Virüsün mutasyona uğraması nedir? Mutasyon ve varyant terimlerinin anlamı

21 Aralık 2020, 16:35
Virüsün mutasyona uğraması nedir? Mutasyon ve varyant terimlerinin anlamı

Aylardır tüm dünyayı etkisi altına alan ve Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüsün mutasyona uğradığı yönünde haberler tüm dünyada paniğe sebep oldu. Uzmanlar mutasyona uğrayan yeni türün çok daha hızlı yayıldığı konusunda bazı uyarılar yapıyor. Yapılan uyarılardan sonra birçok kişi tarafından mutasyonun anlamı merak edilmeye başlandı. Peki virüsün mutasyona uğraması nedir? Mutasyon ve varyant nedir?

Koronavirüs aşının bulunmasına yönelik haberler umutları arttırırken, tüm dünya Birleşik Krallık'tan gelen 'mutasyon' haberiyle sarsıldı. Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) BBC'ye yapılan açıklamada, mutasyona uğrayan koronavirüsün Birleşik Krallık'ın dışında, Hollanda, Danimarka ve Avusturya'da tespit edildiği belirtildi. İngiltere'de mutasyona uğrayan yeni koronavirüsün tespit edilmesiyle kısıtlamalar artırıldı, Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu birçok ülke İngiltere'den seyahatlere yasak getirdi. Bu gelişmenin ardından mutasyonun ne anlama geldiği ve ne demek olduğu birçok vatandaş tarafından merak edilmeye başlandı. Peki, mutasyon ne demek? Mutasyon nedir? Mutasyon ve varyant kelimelerinin anlamları sıklıkla araştırılıyor. Koronavirüs mutasyona uğrayınca ne olur? Peki ama mutasyon ve varyant ne demek?

Virüsün mutasyona uğraması ne demek

MUTASYON VARYANT NE DEMEK?

Mutasyon ve varyant kelimeleri değişim anlamı taşıyor. Mutasyon, varyant ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmeler olarak ifade edilir.  Mutasyona sahip bir organizma ise mutant olarak isimlendirilir. Mutasyonlar, genel olarak germ hattı mutasyonları ve somatik mutasyonlar olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Mutasyan varyant ne demek

VİRÜSÜN MUTASYONA UĞRAMASI NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

Sağlık yetkilileri, yeni tür virüsün daha ölümcül olduğuna ya da bulunan aşılara farklı reaksiyon gösterdiğine dair bir kanıt olmadığını fakat bu türün bulaşıcılık oranının modellemeler üzerinden yapılan hesapla yaklaşık yüzde 70 daha fazla olduğunu ifade ediyor.

Virüsün mutasyona uğraması neleri değiştirdi

Danimarka'daki vizon çiftliklerinde koronavirüsün mutasyona uğramış bir türünün ortaya çıkması üzerine, Hollanda Bilim Kurulu (OMT), ülkedeki bütün çiftliklerin 1 Ocak'tan önce kapatılmasını istedi. Bunun yasal olarak mümkün olduğunu belirten hükümet, vizon yetiştiricilerine ödenecek tazminata ilişkin bir yasal düzenleme hazırlıyor.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar