Tropik bir meyve olan hindistan cevizi içinde hem tüketilebilen süt hem de et barındırır. Yüksek oranda lif içeren hindistan cevizinin içindeki sıvı aynı zamanda ilaç yapımında kullanılır. Şişmanlatıcı özelliği olmasına rağmen vücuda tek seferde gerekli enerjiyi sağlar. Peki hindistan cevizi suyu ne işe yarar? Hindistan cevizinin faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı ile gargara yaparsanız...

Antimikrobiyal özelliği sayesinde vücudu iltihaptan kolayca arındıran hindistan cevizi yüzyıllardan beridir bitkisel tedavide kullanılıyor. Tropik iklimde yetişen hindistan cevizi, palmiyegiller ailesine aittir. Dışı lifli kalın bir katmanla kaplı olan meyvenin eti ve sütü içerisinde bulunur. Tüketilebilir bu iki besini içeren hindistan cevizi ayrıca yüksek oranda yağ içerir. Bu yağ doymuş yağ asidi çeşitlerindendir. Ancak ağır bir yağdır. Bu yüzden az miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. İçindeki etli meyve çıkartılıp toz haline getirilerek pasta ve kek yapımında kullanılır. Ağacı 100 yıl yaşar. 60 yılında ise meyve verir. 

Hindistan cevizi anne sütünde de bulunan laurik asit ve MCT adı verilen orta zincirli yağ asitlerini barındırır.

 Potasyum, sodyum, magnezyum ve kükürt gibi maddeler içeren hindistan cevizi hem fiziksel hem de kimyasal birçok faydası vardır.

Sindirim hastalıkları için birebir faydası olan hindistan cevizi; hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz ve dizanteri gibi hastalıklarına zemin hazırlayan durumları ortadan kaldırır. Özellikle kusma ve mide bulantısını önler. 

İLİŞKİLİ HABERStresi bitiren mucize: Brezilya cevizi faydaları nelerdir? Brezilya cevizi nasıl tüketilir?

HİNDİSTAN SUYU NE İŞE YARAR? 

 • Bazı besinlerden dolayı böbreklerde biriken ve taş kum oluşuma neden olan asidi vücuttan atamak için hindistan cevizi suyu önerilir. Ayrıca bu su böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. 
   
 • Kronik hale gelmiş ve mide krampının özelliğinin yitirilmesine neden olan kusma ve bulantılara doğal ilaçtır.
   
 • Midedeki pH değerleri yükselterek besinlerin daha iyi öğütülmesini sağlar. Metabolizmayı hızlandırır.
   
 • Hindistan cevizi suyu bağışıklık sitemini temizleyerek özellikle mevsim geçişlerinde artan grip gibi hastalıkların önüne geçer. 
   
 • İçerdiği potasyum ve sodyum sayesinde vücudun fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Kan basıncını dengeler. Kolesterolü azaltarak kalp damar hastalıklarına iyi gelir.

İLİŞKİLİ HABERJack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin faydaları nelerdir? Jack fruit nasıl yenir?

hindistan cevizinin faydaları nelerdir

 HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI NELERDİR?

- Yapılan araştırmalarda hindistan cevizi yağının obeziteyi ve buna bağlı  gelişen rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltığı gözlemlenmiştir.

- Hindistan cevizi yağının en yaygın faydalarından biri cilde verdiği nemlendirmedir. Ayrıca ciltte deforme olmuş hücreleri de yenileyen yağ, karaciğere bağlı gelişen akne ve sivilce oranını azaltmada da faydalıdır.

- İçerdiği MCT yağları sayesinde sinir sitemindeki deforme olmuş hücreleri yeniler. Aynı zamanda beyin sağlığını da olumlu etkileyerek unutkanlık seviyesini düşürür. Böylece Alzheimer hastalığına yakalanma oranını azaltır.

- Serbest radikalleri azaltarak oluşma ihtimali olan tümörleri engeller. Bağışıklığı da güçlendirerek kanserli hücrelerle savaşmasını destekler. 

hindistan cevizi yağı

- Antifungal maddesi bakımından zengin olan hindistan cevizi yağı mantar hastalıklarına yakalanma riskini azaltırken mantar tedavisi sürecinde kullanıldığında ise daha hızlı iyileşmesini yardımcı olur.

- Sabah uyandığınızda hindistan cevizi yağı ile gargara yaparsanız. Hem diş sağlığınızı korur hem de dişlerinizin beyazlamasını sağlar.

- Kahvenizin içerisine bir tatlı kaşığı hindistan ceviz yağı eklerseniz gün boyu daha zinde ve tok olmanıza destek olur.

İLİŞKİLİ HABER

Ayva gamze yapar mı? Hamilelikte ayva yemek bebeği güzelleştirir mi?

İLİŞKİLİ HABER

Biber kızartması kaç kalori? Yoğurtlu biber kızartması kilo aldırır mı? Biber kızartması tarifi

İLİŞKİLİ HABER

İnsan sağlığına muhteşem etkisi olan zeytin yaprakları!

BİR YORUM YAPIN 2

Gamze Nur Özmen 2 yıl önce

Hindistan cevizi hamile Bayanlara iyi gelir. Haftada bir kez yenilmelidir. Çok yağlı olmasına rağmen çokta faydlı.Suyu taze çıkarsa çok şanslısınız demektir.Özellikle hindistan cevizini kırmayı youtubuden göre bilirsiniz.

Toplam 1 beğeni

Cansu 3 yıl önce

Nerdeyse 1 aydır oksvord unuverstise bilmem ne doktoru hindistan cevizi yağına saf zehir diyo iki gün sonra yen8 bi haber başka bi doktor çok faydali demiş yine bikac gün sonra oksvord unuverstise doktoru zararlı veeeeee yine yeni bi haber faydaları denmiş ben mesela kizima iciriyorum haliyle görünce mantık inanmasada ilaç formalarının oyunu oksford üniversitesisin doktorunun ön plana çıkma sevdası desemde annelik duygum acaba dedirtiyo demem o ki YETER !!!! Kısır döngü gibi iki günde hindistan cevizi yagi haberi kesin bisey densinde herkes rahatlasin

Toplam 13 beğeni