Ezine peyniri nasıl seçilir? Uzmanından açıklama!

09 Eylül 2020, 08:32
Ezine peyniri nasıl seçilir? Uzmanından açıklama!

Çanakkale'nin meşhur ezine peynirinin gerçek olup olmadığnı anlamanın en basit yolu, ürün etiketi üstünde Ezine peynirciler derneği (EPD)'nin logosunun olup olmadığını kontrol etmektir.

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilen ve milyonlarca vatandaşın damak tadına hitap eden meşhur Ezine peyniri, şu sıralar gündemden düşmüyor. Hemen hemen her yerde Ezine peyniri diye satılan ürünlerin nasıl anlaşıldığını Ezine Peynirciler Derneği (EPD) Başkanı Ali Atak anlattı.

Atak, şöyle devam etti: "Ezine peyniri alırken, ürün üzerinde EPD ve coğrafi işaret logosu yer alıyorsa bu peyniri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ancak, Ezine peyniri yazmasına rağmen bu logolar ürün etiketi üzerinde yer almıyorsa, bu ürün gerçek Ezine Peyniri değil. Ezine peyniri alırken, ilk önce Ezine Peynirciler Derneği (EPD)’nin logosuna ve coğrafî işaret logosuna dikkat etmek lâzım."

"Bu peynirin müdâvimi olan tüketicilerimiz Ezine peynirini damak tadıyla çok rahat ayırt edebilirler. Ancak yeni Ezine peyniri tüketecek olan müşterilerimizin EPD ve coğrafî işaret logolarına dikkat etmelerini istiyoruz. Ayrıca, Ezine Peynirciler Derneği’nin internet sitesi var. Sitede, bu bölgede hangi mandıralar Ezine peyniri üretmektedir bunların isimlerinin tamamı internet sitemizde mevcut. Buraya gelerek istedikleri bir markayı da alabilirler" dedi.

EZİNE PEYNİRİNİN LEZZETİ NEREDEN GELİYOR?

Kazdağları eteklerinde bulunan Bayramiç, Ayvacık ve Ezine ilçesindeki hayvanların, bölgede bulunan kara nane ve kekik yiyerek beslendikleri için süt üretimleri hem verimli hem de leziz oluyor. Bu bölgelerde otlayan inek, koyun ve keçinin sütü ve bundan yapılan peynirin lezzetinin ayrı olduğu ifade ediliyor.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
    ETİKETİ SAHTE OLAMAZ MI ? Kitaplarda bile sahte bandrol yapılıyor..
    Cevapla