Martı scooter nasıl, nereden kiralanır? Scooter'da uyulması gereken yeni kurallar belirlendi

15 Eylül 2020, 08:04
Martı scooter nasıl, nereden kiralanır? Scooter'da uyulması gereken yeni kurallar belirlendi

Martı scooter son zamanlarda ünlülerin elinin altında görmeye alıştığımız eğlenceli ulaşım icatlarından bir tanesi. Kullanımı her geçen gün artan elektrikli kaykay (e-scooter) kapsamlı bir düzenleme yapıldı. Peki, martı scooter'a nasıl ulaşılır? Nereden kiralanır? Scooter'da uyulması gereken yeni kurallar nelerdir? İşte, Martı scooter hakkında detaylı bilgi...

İstanbul'da yaşanan yoğun trafik nedeniyle sccoter kullanımı artmaya başladı. Trafiğe takılmadan iş yerinize, toplantınıza veya yetişmek zorunda olduğunuz yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Martı scooter ile alakalı detaylı bilgiye bu linkten de ulaşabilirsiniz. Martı'yı kullanmak için öncelikle aşağıda sizin için derlediğimiz bilgileri dikkatlice okuyunuz. Ulaşımı kolaylaştıran scooter hakkında detaylı bilgi için haberimizin içeriğine göz atınız...

Martı scooter kiralama

Başta büyük şehirlerde olmak üzere, trafikten kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği elektrikli scooter yasal düzenlemesi için esaslar belirlendi. Mevcut mevzuatlarda resmi tanımı olmayan elektrikli scooterları kimlerin kullanabileceği ve bu hizmeti vermek isteyenlerde ne gibi şartlar aranacağıbelirlendi.

SCOTTER’DE YENİ KURALLAR

1) Elektrikli scooterların azami hızı saatte 18 km olacak.

2) Bu araçlar, otoyol, şehirler arası yollar ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak.

3) Elektrikli scooter kullananlarda 18 yaş sınırı aranacak. 16-18 yaş aralığındakilere ise M ve A1 ehliyetine sahip olmak koşulu ile izin verilecek.

4) Birden fazla kişi elektrikli scooter kullanamayacak.

5) Bu araçlarda kişisel eşya haricinde eşya/yük taşınamayacak.

6) Bu araçların yayaları ve dezavantajlı grupları (engelli/yaşlı) tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.

7) Elektrikli scooterların toplu taşıma araçları ile entegre olacak şekilde kullanımı sağlanacak.

8) Kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.

9) Elektrikli scooterların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek.

10) Kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanım sağlanacak.

MARTI SCOOTER NASIL KİRALANIR?

Martıyı kullanmak için; iOS ve Android platformlarında ücretsiz olarak mevcut durumda olan mobil uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Harita üzerinden size yakın olan Martı'yı bularak başla seçeneğine tıkladıktan sonra scooter üzerinde bulunan kodu akıllı telefonunuza okutunuz.

Martı scooter uygulaması

Uygulamadan gelen 4 haneli şifreyi, Martı üzerindeki fiziksel kilidi açmak için giriniz. Kilit açıldıktan sonra martı, aktif olarak kullanıma hazır halde olacaktır.

Martı scooter nereden kiralanır

MARTININ ÜCRETLENDİRMESİ NE KADARDIR?

Yolculuğa başlamanız için talep edilen ücretlendirme 3 lira, Her bir dakikası için yapacağınız ücretlendirme ise 75 kuruş olarak bilinmektedirKısacası 10 dakikalık bir yolculuk için 10,5 TL ödemeniz gerekmektedir.

Martı scooter kira ücretleri

MARTININ KONTROLLERİ NASILDIR?

Martıyı hareket ettirmeniz için ayağınızla bir iki kez it ve hızlanmak için sağdaki butonu kullanabilirsiniz. Fren için ise soldaki düğmeyi kullanarak hızınızı yavaşlatabilirsiniz. 

Martı scooter kiralama hakkında bilgiler

Güvenlik açısından kask takmayı ihmal etmeyiniz.

Martı scooter nereye park edilir

MARTI NASIL PARK EDİLMELİ?

Martıyı kurallara uygun şekillerde park etmeye özen gösteriniz. Herhangi bir yeri ihlal etme ve uygunsuz yere park etme halinde para cezası uygulanacaktır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
18 Yorum Var
 • Yusuf 1 hafta önce Şikayet Et
  Soygunun yeni şekli! 10 dk. 10 lira benzin mi yakıyor bu alet?
  Cevapla
 • Bilal ocak 3 hafta önce Şikayet Et
  Martı kiralamaya çalıştım ama araç arızası nedeni ile karşılaştım ve binemediğim araç için hala ücretlendirme yapılıyor ve kilitleme yapmıyor
  Cevapla
 • Ken 1 ay önce Şikayet Et
  10 Dakikaso 10 lira pahalıymış yahu. Taksi kadar para demek bu. Kusura bakmayın tabii ki vergisi önemli az buz para değil. Demek yarım saat dolaşsanız 30 lira ödeyeceksiniz. Çüşünüz.
  Cevapla
 • nurgul 3 hafta önce Şikayet Et
  Çok pahalı dün tuzla marinadan aldık iki tane Tuzla devlet hadranedinin oraya geldik 50 TL tuttu taksiyle gelseydik yarı fitata gelirdik ilk deneyimdi birdahada kullanmam zaten
 • Emir 1 ay önce Şikayet Et
  Uygulamaya girmiyor sebebi nedir
  Cevapla
 • Hüseyin özvatan 1 ay önce Şikayet Et
  Martı sadece kredi kartımı olması lazım bankomat kartımı kakül etmiyor hata veriyor
  Cevapla
 • Eda 1 ay önce Şikayet Et
  Benimde hesap kartım ama ödemeyi kabul etmiyor borç olarak gözüküyor
Yorumların Tümünü Okuyun