Ülkemizde her öğün en çok tüketilen ve en çok çöpe atılan yiyeceklerin başında ekmek geliyor. Özellikle Ramazan ayının gelmesiyle birlikte tüketimi artan sahur ve iftar sofralarının vazgeçilmezi ekmeği fazla almak küflenmesine sebep oluyor. Ramazan ayında fazla alınan ekmeğin küflenmesi nasıl engellenir? Ekmeğin bayatlayıp küflenmesini önlemenin yollarını sizlerle paylaşıyoruz.

Birçok kişi tarafından her öğünde tüketilen ekmek, en temel karbonhidrat kaynaklarının başında gelir. Ramazan ayında sahur ve iftar olmak üzere günde 2 öğün yemek yiyor ve uzun saatler aç kaldığımızdan çok fazla yemek, ekmek alıyoruz. Ancak birçok ekmek çeşidi aldığımız için çoğu artıyor. Artan ekmekler zamanında tüketilmediği içinde küfleniyor. Bu yüzden ekmekleri saklarken doğru şekilde muhafaza etmek çok önemlidir. Ekmeklerin saklanması sırasında yaşanan bir diğer problem de küf oluşumudur. Küfler çok sayıdaki mantar türleri içerisinde, mikroskop ile görülebilen canlılardır. Bu canlıların üremeleri için en uygun ortam ise nemli ortamlardır.  Özellikle oruçluyken fazlaca ekmek alınan ve tüketilmeyen ekmeğin küflenmesini önlemek için uygulayacağımız birkaç pratik yöntemle ekmek israfının önüne geçmek mümkün. Bunun için:

 • Ekmeği streç filme veya alüminyum folyoya sarmak,
   
 • Ekmeği en fazla 2 gün oda sıcaklığında saklayın,
   
 • Fazla ekmeği dondurmak,
   
 • Sıcak ekmeğe dikkat,
   
 • Ekmeklik,
   
 • Ekmekliği temiz tutun.

İLİŞKİLİ HABEREn kolay baget ekmek nasıl yapılır? Fransız Baget ekmeğinin püf noktaları

EKMEK KÜFLENMEDEN NASIL SAKLANIR?

- Ekmeği streç filme veya alüminyum folyoya sarmak:

Bu tür ambalajlar, ekmeğin kurumasını ve bayatlamasını önleyerek ekmeğin doğal nemini hapseder. Eğer ekmek bir kağıt ambalaj içinde satın alındıysa bu ambalajı atıp ve saklamak için ekmeği streç film veya folyo ile sarılır.

Ekmeği en fazla 2 gün oda sıcaklığında saklayın:

Oda sıcaklığı 20ºC civarında olmalıdır. Ekmek kiler veya ekmeklik gibi doğrudan güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Fazla ekmeği dondurmak:

1-2 gün içinde bayatlamadan tüketebileceğinden daha fazla ekmeğin varsa onu saklamanın en iyi yolu buzdolabında dondurmaktır. Ekmeğin dondurulmasıyla sıcaklık, ekmeğin bayatlamasını durduracak kadar düşürülür.

- Sıcak ekmeğe dikkat:

Evde yaptığınız ekmekleri sıcakken asla poşetlemeyin, önce mutlaka oda sıcaklığına gelene dek soğutun.

Ekmeklik:

Ekmeği saklamak için plastik poşetler yerine hava almayan ekmek saklama kutularını tercih edin.

Ekmekliği temiz tutun:

Ekmeğin küflenmemesi için ekmek kutusunu 15 günde bir sirkeli su ile silin. Sirkeli su bakteri ve küflerin oluşumunu engeller. 

Ekmeğinizi evde kendiniz yapıyorsanız...

Özellikle pandemiyle birlikte evde ekmek yapmayı milletçe öğrendik. Eğer bunu alışkanlık haline getirdiyseniz evde yaptığınız ekmekleri sıcakken poşete koymayın, ilk sıcaklığı geçene kadar bekleyin. Soğumasını beklerken üzerini temiz bezle örterek fazla nemden kurtulmasını sağlayın.

İlk olarak tüketeceğiniz kadarını ayırdıktan sonra kalanını daha uzun süre saklamak üzere ayrı bir yere alın. Ekmeklerinizi  mümkün olduğunca kullanmadan önce dilimlemeye özen gösterin.

Bez torbalara koyduğunuz ekmekleri en fazla 1 hafta içinde tüketin. Bu vakitte de ekmek kutusunda saklayın. Ekmek kutusunun temiz, kuru ve rutubetsiz olduğundan emin olun, bu ekmek kutusunu çok ışık almayan bir alanda tutun.

Sıcak ekmeği hemen tüketmeyin!

Fırından yeni çıkmış sıcak ve taze ekmek kokusunu sevmeyen yoktur. Ancak bilinmeyen şu ki sıcak ekmek tüketildiğinde daha fazla kalori yapıyor. Hem ekmek sıcak olduğunda tükettiğin miktar artıyor hem de bizim kültürümüzde sıcak ekmek ile özdeşleşen tereyağı gibi daha kalorili şeyler içine konularak tam bir kalori bombası oluyor. Ama sıcak ekmeği hemen tüketmemeniz için tek sebep bu değil. Bir diğer sebep ise sağlığımız. 

İLİŞKİLİ HABER

Padişahlar ne yerlerdi? Osmanlı'da yemek kültürü ve sofra adabı

İLİŞKİLİ HABER

Ramazanda iftardan sonra 4 tane kuru kayısı yerseniz..

BİR YORUM YAPIN 2

zafer gülten 5 ay önce

halbuki çöpe atacaklarına değerlendirseler..bayat ekmek bilhassa evlerde birçok alanda kullanılır--köfteye katılır,fırınlanıp çorbaya katılır,sonra bayat ekmek,soğan,yağ ,biber ve domates,üstüne yoğurtla yapılan papara .yumurtalı una banıp yapılan yumurtalı ekmek kızartması.bayat ekmeği ufalayıp suyla yoğurarak yağda kızartıp şerbete atılarak yapılan kuru ekmek lokması(eskiler bilir)

zafer gülten 5 ay önce

ekmeği saklamanın en iyi yolu büyükçe buzdolabı poşetine koyup buzdolabında saklamak,uzun müddet dayanıyor.