NASA’nın yaptığı araştırmada kurdele çiçeğinin havadaki formaldehit oranını yüzde 90’a kadar düşürdüğü ortaya çıktı. Peki, Formaldehit nedir? Nelerde bulunur, evde kurdele çiçeğinin bakımı nasıl olmalıdır? İşte, merak ettiğiniz yanıtlar...

Diğer ismi metanal olan Formaldehit; zararlı bir kimyasaldır.  Kimya endüstrisinde ise oldukça yaygın kullanılır ve üretilir. Sıvı çözeltisi ve gaz hali de kendisine has ve kötü bir kokuya sahip. Peki bu madde nerelerde mevcut? Kullanım alanı çok yaygın olan bu madde, sigara dumanı, yapıştırıcılar, gazyağı sobaları ve katalitik, temizlik, kozmetik malzemelerinde, oda spreyleri, mobilya ve dekorasyon malzemeleri,  vb. ürünlerin hepsinde bulunmaktadır. Formaldehit zararları ise insan hayatının kalitesini bozan alerji, horlama ve sinüzit örnek olarak gösterilmektedir. Nasa'nın araştırmalarına göre kurdele çiçeği bulundurulan evlerde Formaldehit oranında azalma görülmektedir. Öyle ki; kurdele çiçeği bu kimyasal içerikli maddenin havaya saçtığı gazın emilimini sağlamaktadır. Peki, oldukça yararlı olan kurdele çiçeğinin evde bakımı nasıl olmalıdır?

Kurdele çiçeğinin evde bakımı nasıl olmalı

KURDELE ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir. Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına fayda sağlamaz. Hava akımlarından kolay etkilenen kurdele çiçeğini bu etkiden korunmalıdır. Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.  Kurdele çiçeğini bulunduğu ortamda tek başına rahat bırakınız. Arada kalmış sıkışmış olmayı sevmeyecektir. Bu nedenle farklı bitkilerle dip dibe koymayınız.

Kurdele çiçeğini sularken dikkat etmeniz gereken hususlar

SULARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER HUSUSLAR

Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için günde en az iki kere sulanmalıdır. Ancak bu durum kış ayında tam tersidir. Yalnızca toprağın kuru kalmaması için düzenli olarak takibi yapılmalıdır.

Kurdele çiçeğinin bakımı

Suyu dökerken her bölge eşit miktarda dökmeye özen gösteriniz. Bir taraf kuruyken bir taraf aşırı nemli kalmamalıdır. Her zaman aynı oranda su vermeye özen gösteriniz. Bir gün az bir gün fazla olması dengesini bozacaktır. Kurdele çiçeği bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 12 °C nin altında olmaması gerektiğidir.

Kurdele çiçeği nasıl çoğaltılır

KURDELE ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Kurdele çiçeğinin çoğaltılması çiçeğin köklerinden ayırma yöntemiyle olabilir. Köke hasar vermeden çiçeği kökünden yavaşça çıkartınız. Üst kısımlara uzanan ince kısımları yeni bir bitki oluşumuna işarettir. Bu kısımları yeni bir saksıya transfer ederseniz, kurdele çiçeğinin çoğalmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer kurdele çiçeğinizin saksısı yeterince geniş değilse, çoğaltma yapacağınız kökleri hali hazırda olan eski saksınıza yapabilir, kurdele çiçeğinizi ise daha geniş bir saksıya geçirebilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Country mutfak nedir? 2020'nin en şık country mutfak modelleri

İLİŞKİLİ HABER

Can sıkıntısına iyi gelen pratik dans hareketleri, evde yapılması kolay dans aktiviteleri

BİR YORUM YAPIN 1

takipçi 1 yıl önce

Herkes bu çiçekten bir tane yatak odasına koymalı. Güzel bilgi teşekkürler ;)

Toplam 1 beğeni