Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bütün vitaminleri barındıran ceviz birçok hastalığa karşı da koruyucu niteliktedir. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen ceviz topladıktan sonra belirli işlemler dahilinde kurutulup tüketime hazır hale getirilir. Peki yaş ceviz nasıl kurutulur olarak, taze ceviz nasıl saklanır? Detaylar haberimizde:

Cevizin hem tazesi hem de kurusu çok fazla sevilen ve lezzetinden dolayı en çok tüketilen kuruyemişler arasında yer alıyor.  A, B1 ve B6 vitaminlerinin yer aldığı cevizde, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, folat, karbonhidrat, protein, magnezyum ve sodyum vitaminlerinde çok fazla bulunuyor. İçerdiği birçok vitaminden dolayı ceviz, kansızlıktan bağışıklık sistemine, kalp hastalıklarından kansere kadar birçok hastalığa karşı koruyucu kalkan görevi görmektedir. Ülkemizde genellikle eylül ve ekim aylarında ceviz hasadı yapılır. Mevsiminde toplanan cevizler genellikle güneşte kurutma yöntemiyle kurutulur. Cevizleri kurutma işlemi her ne kadar meşakkatli gibi görünse de uygulayacağınız tekniklerle çok kolay hale getirebilirsiniz. Her derde deva olan ceviz kilo vermeye yardımcı olduğu içinde birçok diyet listesinde geçer. Faydaları saymakla bitmeyen taze ceviz nasıl kurutulur, Taze ceviz nasıl saklanır? İşte yanıtlar:

İLİŞKİLİ HABERCeviz lekesi nasıl çıkar? Eldeki ceviz lekesi nasıl çıkarılır, Ceviz lekesine 7 yöntem

Yaş ceviz nasıl kurutulur

YAŞ CEVİZ NASIL KURUTULUR?

Cevizlerin olgunlaştığını anlamak için cevizin ortasına bir bıçak yardımıyla sap kısmından ikiye bölün. Eğer ceviz iç bölümünde yer alan kabuklar kahverengine dönmüş ise cevizler olgunlaşmış demektir.

Böylelikle ceviz hasadına başlayabilirsiniz. Ceviz hasat işlemini cevizin kabukları çatlamadan yapılması daha doğrudur. Cevizin kalitesini düşürmemek ve lezzetini kaybetmemek için zamanında topladığınız cevizleri yeşil kаbuklаrındаn аyırıp güzelce yıkayın.

Taze ceviz kurutmanın püf noktaları

Bütün cevizleri ayıklayıp yıkadıktan sonra gölgelik güneş görmeyen bir yere örtü serip cevizleri üzerine koyun. Cevizleri güzelce yaydıktan sonra kurumaya bırakın.

Yaş cevizi güneşte kurutma

Eğer tel ızgaranız varsa tel ızgaranın üzerinde kurutma işlemini yapmanız cevizlerin daha hızlı kurutmanıza yardımcı olur. Böylelikle cevizler alt kısımdan hava alarak daha doğru ve hızlı kuruyacaktır.

Arada bir serdiğiniz cevizleri çevirmeyi ihmal etmeyin. Cevizin kuruduğuna emin olduktan sonra bütün hepsini toplayın. Ülkemizde bazı şehirlerde güneşin altında yaklaşık 10 gün bekletilerek kurutma işlemi yapılmaktadır. Ancak güneşte kurutma işlemi cevizlerin siyahlaşmasına ve tadının bozulmasına sebep olabiliyor. 

CEVİZ KURUTLDUKTAN SONRA NASIL SAKLANIR?

Ceviz doğru şekilde muhafaza edildiği takdirde en az birkaç ay ilk günkü gibi tazeliğini koruyabilir. Ayrıca yaş ceviz, toplandıktan sonra, direk derin dondurucularda saklanabilir.

Cevizlerin kabuğunu kırmadan güneşte kuruttuktan sonra ağzı kapalı ve hava almayan kavanozlarda saklayabilirsiniz. Ancak, koşullara uygun şekilde saklanmayan cevizler, kısa sürede bozulup bayatlamaya başlar.

Burada en önemli nokta, cevizleri gerek kurutma, gerekse saklama aşamasında güneş ışığından uzak tutmaya dikkat edilmesi gerektiğidir.

İLİŞKİLİ HABER

Domatesle yapılan yemek tarifleri neler? En kolay domatesle yapılan tarifler

İLİŞKİLİ HABER

Sultan çayı nedir? Sultan çayı nasıl yapılır? Sultan çayının faydaları nelerdir?

BİR YORUM YAPIN 0