Çilek nasıl temizlenir? 4 adımda çileği dezenfekte etmenin yolları

Yaz mevsiminin en sevilen besinlerinden biri olan çilek doğru bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekir. Çocukların çok severek yediği çileği kolay bir kaç adımla temizlemek isterseniz mutlaka hazırladığımız adımları izlemelisiniz. İşte tam teşekküllü çilek temizleme yöntemleri:

Sosyal medyada tuzlu suda bekletilen çileklerin içinden çıkan kurtlar ve tırtıllar adeta herkesin aklına takılan videolar arasında. Yapılan açıklamalar her ne kadar gerçeği yansıtmadığı bilinse de çileği yerken herkes bir tedirgin oluyor. Yapısı dolayısıyla diğer meyvelere göre daha fazla mikrop ve yabancı madde barındırabilen çileği uzun süre suda bekletmek gerekir mi? Çileği nasıl dezenfekte edebiliriz? soruları internette en çok tıklananlar arasında. Siz de faydalı olan çileği yemek isterseniz temizlemeye özen göstermelisiniz. İşte çilek temizlerken dikkat etmeniz gerekenler:

Çilek nasıl temizlenmeli

Çilek nasıl temizlenmeli

ÇİLEĞİ TEMİZLEMENİN 4 ADIMI

  • 1- Bir bıçak yardımıyla çileğin sap ve yaprak kısmını kesin ya da nazikçe elinizle koparın.
  • 2- Saplarından ayırdığınız çilekleri su dolu bir kabın içerisine doldurun. Çilekleri burada 5-10 dakika bekletin. Böylelikle çileğin üzerindeki toprağın dibe çökmesini sağlarsınız.

çilek temizlemenin püf noktaları

çilek temizlemenin püf noktaları

  • 3- Daha sonra kabı sarsmadan yavaşça içindeki suyu boşaltın ve çilekleri tekrar musluğun altında yıkayın.
  • 4- Kabın içerisine tekrar su doldurup içine biraz limon sıkın. Limon çilekte bulunan zararlı bakterileri öldürecektir. Suyun içinde çilekleri tekrar yavaşça ovalayarak sudan alın. Bu sayede çilekleri dezenfekte etmiş olursunuz.

Osmanlı'da devşirme sistemi nedir, nasıl uygulanır? Devşirme sistemi tarihi ve amacı nedir?

İLİŞKİLİ HABER

Osmanlı'da devşirme sistemi nedir, nasıl uygulanır? Devşirme sistemi tarihi ve amacı nedir?
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 1

Şəmil 2 yıl önce

Cox gozel aslihan abla yeni dizin cox iyidir

Toplam 1 beğeni