Çilek nasıl temizlenir? 4 adımda çileği dezenfekte etmenin yolları

08 Haziran 2020, 08:41
Çilek nasıl temizlenir? 4 adımda çileği dezenfekte etmenin yolları

Yaz mevsiminin en sevilen besinlerinden biri olan çilek doğru bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekir. Çocukların çok severek yediği çileği kolay bir kaç adımla temizlemek isterseniz mutlaka hazırladığımız adımları izlemelisiniz. İşte tam teşekküllü çilek temizleme yöntemleri:

Sosyal medyada tuzlu suda bekletilen çileklerin içinden çıkan kurtlar ve tırtıllar adeta herkesin aklına takılan videolar arasında. Yapılan açıklamalar her ne kadar gerçeği yansıtmadığı bilinse de çileği yerken herkes bir tedirgin oluyor. Yapısı dolayısıyla diğer meyvelere göre daha fazla mikrop ve yabancı madde barındırabilen çileği uzun süre suda bekletmek gerekir mi? Çileği nasıl dezenfekte edebiliriz? soruları internette en çok tıklananlar arasında. Çok güçlü bir antioksidan olan çilek bağışıklığı güçlendirir. Son dönemde yapılan araştırmalar kansere yakalanma ve kanserden ölme riskini azalttığını ortaya koymuştur.Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen ağız kokularını giderir. Siz de faydalı olan çileği yemek isterseniz temizlemeye özen göstermelisiniz.

ÇİLEĞİ TEMİZLEMENİN 4 ADIMI

1- Bir bıçak yardımıyla çileğin sap ve yaprak kısmını kesin ya da nazikçe elinizle koparın.

2- Saplarından ayırdığınız çilekleri su dolu bir kabın içerisine doldurun. Çilekleri burada 5-10 dakika bekletin. Böylelikle çileğin üzerindeki toprağın dibe çökmesini sağlarsınız.

3- Daha sonra kabı sarsmadan yavaşça içindeki suyu boşaltın ve çilekleri tekrar musluğun altında yıkayın.

4- Kabın içerisine tekrar su doldurup içine biraz limon sıkın. Limon çilekte bulunan zararlı bakterileri öldürecektir. Suyun içinde çilekleri tekrar yavaşça ovalayarak sudan alın. Bu sayede çilekleri dezenfekte etmiş olursunuz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar