Çeyiz parası ne kadar, şartları neler? SGK çeyiz parası! SGK çeyiz parası nasıl alınır 2024

Son zamanlarda oldukça merak edilen konulardan birisi devletin sunduğu güzel olanaklardan biri de çeyiz parası ödeneğidir. Peki çeyiz parası ne kadar, çeyiz parası şartları neler? SGK çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parasıyla ilgili tüm merak edilenleri haberimizin içeriğinde bulabilirisiniz.

Çeyiz parası ödeneği 2008 yılından beri devlet tarafından bekar kızlara verilen maddi destektir. Diğer adı evlilik ödeneği olan çeyiz parasını yaş fark etmeksizin evlenecek kişiler alabiliyor. Devlet tarafından sağlanan desteklerden birisi olan çeyiz ödeneğini alırken belirli şartları karşılamak gerekiyor. İnternette en çok merak edilen konulardan biri olan evlilik ödeneği evlenecek çiftler için büyük kolaylık sağlıyor. Çeyiz parası ödemeleri, SSK üzerinden yetim aylığı alan kız çocuklarına, bir kereye mahsus olarak veriliyor. Bu ödenek; SSK'lı olarak aktif çalışma hayatında bulunan kişinin vefat etmesi sonucunda, kız ve erkek çocukları için ölüm aylığı hazırlanır. İşte çeyiz parası konusu hakkında merak edilenlere haberimizin içeriğinde değineceğiz. Buyurun detaylar: 

Çeyiz parası ne kadar 2024

Çeyiz parası ne kadar 2024

ÇEYİZ PARASI NEDİR?

Çeyiz parası, evlenmek isteyen anne ya da babasını kaybetmiş olan kız çocuklarına devlet tarafından yapılan desteklerden biridir. Evlilik sürecinde hazırlıklar için yapılan yardım olarak biliniyor. 

2024 ÇEYİZ PARASI NASIL ALINIR?

Çeyiz parası almak için ilk olarak başvuru şartlarını taşımak gerekiyor. Başvuru şartları taşıyan herkes başvuru yapabilir. Başvuru şartları 01.10.2008 tarihinden sonra yetim aylığı almaya başlamış olmak gerekiyor. Bu şartı sağlayan herkes başvurusunu bir dilekçeyle Sosyal Güvenlik Kurumuna yapabilir. Devletin vermiş olduğu çeyiz parasını alabilmek için kişinin evlenmiş olmak gerekmektedir.

2024 Süt parası ne kadar? Süt parası alma şartları nelerdir? Emzirme parası nasıl alınır?İLİŞKİLİ HABER2024 Süt parası ne kadar? Süt parası alma şartları nelerdir? Emzirme parası nasıl alınır?

Çeyiz parası nasıl alınır

Çeyiz parası nasıl alınır

ÇEYİZ PARASI DESTEĞİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR? 

  • - Anne ve babasından dolayı yetim aylığı alıyor olmak gerekiyor.
  • Sadece yetim aylığı alan kız çocuklarına verilen maddi yardımdır.
  • Bu evlilik ödeneğine başvururken mutlaka ilk evlilik olması gerekir.
  • 01.10.2008 tarihinden sonra sigortada yetim aylığı almaya hak kazanmış olmak gerekiyor.
  • Başvuru dilekçesinin SGK ya vermiş olması gerekir.
  • Başvurudan önce kızın resmi olarak evlenmiş olması gerekir.
  • Başvurudan önceki iki yıl içerisinde diğer bir kardeşin çeyiz parası desteği ödemesinden yararlanmamış olması gerekir.
  • SSK dışında 4A ya da 4B sigorta kolu üzerinden yetim aylığı alanlar da çeyiz parası alabilmektedir.
  • Çeyiz parası ödemesi bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır.
  • Bu destek ödemesi sadece kız çocukları için geçerli olmaktadır. Erkek çocuklar için geçerli değildir.

Çeyiz parası alma şartları neler

Çeyiz parası alma şartları neler

ÇEYİZ PARASI NE KADAR?

27 yaşından önce ilk evliliğini yapan T.C vatandaşlara bu destek veriliyor. Evlilik öncesi Türkiye'deki bir bankada çeyiz hesabı yapmak ve buna en az 36 ay ödeme yapmak şartıyla birikimin yüzde 25 kadarını devlet de destek olarak veriyor. Burada yapılacak desteğin üst sınırı her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılıyor. Şu anda ödenen miktar 58 bin liraya kadar çıkıyor. Eğer çiftler ayrı yarı hesap açarsa destek 116 bin lirayı buluyor.
Burada babalar 18 yaşından küçük kızları için de hesap açabiliyor.

YETİM KIZLARA 24 MAAŞ: Devlet tarafından sigortalı olarak çalışan kişinin vefat etmesi sonucu çocuklarına yetim aylığı bağlanır. Yetim olan kız çocuğuna devlet tarafından evlenmesi sonucu çeyiz parası verilmektedir. Bu para 24 maaş tutarında yani 2 yıllık yetim parasının birikmesi olarak hesaplanmaktadır.

Ödenecek tutar alınan maaşla belirleniyor. Ancak bunu alabilmek için başvuru yapmak şart. Burada kadının yaşına bakılmıyor.
Evlenmesi ve evlendiği sırada maaşın ödeniyor olması yeterli oluyor.

Ödemeler evlilik gerçekleştikten sonra yapılıyor. Bu yüzden nikah olmadan başvuru yapılamıyor. Bu paranın miktarı yetim kızın aldığı maaş ile belirleniyor. Örneğin; her ay babasından 3 bin lira yetim maaşı alan bir kız çocuğuna, çeyiz yardımı olarak toplam 72 bin lira ödeniyor.

Çeyiz yardımı 24 maaşın toplamından oluşuyor. Ek ödemeler varsa bunlar hariç tutuluyor. Başvuru için 5 yıllık bir hak düşürücü süre bulunuyor. Bu süre içinde başvurmayan kız çocuğunun hakkı yanıyor. O yüzden süreyi geçirmemek gerekiyor.
Çeyiz parası bir kereliğine veriliyor ve başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılıyor.

Çeyiz parası ne kadar

Çeyiz parası ne kadar

ÇEYİZ PARASI SORGULAMA

Çeyiz parası almak için ilk olarak mutlaka PTT şubesinden e-devlet şifresi almanız gerekiyor. Daha sonra;

Almış olduğunuz e-devlet şifresi ile "Kimliğimi Şimdi Doğrula" ya da "Giriş Yap" seçeneklerinden bir tanesi kullanılarak, giriş sayfasına geçiş yapın.

Daha sonra T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılarak, e-devlet sistemine giriş yapın.

Ardından sorgulama sayfası açıldıktan sonra, şahıs ödemeleri bölümünden "Evlenme Ödeneği" seçimine tıklayınız.

Daha sonra evlenme ödeneği başvuru ekranı üzerinden, çeyiz parası ödemesi hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Mayıs ayı ev dekorasyonu nasıl yapılır? Yazın habercisi mayıs ayı ev dekorasyonu!

İLİŞKİLİ HABER

Mayıs ayı ev dekorasyonu nasıl yapılır? Yazın habercisi mayıs ayı ev dekorasyonu!
Özgü Namal diyeti gündem oldu! Özgü Namal'ın kilo verme yöntemi

İLİŞKİLİ HABER

Özgü Namal diyeti gündem oldu! Özgü Namal'ın kilo verme yöntemi
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0