Blender nasıl temizlenir? Blender temizlemenin püf noktaları

01 Mart 2021, 14:19
Blender nasıl temizlenir? Blender temizlemenin püf noktaları

Mutfaklarda en çok kullanılan elektronik aletlerden biri olan blenderları temizlemek bazen can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Blender sürahisinin içinde işler karışabilir: içerikler iyice ezilir ve içeriği bir bardağa döküldükten sonra, genellikle yapışkan meyve ve sebze parçacıkları olan bir kısmı karıştırma kabında kalır. Bir blenderın nasıl temizleneceğine dair tavsiyeler ve ipuçları için bu gönderiye göz atın.

Yemek yapmayı ve mutfakta çok vakit geçirmeyi sevenler için olmazsa olmaz mutfak aletlerinden biri olan blenderlar mutfakta oldukça işi kolaylaştırıcı bir mutfak aletidir. İçecekten, yiyeceğe birçok şey için kullanılan bu aleti düzgün şekilde temizleyemezseniz, yiyecekler blender üzerinde kurur ve bir sonraki kullanımda tatlar birbirine karışabilir.  Bu yüzden mutfaklarda sıklıkla kullanılan blenderlar doğru bir şekilde ve hemen işlem bittikten sonra temizlenmesi gerekiyor.  Düzgün temizlemediği durumda buğulu bir görüntü oluşmaktadır. Bazı durumlarda ise siz tamamen temizleseniz bile temiz gözükmez. Takıntılı kadınların en sinir olduğu durumlardan biri blender'da buğulu görüntü oluşması ve bu görüntünün mikropluymuş hissi uyandırmasıdır. İşte adım adım uygulayacağınız yöntemlerle blender temizleme:

blender nasıl temizlenir

BLENDER NASIL TEMİZLENİR?

Başlamadan önce daima bir güvenlik kontrolü yapın ve blenderinizin fişinin çekili olduğundan emin olun!

Blenderı temizlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Blenderi hemen içindeki artıklar kurumadan temizlemeniz gerektiğidir. 

Pek çok kişi smoothie'lerini bardağa koyar ve blender sürahisinin uzun süre kirlenmesine izin verir. Bu kötüdür çünkü nem buharlaşır ve kir fincanın duvarına sabitlenir. Kirin çoğunu çıkarmak için sürahiyi kullanımdan hemen sonra basit, akan su ile durulamak en iyisidir.

blender bıçağı nasıl sökülür

Bazen küçük parçacıklar kesme bıçaklarının menziline yapışır ve doğrudan yıkanamaz. Önce sürahiyi kabaca suyla çalkalamanız ve ardından biraz su ve isteğe bağlı olarak deterjanla doldurmanız ve bıçakların tekrar dönmesine izin vermeniz önerilir: parçacıklar suya salınır. Daha sonra blenderi durulayabilirsiniz.

Blender sürahisi yeterince genişse, tabana bir süngerle ulaşmak nispeten kolaydır. Dar kaseler, tanka ulaşmak ve bıçakları düzgün bir şekilde temizlemek için çoğu genel mağazadan satın alınabilen bir uzatma gerektirir.

el blenderı temizleme

Eğer kalıntılar kurumuş ve çıkmıyorsa;

Blender haznesini ılık veya sıcak suyla doldurun  hazneyi motor tabanına yerleştirin ve kapağı kapatın. ve blenderi yaklaşık 40 saniye çalışmaya bırakın.

Blenderin ana elemanı olan ve motoru içeren taban kesinlikle suya daldırılmamalı ancak yine de temizlemelisiniz. Sabunla az suya batırılmış yumuşak bir bez kullanın ve dikkatlice silin. Karıştırıcınızın tabanını kuru bırakmak için üzerine kuru bir bez sürmek için bir saniye ayırın.

Ayrıca karıştırıcının kapağını ve lastik halkayı (veya sızdırmazlığın gerçekleştiği alanı) temizlemeyi unutmayın.

Bu temizleme ipuçlarını izledikten sonra, su veya nemden kurtulmak için blender kavanozunu kuru bir bez üzerine bırakın. Parçaları bir araya getirin ve ileride kullanana kadar saklayın.

Karışımınızı yaptıktan sonra, kalıntıları boşaltın veya kazıyın ve blender kavanozunu yaklaşık 1-2 bardak su ve bir fışkırtma bulaşık sabunu ile doldurun.

Eğer blender kokuyorsa;

Blenderinizin kavanozdan gelen tuhaf bir kokusu varsa kullanabileceğiniz hızlı bir çözüm var.

Bir limonu kesin ve blendere ekleyin. Yarım bardak kadar su ekleyin ve sonra karıştırın. Limon, blender kavanozundan kokuları çekmeye yardımcı olur ve blenderi limon gibi kokan temiz bırakır! İyice durulayın ve kurulayın.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar