Mart ayında temizlik nasıl yapılır? En kolay temizlik yapma önerileri

02 Mart 2021, 08:59
Mart ayında temizlik nasıl yapılır? En kolay temizlik yapma önerileri

Evinizi temizlemek için ayarladığınız bazı zaman dilimleri olabilir. Özellikle her ay yapılan programlı temizlik büyük kolaylık sağlayacaktır. Mart ayında yapacağınız ev temizliğinde; inatçı lekelerden, biriken tozlardan ve kötü kokulardan kurtulmak için birbirinden pratik çözümlerle temizliği daha kolay hale getirebilirsiniz. İşte temizlik yaparken hayat kurtaracak pratik detaylar...

Ev temizliği denilince akla hafta sonu, bayramlar ve bahara yakın temizlik ya da her ay yapılan dip köşe temizlik geliyor. Özellikle çalışan kadınlar için yoğun geçen bir ay olması nedeniyle temizliğin her ayın başında yapılması daha kolay olacaktır. Bu nedenle her ay komple belli başlı yapılan bir temizlik ile yenir aya temiz bir ev ortamı sağlamış olabilirsiniz. Evde en çok kirlenen yerlerin başında mutfak ve banyo gelmektedir. Temizlik yaparken banyo için ayrı mutfak bölümü için farklı yöntemler ve malzemeler kullanmak gerekiyor. Doğru yöntemlerle yapacağınız temizlik hem zamandan tasarruf sağlar hem de uygulayacağınız birkaç yöntemle daha az yorucu hale gelebilir. Yoğun hayat koşturmacasında temizliğe fazla zaman ayırmak istemiyorsanız bu pratik bilgiler işinize yarayacak. Dip köşe kolayca yapabileceğiniz temizlikte öncelikle mutlaka ortalığı düzenli bir şekilde toplamanız gerekmektedir. Peki, temizlik yaparken nelere dikkat edilmelidir? İlk olarak hangi odadan başlanmalıdır? İşte cevaplar: 

Mart ayında temizlik nasıl yapılır

MART AYINDA EV TEMİZLİĞİ NEREDEN BAŞLANMALI?

- Genel ay temizliği yapacağınız zaman ilk olarak bütün odaları tek tek toplayıp kaldırmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. 

- Misafir çok ağırlayan birisi iseniz temizliğe misafir odası veya salondan başlayabilirsiniz. Bütün salonu güzelce süpürge makinesiyle çekin. Özellikle koltukların arkasını ve masayı çekin süpürün.

dip köşe temizlik nasıl yapılır

- Süpürme işlemi bittikten sonra parkelere sirke döküp bekletiniz. Daha sonra ılık su ile hoş kokulu deterjanı ile silme işlemine geçiniz.

- Mutfaktaki bulaşıkları yıkayınız. Tekrardan yenilediğiniz deterjan karışımlı su ile mutfak raflarını ve tozlanmış yerleri siliniz. Islak yer kalamayacak şekilde kurulayınız. 

Sararmış pimapenler nasıl beyazlatılır? Güneşten yanan pimapenler nasıl temizlenirİLİŞKİLİ HABERSararmış pimapenler nasıl beyazlatılır? Güneşten yanan pimapenler nasıl temizlenir

hızlı ve pratik ev temizliği

- Yatak odasını temizlik boyunca havalandırınız. Çamaşır kılıflarını değiştirmeyecekseniz, küvete veya duşakabinin içine çırpınız. (Yerleri silmeden elektrik süpürgesini çalıştırabilirsiniz) Temizlik işlemini bitirdikten sonra hoş kalıcı bir koku sıkınız ve bir süre odanın kapısını kapalı tutunuz.

- Son olarak tuvalet ve banyoyu temizleyiniz. Çamaşır suyu sıkıp 5 veya 7 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra nemli bir bezle tozları alınız. Islak yer kalmayana kadar kurulayınız. İçeriyi havalandırmayı unutmayınız.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar