Kavanoz kapağı nasıl açılır? Sıkışmış kavanoz kapağı açmanın 3 kolay yolu

Marketten yeni alınan kavanozdaki yemekler kapaklarının basınç ağırlığından dolayı kolayca açılmaması mümkün değildir. Basıncı alındığı taktirde hızlıca açılabilir. Peki evde hali hazırda kullanmakta olduğumuz kavanoz kapakları için nasıl bir yöntem izlenmelidir? Sıkışmış kavanoz kapağı açmanın en kolay yolu nedir? İşte sorunun yanıtı:

Konserve besinler herkesin mutfağında bulunan aynı zamanda yaz aylarında da sebzelerin saklanması için kullanılan bir yöntemdir. Reçel, turşu, salça ya da sosları kavanozlarken sıcak suyun içinde kaynatarak pişirir iyice sıkarız. Bu kavanozları açmak için de aynı yöntemi kullanabilecek olmanız kaçınılmaz bir gerçektir. Mutfakta kullanmakta olduğunuz kavanoz kapakları için kavanozun kapağına tahta kaşık ile vurmak, lastik geçirmek gibi işe yaramayan yöntemler söylenmektedir. Bıçak ya da çatal gibi gereçlerle kapağı açmaya çalışsak da tehlikeli olan bu tür yöntemler yerine, püf noktası sayılabilecek yöntemleri tercih etmek, risksiz bir şekilde kavanoz kapağını açmayı sağlayacaktır. Basıncın azalmasına yarayan bu yöntem sayesinde kavanoz kapakları rahatlıkla açılabilir. Kavanoz kapağı açmak için en çok tercih edilen diğer yöntemlerden biri ise, havlu ya da bez yardımıyla kapağı açmaya çalışmaktır. En kolay yöntemi yazımızın devamında...

SIKIŞMIŞ KAVANOZ KAPAĞINA KESİN ÇÖZÜM

- Sıcak bir suyu geniş kaba boşaltınız ve açılmakta zorlanan kavanozu kapak kısmı alta gelecek şekilde suya batırınız.

- Bulaşık eldiveni veya streç film ile tutunuz ve kapağı açmayı o şekilde deneyiniz. Kapak elinizden kaymayacaktır.

PLASTİK ELDİVEN YÖNTEMİ

- Bıçak veya keskin bir malzeme ile kapağın kenarına koyup havasını alacak şekilde yukarı kaldırınız. Kapak kolaylıkla açılacaktır.

- Metal tencerenin içerisine su ilave ediniz. Ocağın altını kısık ateş açtıktan sonra kavanozu tencerenin içine koyunuz. Daha sonra havlu yardımı ile kapağı çevirmeye çalışınız.

Makrome ipinden hamak sandalye yapımı

İLİŞKİLİ HABER

Makrome ipinden hamak sandalye yapımı
Hygge dekorasyon nedir? Hygge dekorasyon önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Hygge dekorasyon nedir? Hygge dekorasyon önerileri
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0