Uzun yolda et nasıl saklanır? Kurban bayramı sonrası etler uzun yolda nasıl taşınır

02 Ağustos 2020, 09:29
Uzun yolda et nasıl saklanır? Kurban bayramı sonrası etler uzun yolda nasıl taşınır

Kurban bayramının gelmesiyle birlikte memlekete yolculuklar başladı. Bayramda kesilen kurban etini memleketlerden taşırken uzun yolculukta nasıl muhafaza edilir en çok merak edilen sorular arasında yerini aldı. Kurban etlerini uzun yolda bozulmadan nasıl taşınıp saklanır? İşte yanıtlar:

Kurban Bayramını memleketlerinde geçirenlerin en çok zorlandığı şeylerden biri kesilen eti geri dönüş yolunda taşımaktır. Uzun saatler geçirilen yolculuklarda uygun olmayan şartlarda saklanan kırmızı et çok kısa sürede bozulabilir. Ayrıca bozulan etler besin zehirlenmelerine yol açarlar. Etleri memleketlerinden taşımak zorunda olanların dikkat etmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Etleri uzun yolda taşırken güneşten korumak ve arabayı arada bir havalandırmak gerekir. Yolda gelirken arabanın klimasını yol boyunca açmak etlerin daha güvenli ve sağlam gelmesi için açılması tavsiye edilir. Kurban etini, hazırladığınız kıyma poşetlerini bozulmadan nasıl muhafaza ederek dönüş yolunda saklayabilirsiniz. İşte işinize yarayacak detaylar:

KURBAN ETİ NASIL SAKLANIR?

- Kurbanda kesilen etleri saklamadan önce ilk olarak soğutulup dinlendirilmesi gerekir. Uzun yolda götüreceğiniz etleri küçük parçalara ayırın. Parçalara ayırdığınız etleri buzdolabı poşetlerine bölerek yerleştirin.

- İster kıyma ister parça halinde buzdolabı poşetine yerleştirdiğiniz etleri direk derin dondurucunun içine oyun. Etlerin donması için dondurucu da en az bir bekletilmesi gerekir.

- Etleri en az 1 gün beklettikten sonra 'buzluk taşıma çantası'(büyük termosta denilir), 'köpük kutu' ya da 'straforkutu'lardan hangisi varsa onun içine yerleştirip kapağını kapatın. Bu kutuları kullandığınız zaman etler hava sıcaklığından birazcık etkilenip az eriseler bile dışarı sızdırma yapmayacaktır.

- Etlerin daha güvende olmalarını isterseniz etleri strafor kutu içlerini buz aküsüyle soğutabilirsiniz. Buz akülerini strafor kutunun hem altına, hem etlerin arasına hem de üstüne yerleştirmeniz etleri daha iyi korur. 

- Etin buzlukta muhafaza edileceği en doğru sıcaklık -18 derecedir. Uzun yolculuklarda en kolay ve güvenilir bir şekilde etlerinizi taşımak isterseniz "taşınabilir buzluk"lardan satın alabilirsiniz. 

- Uzun yolculuğun sonunda eve geldiğinizde direk etleri yerleştirdiğiniz kutuyu açıp etlerinizi  erimeden derin dondurucu bölümüne yerleştirin. Eğer dondurucunuzun hızlı dondurma düğmesi varsa o düğmeyi yaklaşık 10 dakika kadar açın. Böylece etlerde herhangi bir erime varsa hızlı bir şekilde dondurma işlemi gerçekleşecektir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar