Zümrüt taşı nedir ve nasıl oluşur? Zümrüt taşının bilinmeyen özellikleri...

27 Haziran 2020, 09:02
Zümrüt taşı nedir ve nasıl oluşur? Zümrüt taşının bilinmeyen özellikleri...

Dünyanın en değerli taşları arasında 4. sırada yer alan Zümrüt, birçok medeniyetin sembolü olarak kabul edilir. Yüzyıllardır insanları cezbeden doğal zümrüt , yemyeşil renginin göz alıcılığıyla öne çıkıyor. Zümrüt taşı nasıl oluşur? Faydaları nelerdir? İşte detaylar:

Doğal yeşil zümrüt, Mitolojilerin ve efsanelerin en güzel taşları arasında yer alıyor. Geçmişten günümüze, mücevher olarak kullanılıyor. Zümrüt eski dönemde Yunanca' da "Yeşil taş" anlamında olan "Smaragdos" olarak kullanılmış. Birçok kültürde bu taşa farklı anlamalar yüklenmiş ve zenginliğin göstergesi olarak kabul edilmiş.

DOĞAL YEŞİL ZÜMRÜT TAŞI NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Zümrüt taşı, beril madenin yeşil ve parlak görünümlü değerli bir taştır. Milyonlarca yıl içerisinde meydana gelen lavların ani soğuması ve magmatik etkilerin oluşturduğu 4 değerli taşlardan biridir. Mutluluk getirildiğine inanılan taşlardan olduğunun yanı sıra mücevheratta dünyanın en önemli takıları arasında yer almaktadır. 

ZÜMRÜT TAŞININ ÖZELLİKLERİ, FAYDALARI VE ANLAMI NEDİR?

Zümrüt, dünya üzerinde en çok bilinen değerli taşlar arasında yer almaktadır. Renginden dolayı mutluluk ve bereket getirildiğine inanılıyor. Aynı zamanda aile bağlarını güçlendirdiği bilinir. Yeşil renginin birçok tonunu barındırmakta ama dünya üzerinde en değerli olanı çimen yeşilidir. İnsan sağlığına faydalarından dolayı tedavi amaçlı olarak kabul edilen bir taş. En kaliteli ve saf yeşil zümrütler Kolombiya 'da madenlerde üretilmektedir.

Negatif enerjiyi yok eder ve başarısızlığa karşı olumlu etkileri olduğuna inanılır. Stresi azaltır.

Kalp ve bağışıklık sistemini düzenleyici ve güçlendirici etkisi vardır. 

Sara, epilepsi ve dizanteri dibi hastalıklara karşı iyileştirici etkileri vardır.

Sadakat taşı olarak bilinir bu yüzden sadakati arttırır. Yaşama sevincini arttırır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Nemesis 2 hafta önce Şikayet Et
    En üstteki resimdeki mineral zümrüt değil, dioptase'dır. Yine de konuya ilgi olusturdugunuz ve emeğiniz icin tesekkurler.
    Cevapla