleyici seçiniz. Ev yapımı doğal bir temizleyici tercih etmeniz alezin hasar görmemesini sağlayacaktır.

Alez yıkamanın püf noktaları

Temizlik için eşit miktarda su, beyaz sirke ve limon suyunu karıştırınız. Alezi temizlemek için bu karışımı kullanabilirsiniz.

- Yatak pedi elde yıkanabilir,lekeleri yok etmek için ılık suya eşit miktarda su, beyaz sirke ve limon suyunu karıştırınız.

Alez makinede yıkanır mı?

Yukarıda sözü edilen karışımı lekeye sıktıktan sonra 10-15 dakika bekletiniz. Leke gözle görünür şekilde kaybolduktan sonra nemli bezle veya süngerle lekenin olduğu yeri silebilir veya komple alezi yıkayabilirsiniz.

- Alez makinede yıkanabilir etiketine sahipse, su sıcaklığını soğuya yakın ayarda ayarlayınız. Makineyi hassas kıyafetler ayarına getiriniz.Ve hassas modunda alezi yıkamaya özen gösteriniz.

Alezi kurutmanın yöntemi- Alezi makineden çıkardıktan sonra kurutma makinesine koyabilirsiniz. Alezin şeklinin bozulmaması için makinenin içerisine tenis topu atınız 15 dakika aralıklarla makineyi durdunuz ve alezin üzerinde biriken tüyleri toplayınız.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar