En kolay ponpon nasıl yapılır? Evde kolayca örgü ponponu yapımı...

Ponponlar örgü yaparken bere, patik, hırkaların olmazsa olmazı aksesuarlarıdır. Bere, patik ve atkıların üzerine yapılan ponpon örgünün üstünde oldukça şık bir görünüm elde etmenizi sağlar. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen ponponlar paspaslar, battaniyeler, koltuklar ya da halı gibi pek çok dekorasyonda kullanılmaya başlandı. Peki en kolay ponpon nasıl yapılır? İşte yanıtlar:

Evlerde soğuk kış akşamlarının uzun gecelerinde keyifle yapılan şeylerden biri birbirinden güzel örgü modelleridir. Güzel modellerden örülen patik, şapka, hırka gibi birçok farklı modelleri sevdiklerinize hediye etmek içinde örebilirsiniz. Ördüğünüz şapkayı daha şık bir hale getirmek için üzerine konulan ponponları eklemeyi unutmayın. Şiş ya da tığa ihtiyaç duymadan ponpon yapımı oldukça basittir. Çok kolay bir şekilde ponpon yapmanız mümkün. Çok basit malzemelerle oldukça pratik şekilde pek çok renkte ponponlar yapabilirsiniz. Ayrıca, yapacağınız ponponun boyutlarını berenin büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz. Peki en kolay ponpon nasıl yapılır? İşte kolayca ponpon yapımı:

2021 yılının en güzel bebek patik modelleri!İLİŞKİLİ HABER2021 yılının en güzel bebek patik modelleri!

EN KOLAY PONPON NASIL YAPILIR? 

En kolay ponpon nasıl yapılır

En kolay ponpon nasıl yapılır

Elde basit bir şekilde ponpon yapmak için; 

  • - İki adet yuvarlak kesim, ortası delik karton (Kartonun boyutlarını yapacağınız ponponun büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz) 
  • - İp, 
  • - Makas 

Yapılışı:

- İlk olarak yuvarlak şekilde kesilmiş eşit iki kartonu birbirine sabit tutun. Daha sonra hangi iple ponpon yapmak istiyorsanız bir kısmını bu iki kartonun içinden geçirerek dışa doğru sarmaya başlayın. Eğer iri ve güzel bir ponpon yapmak istiyorsanız kartonların çevresini olabildiğince iple sarmanız gerekmektedir. Sarma işlemini, ipi iğneye geçirerek çok daha seri bir şekilde yapabilirsiniz. 

- Kartonların çevresini iple iyice sardıktan sonra makasa ihtiyacınız var.

En basit ponpon yapımı

En basit ponpon yapımı

- Sarmış olduğunuz kartonun dış kısmında kalan ipleri kesmeniz gerekiyor. Bunun için belirli bir kısımdan başlayıp iki kartonun ara boşluğunu görene dek tek bir noktayı kesin. Daha sonra makasın bıçaklarından birini iki kartonun arasına yerleştirip, yuvarlak boyunca çevresini kesin. 

4 dakikada ponpon yapımı

4 dakikada ponpon yapımı

- Tamamen kestikten sonra zaten ponponun oluştuğunu göreceksiniz. Ponponunuzu sabitleyebilmek için iki kartonu birbirinden biraz ayırdıktan sonra elinize bir ip alın ve iki kartonun arasında kalan kısmı dolayarak sıkıca bağlayın. Makas yardımıyla kartonların bir bölümünü keserek ponponunuzu arasından çıkarın. İpler farklı uzunluklarda olduğu için ponponunuz biraz şekilsiz durabilir. Bunu düzeltmek için yine makas yardımıyla görünen uzun ipleri keserek her bir ipi aynı boyuta getirebilirsiniz. Ponponunuz tamamlandı… 

Bebek patiği ponponu nasıl yapılır

Bebek patiği ponponu nasıl yapılır

ÖRGÜ MODELLERİ İÇİN KÜÇÜK PONPON NASIL YAPILIR?

Bazen oldukça küçük boyutlarda ponponları kartonla yapmak çok basit olmuyor. Kartonu küçük boyutlarda kesmek ya da çevresine ip dolamak oldukça zor ve zahmetli bir işlemdir. Bu yüzden en küçük boyutlarda ponponları bir çatal yardımıyla yapabilirsiniz. 

Küçük ponpon yapımı için malzemeler; 

- İp, 

- Makas, 

- Çatal 

Yapılışı:

- İlk olarak yapmak istediğiniz ponponun boyutlarına göre küçük ya da büyük bir çatal seçebilirsiniz. Daha sonra çatalın orta dişleri arasına daha sonradan kullanacağınız bir ip bırakmalısınız. Bu ip işlem bitiminde ponponu sabitlemeniz için size yardımcı olacak. İpi orta dişin arasında geçirdikten sonra çatalın çevresini ponpon yapacağınız iple dolayın. Dolama işlemi bittikten sonra, sabitlemek için çatalın arasında bıraktığınız iple doladığınız ipleri bağlayıp, iyice sıkın. 

Ponpon şapka nasıl yapılır

Ponpon şapka nasıl yapılır

- Çatalın dış çevresinde kalan bölümleri çıkartıp bunları bir makas yardımıyla kesin. Ponponunuzun oluştuğunu göreceksiniz fakat iplerin arasında uzunlu kısalı bölümleri toparlamak için yine makas yardımıyla uzun ipleri keserek daha net bir şekil verebilirsiniz. 

Kış bahçesi dekorasyonu nasıl yapılır? 2023 Kış bahçesi dekorasyon önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Kış bahçesi dekorasyonu nasıl yapılır? 2023 Kış bahçesi dekorasyon önerileri
Yeni yılda ev kombini nasıl yapılır? Evde şık olmanın yolları

İLİŞKİLİ HABER

Yeni yılda ev kombini nasıl yapılır? Evde şık olmanın yolları
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0