Isı pay ölçer nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

13 Ocak 2020, 14:16
Isı pay ölçer nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Isı pay ölçer, merkezi ısıtma sistemi bulunan konutlarda kalorifere takılmaktadır. Amacının tüketilen toplam ısı enerjisini dairelere paylaştırması olarak bilinmektedir. Peki, ısı pay ölçer nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Gelin bir göz atalım...

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereğince yayınlanan ‘’Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelik’’ esaslarına göre yapılmaktadır. AB normlarına göre radyo frekansları için belirlenmiş maksimum SAR değeri 4 W/kg sınırının altında olmalıdır. Peki, Isı pay ölçer kullanılmaya başlandığında tasarruf edilir mi? Isı pay ölçer bakım gerektirir mi? Isı pay ölçer kapatılır mı? Isı paylaşım giderlerinin içeriği nelerden oluşmaktadır? Yanıtlar için haberimizin alt sayfasına göz gezdiriniz...

Isı pay ölçer nedir, ne işe yarar

ISI PAY ÖLÇER NEDİR, NE İŞE YARAR, NE İÇİN KULLANIR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Isı ölçüm ekipmanları ile kullanıcılarda tasarruf bilinci oluşmaktadır. Tasarrufun sağlanabilmesi için mevcut tüketiminizin azalması gerekmektedir. Tüketimin azalması ısınma veriminin arttırılması, ısı kayıplarınızın azaltılmasıyla olacaktır. Fatura bedelinizi diğer dönemler ile karşılaştırdığınızda tasarruf olup olmadığı konusunda bir hesap çıkartabilirsiniz.

Isı pay ölçer nedir, ne işe yarar

Merkezi ısınma ve sıhhi sıcak su sistemine sahip binalarda ısının elde edildiği kaynaklara ait giderler ve ana şebekeden alınan suyun giderleri paylaştırılır. Binanıza gelen faturaların paylaştırılmış hali faturaya yansımaktadır.

Isı pay ölçer nedir, ne işe yarar

UZUN ÖMÜRLÜ KULLANIM İÇİN ÖZEL BAKIM GEREKTİRMEZ!

Isı pay ölçer cihazlarının pil ömürleri boyunca herhangi bir bakıma ihtiyacı yoktur. Yalnızca sağlıklı iletişim sağlanabilmesi için cihazlarının önünün en az 25 cm açık bırakılması gerekir.

Isı pay ölçer nedir, ne işe yarar

ISI PAY ÖLÇER KAPATILMAZ!

Düzenli olarak bir paylaşım ve dağılım halinde olması nedeniyle ısı pay ölçerlerin kapatılma gibi bir durumu söz konusu değildir.Bu nedenle evde bulunmadığınız dönemlerde bile %30’luk kısımdan (aktif olan alana göre) bir bedel gider bildirim raporunuza yansıtılacaktır. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Ahmet şengil 9 ay önce Şikayet Et
    Yazı çok yararlı olmuş bu konu hakkında anlayamadıklarınızı https://baypayo.com.tr adresinden bulabilirsiniz
    Cevapla