Mevsim geçişlerinde yapacağınız temizlik evinize baharı getirecek. Mayıs ayında yapacağınız ev temizliğinde; inatçı lekelerden, biriken tozlardan ve kötü kokulardan kurtulmak için birbirinden pratik çözümlerle temizliği daha kolay hale getirebilirsiniz. İşte temizlik yaparken hayat kurtaracak pratik detaylar...

Ev temizliği denilince akla hafta sonu, bayramlar ve mevsim geçişlerinde yapılan temizlik geliyor. Günlük ev temizliği haricinde senenin belli günleri yapılan bu temizlikler genelde dip köşe olarak her tarafa yapılmaktadır. Özellikle çalışan kadınlar için her ay komple belli başlı yapılan bir temizlik ile bir sonraki temiz bir ev ortamı sağlamış olabilirsiniz. Evde en çok kirlenen yerlerin başında mutfak ve banyo gelmektedir. Temizlik yaparken banyo için ayrı mutfak bölümü için farklı yöntemler ve malzemeler kullanmak gerekiyor. Doğru yöntemlerle yapacağınız temizlik hem zamandan tasarruf sağlar hem de uygulayacağınız birkaç yöntemle daha az yorucu hale gelebilir. İşte mayıs ayında temizlik yaparken uygulayacağınız pratik yöntemler:

İLİŞKİLİ HABERBayram temizliği nasıl yapılır? Ramazan ayında ev temizliğinin püf noktaları!

mayıs ayında temizlik nasıl yapılır

MAYIS AYINDA EV TEMİZLİĞİ NEREDEN BAŞLANMALI?

- Mevsim geçişlerinde yapılan temizliği dip köşe yapmak gerekiyor. Bunun için öncelikle bütün odaları tek tek toplayıp kaldırmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. 

-  Bütün odaları tek tek topladıktan sonra evin en büyük olan yerinden yani salondan temizliğe başlayabilirsiniz. Salonda ilk yapacağınız şey perdeleri çıkarmak olsun. Perdeleri çıkardıktan sonra direk çamaşır makinesine yerleştirip makineyi perde ayarında çalıştırın. Daha sonra bütün camları detaylı bir şekilde silin. Daha sonra koltukları süpürge makinesiyle çekin. Koltukları bitirdikten sonra bütün salonu güzelce süpürün.  Özellikle koltukların arkasını ve masayı çekin süpürün.

dip köşe temizlik

- Süpürme işlemi bittikten sonra parkelere sirke döküp bekletiniz. Daha sonra ılık su ile hoş kokulu deterjanı ile silme işlemine geçiniz.

- Salonu komple bitirdikten sonra mutfağa geçin. Mutfakta eğer bulaşık varsa ilk olarak onları yıkayıp kaldırın. Mutfak dolaplarını iyice bir elden geçirin. Tekrardan yenilediğiniz deterjan karışımlı su ile mutfak raflarını ve tozlanmış yerleri siliniz. Kış mevsiminde biriken kir ve yağ bulunuyorsa onları yağ çözücü ile çıkarın. Bütün mutfak dolaplarını ıslak yer kalamayacak şekilde kurulayınız. 

günlük temizlik nasıl yapılır

- Sıra yatak odasını temizlemeye geldi. Yatak odasını temizlik boyunca havalandırınız. Bahar mevsimiyle birlikte yorganları da kaldırmanın tam zamanı. Bunun için bütün yastık nevresim kılıflarını çıkarıp makineye atın. Yorganları balkonda havalandırmaya çıkarın. Bütün odayı iyice süpürüp silin. Temizlik işlemini bitirdikten sonra hoş kalıcı bir koku sıkınız ve bir süre odanın kapısını kapalı tutunuz.

bahar temizliği

- Son olarak tuvalet ve banyoyu temizleyiniz. Çamaşır suyu sıkıp 5 veya 7 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra nemli bir bezle tozları alınız. Islak yer kalmayana kadar kurulayınız. İçeriyi havalandırmayı unutmayınız.

İLİŞKİLİ HABER

Temel mutfak malzemeleri nelerdir? Her mutfakta mutlaka olması gereken aletler

İLİŞKİLİ HABER

En harika iftar menüsü nasıl hazırlanır? 19. gün iftar menüsü

İLİŞKİLİ HABER

Baharda enerji veren besinler nelerdir? Stresi depresyonu azaltıyor...

BİR YORUM YAPIN 0