Kurabiye yaparken hangi yağ kullanılır? Kurabiye tereyağla mı sıvı yağla mı yapılır

Kurabiye çay saatlerinin vazgeçilmez yiyeceklerinden biridir. Ağızda dağılan enfes kurabiye yapmak isterseniz bazı püf noktalarını bilmeniz gerekiyor. Son günlerde internette merak konusu olan kurabiye tereyağla mı sıvı yağla mı yapılır sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Peki, kurabiye yaparken hangi yağ kullanılır? Kurabiye tereyağla mı sıvı yağla mı yapılır? İşte kurabiye yapımı ile ilgili tüm detaylar...

İçine katılan malzemeye göre şekillenen kurabiyeler çay saatlerinde akşam sohbetlerinde kahvenin yanında her daim keyifle tüketilmektedir. Fırına verildiği andan itibaren kokusuyla her tarafına saran kurabiye kıvamını tutturmak için kullandığınız malzemeyi doğru ölçüde ve eksiksiz bir şekilde seçmek çok önemlidir. Kurabiyenin en önemli özelliği ağızda dağılması ve kıvamının doğru ayarlanmasıdır. Kurabiyelerde kullandığınız yağın ne olduğu bu yüzden çok önemlidir. İşin uzmanlarına göre kurabiye yaparken kullanılan tereyağ hem kıvamını, hem tadını olumlu yönde etkiler. İşte kurabiye sıvı yağla mı tereyağla mı daha iyi yapılır ayrıntılar...

Ağızda dağılan tatlı kurabiye nasıl yapılır?İLİŞKİLİ HABERAğızda dağılan tatlı kurabiye nasıl yapılır?

TAM KIVAMINDA KURABİYE SIVIYAĞ İLE Mİ TEREYAĞ İLE Mİ YAPILIR?

  • Kurabiye tariflerinde hem sıvı yağ hem de tereyağ kullanılmaktadır. Aynı zamanda marketlerde satılan margarinler de kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda margarinlerin sağlık açısından zararları ortaya çıktığı için uzmanlar tercih edilmemesinin daha doğru olduğunu belirtiyor. 
  • Kurabiye yaparken sıvı yağ kullanırsanız kurabiyeler daha yumuşak olur ama ağızda dağılmaz kıyır kıyır olmaz.
  • Kurabiye yaparken eğer tereyağ ile yaparsanız hem lezzetli hem de ağızda dağılan kurabiyeler elde edebilirsiniz.

kurabiye sıvıyağ ile mi tereyağ ile mi yapılır

kurabiye sıvıyağ ile mi tereyağ ile mi yapılır

  • Dilerseniz hem sıvı yağ hem de tereyağını aynı anda ekleyebilirsiniz. 
  • Kurabiyelerde ve birçok hamur işinde yağ koymadan önce oda sıcaklığında bekletirseniz çok daha lezzetli kurabiyeler elde edebilirsiniz. 
  • Kurabiye sakladığınız kaba 1 ya da 2 adet kesme şeker veya pirinç tanesi koyarsanız nemi tutar ve daha geç bayatlamış olur. 

Afiyet olsun...

kurabiye yaparken hangi yağ kullanılmalı

kurabiye yaparken hangi yağ kullanılmalı

KURABİYELER NASIL SAKLANMALI?

  • - Kurabiyeleri yaptıktan sonra soğumalarını bekletip kapalı cam kavanozda hava akmayacak bir şekilde saklamanız gerekiyor.
  • - Hava alan kurabiyeler yumuşar ve lezzetini kaybeder. Bu yüzden kapalı bir kavanozda en az 3-4 ay muhafaza edebilirsiniz.

İşte bu kadar...

kurabiyeler nasıl saklanır

kurabiyeler nasıl saklanır

BİR YORUM YAPIN 0