Ülkemizde her öğün en çok tüketilen ve en çok çöpe atılan yiyeceklerin başında ekmek geliyor. Özellikle son zamanlarda tüketimi artan sofralarının vazgeçilmezi ekmeği fazla almak küflenmesine sebep oluyor. Her gün fazla alınan ekmeğin küflenmesi nasıl engellenir? Ekmeğin bayatlayıp küflenmesini önlemenin yollarını sizlerle paylaşıyoruz.

Birçok kişi tarafından her öğünde tüketilen ekmek, en temel karbonhidrat kaynaklarının başında gelir. Fırınlarda her gün birçok farklı çeşitte sunulan ekmekler iştah kabarttığı için bazen fazla ekmek alıyoruz. Ancak birçok ekmek çeşidi aldığımız için çoğu artıyor. Artan ekmekler zamanında tüketilmediği içinde küfleniyor. Bu yüzden ekmekleri saklarken doğru şekilde muhafaza etmek çok önemlidir. Ekmeklerin saklanması sırasında yaşanan bir diğer problem de küf oluşumudur. Küfler çok sayıdaki mantar türleri içerisinde, mikroskop ile görülebilen canlılardır. Bu canlıların üremeleri için en uygun ortam ise nemli ortamlardır.  Özellikle bazı zamanlarda fazlaca ekmek alınan ve tüketilmeyen ekmeğin küflenmesini önlemek için uygulayacağımız birkaç pratik yöntemle ekmek israfının önüne geçmek mümkün. Bunun için:

 • Ekmeği streç filme veya alüminyum folyoya sarmak,
   
 • Ekmeği en fazla 2 gün oda sıcaklığında saklayın,
   
 • Fazla ekmeği dondurmak,
   
 • Sıcak ekmeğe dikkat,
   
 • Ekmeklik,
   
 • Ekmekliği temiz tutun.

İLİŞKİLİ HABEREn kolay baget ekmek nasıl yapılır? Fransız Baget ekmeğinin püf noktaları

KÜFLÜ EKMEK YENİR Mİ?

Küflenme sonucunda oluşan penisilyum gibi mantarların faydalı olduğu bilinse de diğer küfler enfeksiyona neden olabiliyor. Küflü ekmek düşündüğünüzden çok daha tehlikeliymiş. Küflü besinler ilerleyen zamanlarda vücudunuzda kanser gelişebilme riskini büyük ölçüde arttırdığı biliniyor.

 

EKMEK KÜFLENMEDEN NASIL SAKLANIR?

- Ekmeği streç filme veya alüminyum folyoya sarmak:

Bu tür ambalajlar, ekmeğin kurumasını ve bayatlamasını önleyerek ekmeğin doğal nemini hapseder. Eğer ekmek bir kağıt ambalaj içinde satın alındıysa bu ambalajı atıp ve saklamak için ekmeği streç film veya folyo ile sarılır.

Ekmeği en fazla 2 gün oda sıcaklığında saklayın:

Oda sıcaklığı 20ºC civarında olmalıdır. Ekmek kiler veya ekmeklik gibi doğrudan güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Ramazan

Fazla ekmeği dondurmak:

1-2 gün içinde bayatlamadan tüketebileceğinden daha fazla ekmeğin varsa onu saklamanın en iyi yolu buzdolabında dondurmaktır. Ekmeğin dondurulmasıyla sıcaklık, ekmeğin bayatlamasını durduracak kadar düşürülür.

- Sıcak ekmeğe dikkat:

Evde yaptığınız ekmekleri sıcakken asla poşetlemeyin, önce mutlaka oda sıcaklığına gelene dek soğutun.

Ekmeklik:

Ekmeği saklamak için plastik poşetler yerine hava almayan ekmek saklama kutularını tercih edin.

Ekmekliği temiz tutun:

Ekmeğin küflenmemesi için ekmek kutusunu 15 günde bir sirkeli su ile silin. Sirkeli su bakteri ve küflerin oluşumunu engeller. 

Ekmeğin bayatlayıp küflenmesini önlemenin yolları

Ekmeğinizi evde kendiniz yapıyorsanız...

Özellikle pandemiyle birlikte evde ekmek yapmayı milletçe öğrendik. Eğer bunu alışkanlık haline getirdiyseniz evde yaptığınız ekmekleri sıcakken poşete koymayın, ilk sıcaklığı geçene kadar bekleyin. Soğumasını beklerken üzerini temiz bezle örterek fazla nemden kurtulmasını sağlayın.

İlk olarak tüketeceğiniz kadarını ayırdıktan sonra kalanını daha uzun süre saklamak üzere ayrı bir yere alın. Ekmeklerinizi  mümkün olduğunca kullanmadan önce dilimlemeye özen gösterin.

Bez torbalara koyduğunuz ekmekleri en fazla 1 hafta içinde tüketin. Bu vakitte de ekmek kutusunda saklayın. Ekmek kutusunun temiz, kuru ve rutubetsiz olduğundan emin olun, bu ekmek kutusunu çok ışık almayan bir alanda tutun.

Sıcak ekmeği hemen tüketmeyin!

Fırından yeni çıkmış sıcak ve taze ekmek kokusunu sevmeyen yoktur. Ancak bilinmeyen şu ki sıcak ekmek tüketildiğinde daha fazla kalori yapıyor. Hem ekmek sıcak olduğunda tükettiğin miktar artıyor hem de bizim kültürümüzde sıcak ekmek ile özdeşleşen tereyağı gibi daha kalorili şeyler içine konularak tam bir kalori bombası oluyor. Ama sıcak ekmeği hemen tüketmemeniz için tek sebep bu değil. Bir diğer sebep ise sağlığımız. 

İLİŞKİLİ HABER

En kolay et suyu çorbası nasıl yapılır? Et suyu çorbasının faydaları neler?

İLİŞKİLİ HABER

Kurabiye yaparken hangi yağ kullanılır? Kurabiye tereyağla mı sıvı yağla mı yapılır

BİR YORUM YAPIN 7

Qwert 3 hafta önce

Eskiden ebelerimiz dedelerimiz kuflu ekmek yiyin yolda giderken para bulursunuz derlerdi yin gari

gönlüzengin 3 hafta önce

yiyeceğin kadar al. küflenmez.

zafer gülten 2 ay önce

naylon yada buzdolabı poşetine sokup buzdolabına koyun,çok uzun müddet dayanıyor,katılaşırsada her evde iyi kötü bi fırın vardır,bi ufak kaseye su koyup katılaşmış ekmekleri ufak su kabının yanına koyup fırında ısıtın,taze ekmek gibi olurlar.

Toplam 2 beğeni

Mustafa 2 ay önce

Ekmeklerin hemen küflenip çöpe atılmasının tek sebebi tüketim çılgınlığı değil üretilen kalitesiz ekmektir. Binbir çeşit katkı maddeleri ile ayakta kalan ekmek ne yazıkki kaliteli üretilmiyor. Öyleki bazı fırınlardan alınan ekmekler günlerce bayatlamadan duruyor, lezzetli ve yumuşak. Bazılarını alıyorsunuz ekşimsi bir tak ve acayip bir koku. Akşam alıyorsun sabaha yiyebilene helal olsun.

Toplam 4 beğeni

Serdengeçti 2 ay önce

Tebrikler! Herkes bu yöntemi uygulayarak alışveriş yapsa, dürüst esnafı yaşatmış oluruz, çürük elmalarda yok olur gider. Çok doğru bir tespit. Ama tüketici seçici olmalı!

Toplam 0 beğeni

zafer gülten 8 ay önce

halbuki çöpe atacaklarına değerlendirseler..bayat ekmek bilhassa evlerde birçok alanda kullanılır--köfteye katılır,fırınlanıp çorbaya katılır,sonra bayat ekmek,soğan,yağ ,biber ve domates,üstüne yoğurtla yapılan papara .yumurtalı una banıp yapılan yumurtalı ekmek kızartması.bayat ekmeği ufalayıp suyla yoğurarak yağda kızartıp şerbete atılarak yapılan kuru ekmek lokması(eskiler bilir)

Toplam 6 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun