Gümüş nasıl parlatılır, gümüş parlatma yöntemleri nelerdir? Gümüşlere muz kabuğuyla beyazlatma

16 Eylül 2020, 15:31
Gümüş nasıl parlatılır, gümüş parlatma yöntemleri nelerdir? Gümüşlere muz kabuğuyla beyazlatma

Özellikle kadınların sıklıkla kullandığı gümüş takılar su gibi birçok şeye maruz kaldığı için zamanla parlaklıklarını yitirip kararmaktadır. Gümüşler parlaklıklarını korumaları için devamlı temizlenmesi gerekiyor. Kararan gümüşleri parlatmak için uygulayacağınız birkaç yöntem bulunmaktadır. Evde uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntemle kararan gümüşleri parlatabilirsiniz. İşte detaylar:

Yüzyıllardır tüm dünya üzerinde kullanılan gümüş, sanayi ve eşya sektöründe kullanılan en değerli metaller arasında yer alır. Altın ve bakırdan sonra keşfedilen gümüş az olup çok derinlerde bulunuyordu. Gümüş milattan önce Mısırlılar tarafından kullanılmış ve sonrasında Fransızlar ve Çinliler tarafından kullanılmıştır. Ayrıca yunan tarihinde de Atina'da birçok gümüş madenlerine rastlandığı bilinmektedir. Gümüş madenlerini ilk işleyen topluluğun  Romalılar olduğu iddia edilmektedir. Günümüzde gümüş büyük bir çoğunluğu bakır, kurşun ve çinko üretimindeki yan ürünlerden elde ediliyor. Gümüş piyasada daha çok süs eşyası üretiminde, ayna yapımında, fotoğrafçılıkta, bazı ilaçlar ve alaşımların hazırlanmasında kullanılıyor. Çok çabuk oksitlenebilen gümüşün ışığı net ve parlak olarak yansıtabilen metaller arasında birinci sırada yer alır. Gümüşün oksitlenmesinin sebebi havada bulunan kükürt, hidrojen ve sülfüriktir. Gümüş takıları takan kişiye göre de çok çabuk kararabilmektedir. Gümüş, birçok kimyasal şeye maruz kaldığı ve uzun kullanımdan dolayı karardığı için sürekli olarak bakımı yapılmalıdır. Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle gümüşlerinizi parlatabilirsiniz. İşte yanıtlar:

MUZ KABUĞUYLA GÜMÜŞLERİ PARLATMA

Muz kabuğunu gümüşlerinizi parlatmak için deneyebilirsiniz. Gümüş zincir, alyans, bileklik gibi bütün aksesuarları direk muz kabuğuyla ovarak beyazlatma işlemini yapabilirsiniz.

SİRKELİ SU VE KARBONAT KARIŞIMIYLA GÜMÜŞLERİ PARLATMA

Gümüşleri parlatmak için 2 yemek kaşığı kabartma tozu ve 2 yemek kaşığı sirkeyi bir kabın içerisine koyun. Karıştırın ve biraz su ekleyin. Daha sonra kabın içine takıları koyun ve yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Yarım saat sonra takıları çıkarıp suyla durulayın ve daha sonra temiz bir bezle kurutun.

DİŞ MACUNU İLE GÜMÜŞLERİ PARLATMA

Kararan takıların rengini açmak istiyorsanız direk diş macununu bir fırça yardımıyla takının üstüne sürün. Sürdükten sonra bir kabı su doldurup direk içine takıyı atın ve 1 saat suyun içinde bekletin. Zaman dolduktan sonra takıyı alıp yıkayın ve kurutun. Takıların ilk günkü gibi parladığını göreceksiniz.

TUZ VE LİMON KARIŞIMIYLA GÜMÜŞLERİ PARLATMA

Bir kabın içerisine yaklaşık 2,3 yemek kaşığı limon suyu sıkın ve üstüne bir yemek kaşığı kadar tuz koyun. Daha sonra biraz su ekleyin ve güzelce karıştırın. Ardından kararan gümüş takıları kabın içerisine koyun. 1 saat beklettikten sonra suyla durulayıp güzelce kurulama işlemini yapın. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar