Ametist taşı ne işe yarar? Ametist taşı özellikleri| Ametist taşı nasıl oluşur

Doğada nadir bulunan doğal taşlardan biri olan ametist taşı, özellikleri ve faydalarıyla adeta herkesin ilgisini çekiyor. Renginin göz alıcı olmasıyla takıcılarda bulabileceğiniz ametist taşının faydalarından yararlanmak isterseniz mutlaka orjinal olmasına özen göstermelisiniz.

Ametist taşı, yapısında hem demir hem de yüksek enerji bulunduran ametist taşlarının kullanımı yüz yıllar öncesine kadar uzanmaktadır. Doğal taşlar arasında yeri her daim ayrı olan ametist taşı sadece rengi ile değil yaydığı enerji ile de diğer doğal taşlardan ayrılıyor. Etki bakımından oldukça güçlü bir taş olan ametist son on yıl içerisinde popülaritesi artmıştır. Renk skalası mor tonları olan ametist temel nedeni ise yapısında bulundurduğu demir mineralidir. Ametist bir silisyum dioksit bileşimidir. Ametistin bazı çeşitleri vardır ki renkleri röntgen ışınları altında belli olmaktadır. Benzer şekilde bazı türlerinin de renkleri gün ışığına göre farklılık gösterebilmektedir. Ametist taşının rengi büyük önem taşıyor.  Bunlar;

Ametistin soluk hali = Fransa’nın Gülü
Ametistin düşük kaliteli örnekleri= Bahain
Ametistin orta kaliteli örnekleri= Uruguaylı
Ametistin en kaliteli örnekleri = Sibirya

AMETİST TAŞININ ÖZELLİKLERİ & FAYDALARI

En çok ametist çıkartan ülkelerin başında Amerika yer alıyor. Estetik ve parlak bir görünüme sahip olan bu taşlar mücevher ve takı sektöründe büyük ilgi görmektedir. Adını sıklıkla duyan kişilerin merak ettikleri konuların başında bu özel taşın insan sağlığına olan faydaları geliyor. Tıpkı akik taşları gibi bu taşlar da hem fiziksel hem de manevi açıdan birçok fayda sağlamaktadır. Özellikle öfke kontrolü sorunu yaşamakta olan her yetişkinin bu yöndeki şikayetleri ametist taşı sayesinde azalarak bitme noktasına geliyor. Kaygı ve stresi kişilerden uzak tutan bu taşlar yaydıkları enerji sayesinde bireylerin çok daha mutlu, pozitif ve zinde olmalarını sağlıyor. Olumsuz düşüncelerin zihinden uzaklaştırılmasını sağlıyor.

AMETİST TAŞI NASIL TEMİZLENİR?

Ametist taşında kullanıma bağlı olarak, ter gibi etkiler nedeni ile renginde kararma ya da solma meydana gelebilir. Taşınız gözenekli bir yapıya sahip ise, temiz ılık bir su içerisinde 7-10 saat arasında bekletebilirsiniz. Suyun temizleyici özelliği yüksektir ve ametist taşınızın renginin normale dönmesini sağlayacaktır. 

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0