Hangi şeker hangi tarifte kullanılır? Tatlılarınızı bir üst seviyeye taşıyacak ipuçları

03 Mayıs 2021, 21:00
Hangi şeker hangi tarifte kullanılır? Tatlılarınızı bir üst seviyeye taşıyacak ipuçları

Pastadan, kurabiyeye, kekten şerbetli tatlılara kadar tatlı tariflerinin olmazsa olmaz ana maddesi şekerdir. Şeker, yapılan bütün bütün tatlı kurabiye tariflerini lezzetlendirip muhteşem görsel şölen sunuyor. Genelde beyaz şeker kullanılsa da yapılan tarife göre pudra şekeri, esmer şeker gibi farklı çeşitler de kullanılır. Peki hangi şeker hangi tarifte kullanılır, Tatlı yaparken hangi şeker kullanılır? İşte cevaplar

Hemen hemen her evde sofraların vazgeçilmezi tatlılardır. Tatlılar küçük büyük herkesin tükettiği 5 çaylarının olmazsa olmazı ve altın günlerinin şahane lezzetleridir. Gelecek misafirlerinizin bayıldığı tarifleri hazırlarken içine koyacağımız şeker hangi çeşit olduğu önemlidir. Yapılan tariflere göre esmer şeker, pudra şekeri ya da beyaz şeker eklemeniz gerekir. Bazı tariflerde mutlaka pudra şekeri kullanmak gerekirken mesela beyaz şekeri şerbetli tatlıların olmazsa olmazıdır. Şekeri doğru kullandığınız takdirde muhteşem farklar yapmanız mümkün. İşte şeker çeşitlerini nerede kullanmanız gerektiğine dair bazı ipuçları sizlerle:

444

Hangi şeker hangi tatlıda kullanılır

HANGİ ŞEKER HANGİ TARİFTE KULLANILIR?

Beyaz şeker

Beyaz şeker hangi tatlılarda kullanılır

Şeker çoğunlukla yiyeceklerde kullanılan, tatlı, çözünür karbonhidratların genel tanımıdır. Beyaz şekerin tamamı sakarozdan oluşur. Beyaz şeker diğer şekerler arasında en rafine olanı olarak bilinir. Beyaz şeker, şeker pancarı, hurma veya şeker kamışından elde ediliyor. Hemen her tatlıda kullanılan beyaz şeker özellikle keklerde, şerbetli tatlılarda, kremalı ve diğer tatlılarda kullanılır.

Pudra şekeri

Pasta süslemelerinde pudra şekeri

Pudra şekeri toz görünüme sahiptir. Pudra şekeri beyaz şekerin incecik öğütülmesinden elde ediliyor. Mutfakta bu şekeri daha çok, beze veya kurabiye tariflerinde kullanılıyor. Tariflere farklı bir lezzet katıyor. Tadının yanı sıra tatlı tariflerinin görünümünü güzelleştiriyor. Özellikle pasta ve kurabiye süslemelerinde sıklıkla kullanılıyor.

Şeker kamışı

Şeker kamışı

Şeker kamışı içinde birazcık da olsa pekmez bulunur. Bu yüzden şeker kamışı konulduğu hamur işi tariflerde vanilya tadı vererek lezzetlendirir. Son dönemlerde tatlıları ekstradan tatlandığı için çok popüler hale geldi. Özellikle tart tariflerini ve krep tariflerini hazırladıktan sonra onların üzerine serperek lezzetlendirebilirsiniz. Tartların daha gevrek olmasını sağlayabilirsiniz.

Esmer şeker

Esmer şeker nerelerde kullanılır

Son dönemlerde trend olan özellikle beyaz şekere rakip olarak gösterilen esmer şeker, rengi itibariyle beyaz şekere göre daha koyudur. Esmer şekerin tadı belirgindir, ağır gelebilir. Tariflerde kullanırken mutlaka tarif ölçülerine uymak gerekir. Fazla konulduğu takdirde biraz acılık yapabilir. Aynı zamanda kahverengi olduğundan pasta ve tatlılarınızın görünümünü değiştirebilir. Esmer şekerde dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de beyaz şekerle karıştırılarak kullanılması gerektiğidir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • ÜLKÜCÜ 3 ay önce Şikayet Et
    En tatlı zehir şeker.
    Cevapla