Yüz maskesi evde nasıl yıkanır? Medikal maskeyi temizleme rehberi

23 Mayıs 2020, 13:54
Yüz maskesi evde nasıl yıkanır? Medikal maskeyi temizleme rehberi

Koronavirüs nedeniyle maske kullanımı artık zorunlu hale geldi. Durum böyle olunca sürekli maske satın almak ya da yeni maske bulmak oldukça zor. Yapmanız gereken tek şey doğru adımlarla maskelerinizi yıkamak. Peki yüz maskesi evde nasıl yıkanır? Maske yıkamanın doğru teknikleri yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Ülkemizde etkisi devam eden koronavirüs salgını nedeniyle önlemlerde sıkı bir şekilde alınıyor. Salgından korunmanın en temel kurallarından biri maske, el temizliği ve sosyal mesafe olduğunu duyuran uzmanlar maske takımını zorunlu hale getirdi. Marketlerde, sağlık kuruluşlarında ve avmlere maskesiz girişlerin yasaklandığı şu günlerde maskenin satışı da 1 TL'den yapılıyor. Her gün yeni bir maske satın almak yerine doğru bir yöntemle maskelerinizi yıkayabilirsiniz. Yüz maskesinin nasıl yıkanacağını ve nasıl temiz tutulduğundan emin olabileceğimizi uzmanlara sorduk. 

TIKLA OKU: SAHTE MASKE NASIL ANLAŞILIR?

Alerji Uzmanı ve İmmünolog ve Hasta Koruma Hekimleri üyesi Purvi Parikh “Maskeler her kullanımdan sonra yıkanmalıdır” diyor ve devam ediyor "Örneğin, bakkala gidiyorsanız, eve döndükten sonra ve bir sonraki yola çıkmadan önce yıkanmalıdır." İdeal olarak, her kullanımdan sonra maskenizi çamaşır makinenize veya elde yıkamanız gerektiğini belirtiyor.

Rendall Co.'nun tasarımcısı Deirdre Jones "Kumaşı zayıflatmadan bakteri ve virüsleri temizlemek için sıcak bir ortam kullanın” diyor. Sürekli kullanılan çamaşır deterjanının maske yıkanmasında kullanıma uygun olduğunu da söylüyor. 

Purvi Parikh “Maskenizin elastik halkaları varsa, bu halkaların hasar görmemesi için havada kurutmalısınız. Kumaş maskeye sahipseniz, bunlar kurutucuda sabit bir devir de kurutulabilir ” dedi. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar