Bulaşık teli ne işe yarar? Bulaşık teli kullanılan alanları | Evde bulaşık teli yapımı

29 Haziran 2020, 09:06
Bulaşık teli ne işe yarar? Bulaşık teli kullanılan alanları | Evde bulaşık teli yapımı

Ev temizliğinde kullanılan malzemeler hem işi kolaylaştırıyor hem de pratik oluyor. Bulaşık teli de bu malzemelerden biri. Kurumuş yağ lekelerini anında çıkaran bulaşık telinin farklı kullanım alanlarının da olduğunu biliyor muydunuz? Bulaşık teli ne işe yarar? Bulaşık teli kullanılan alanlar sorunun cevabı yazımızda.

Çok uzun yıllardır kullanılan bulaşık teli mutfağınızda her zaman elinizin altında duran bir temizlik ürünüdür. Tencerelerdeki kalıntıları ya da birikmiş yağları kolayca temizlemek için kullanılan bulaşık teli aslında farklı alanlarda da kullanılabilir. Bunlarda biri ise araba jantlarını temizlemek. Gerçek bulaşık teli olarak alınan bilgilere göre çok ince sactan veya alüminyum tellerden yumak haline getirilerek yapılıyor. Bir plastik torbada 8-10 tanesi bir arada satılıyordu. Görüntüsüne bakanlar ise yumuşak bir şey olduğunu sanıp yanılıyordu. Eldivensiz kullanılması sakıncalı olan bulaşık teli elleri de tahriş edebilen bir yapıya sahip. Tırnaklarınızın arasına kaçarak zarar görmesine neden olabilir. Eğer tencerenizin dibi tutmuş ya da ocağınız yağdan dolayı kararmışsa bulaşık teli sayesinde kısa sürede pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz. Yanık tencere diplerini, yemek artığı yapışmış tavaları temizlerken aynı zamanda parlamasına olanak sağlıyor.

BULAŞIK TELİNİN FARKLI KULLANIM ALANLARI

Sobanızda veya başka metal eşyalarınızda paslanma varsa çelik yün ile ovarak pası giderebilirsiniz. 

Makasınızı keskinleştirmek için birkaç kez bir parça çelik yünü kesin. Bunun ne büyük bir fark yarattığına inanamayacaksınız.

Çelik yün, zımparalama için mükemmeldir. Zımparadan daha fazla işe yarayacaktır. Ayrıca parlatma için daha ince bir çelik yün kullanabilirsiniz.

Duvardan pastel boyayı çıkarmak için, çelik yünü ile alanın üzerine hafifçe ovalayın. Pastel boya hemen çıkacaktır. Aynı yöntem, vinil zeminlerde topuk izleri için çalışacaktır.

Köpeğinize banyo yapmadan ya da bulaşıkları yıkamadan önce, drenaj etrafına küçük bir parça çelik yünü yapıştırın. Su akacak, ama giderlere gitmemesi gereken her türlü saç, tüy ve yemek artığı tel üzerinde kalacaktır.

EVDE BULAŞIK TELİ YAPIMI

Eğer evinizde bulaşık teli kalmadıysa alüminyum folyonuzdan hemen bir parça koparın ve elinizde şöyle bir buruşturun, onunla ovun. Sonuç mükemmel…

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar