Sonbahar mevsiminde yağmurların başlamasıyla birlikte su baskınları yaşanmaya başladı. Yağmur yağdığında bazı altyapı yetersizliğinden dolayı bazı yağmur suyu kanalları yetersiz kalır. Böylelikle evleri ve işyerlerini su basar. Peki sonbahar aylarında su basan e nasıl temizlenir, eve su basınca ne yapılır? Detaylar haberimizde.

Sonbahar mevsimine girdiğimiz şu günlerde yavaş yavaş yağışlar yaşanmaya başladı. Yağışların şiddetli bir şekilde yağmasından dolayı İstanbul'un birçok ilçesi su altında kalıyor. Böylece daha kolay ve stressiz bir temizlik yapmanızı ve çok fazla yorulmadan hızlıca bitirmenizi sağlar. Bu yüzden öncelikle hangi odanın nasıl bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu bakmalı ve belirlemeli ona göre bir program yapmalısınız. İlk olarak halı, perde ve yorgan gibi eşyaları temizletip sonrasında açmak için bir kenara koyabilirsiniz. Sonrasında ise tam detaylı bir temizliğe girişebilirsiniz. İstanbul'da su basan evleri temizlemek için uygulamanız gereken birkaç yöntem bulunuyor. Yağan yağmur sonrasında öncelikle yerde olan eşyaları üst bölgelere kaldırmak gerekiyor. Ardından evin içinde biriken su varsa tahliye etmek gerekiyor. Suyu dışarı tahliye ettikten sonra evin içinde koltukların altında biriken çamurları süpürüp temizleyin. Yıkanacak örtü, kıyafet gibi bütün eşyaları bir sepette toplayın. Çamaşır makinesini çalıştırma imkanınız varsa arada onu da çalıştırın.

Mutfak temizliği diğer odalara göre biraz detaylı olduğu için ilk olarak oradan başlayabilirsiniz. Mutfak temizliğinde yapacağınız ilk iş boş şişe, kavanoz gibi fazlalıkları toplayıp ortadan kaldırmak olması gerekiyor.  Bunları attıktan sonra sırasıyla bunları yapabilirsiniz:

♦ Mutfak yerlerini silin.
♦ Kaldırılacak kap kacak varsa onları yukarı kaldırın.
♦ Masanın altında herhangi bir eşya halı varsa direk onları kaldırın.
♦ Mutfak dolaplarının içini boşaltın ve temizleyin.
♦ Raflarda yer alan mutfak gereçlerini silin.
 

OTURMA ODASINDA TEMİZLİK

♦ Oturma odasında bulunan koltuklarınızın hepsini güzelce silin. 
♦ Oturma odasında kitaplık, dolap, televizyonluk gibi eşyalar varsa onları düzenleyip temizleyin ve yerlerine düzgünce yerleştirin. Altlarını iyice temizleyin. Çamur kalmayacak şekilde kurulama işlemini yapmanız gerekiyor. Kurutma işlemini yapmazsanız mobilyalar çürür ve şişer.
♦ Odada bulunan perdeleri yıkayın, halıları kaldırıp yıkamacıya verebilirsiniz. Odada bulunan örtüleri de yıkamak için kaldırın.

Yatak odasında bahar temizliği yaparken yorganları, battaniyeleri ve kışlık eşyaları yıkayın ve kullanıma hazır hale getirin. Yazlık kıyafetleri kaldırıp kışlık ve baharlık kıyafetleri dolaplara yerleştirin ve dolap temizliğini yapın. Yazlık terlik ve ayakkabılarınızı temizleyip, kutulara yerleştirip kaldırın. Adım adım bunları yapabilirsiniz:

♦ Şiltenizi döndürün.
♦ Şiltenizin ve yatak çerçevenizin tozunu alın.
♦ Yastıkları yıkayın.
♦ Battaniyeleri ve yorganları kuru temizlemeye verin.
♦ Dolapların içini temizleyin ve baharlık kıyafetlerinizi çıkarın.

BİR YORUM YAPIN 0