Ejder meyvesi nedir? Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

06 Mayıs 2020, 04:34
Ejder meyvesi nedir? Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Tropikal bir meyve olan ejder meyvesi ülkemizde son zamanlarda popüler olmaya başladı. Kaktüs ailesine ait olan ejder meyvesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Çok güçlü bir antioksidan olan ejder meyvesi özellikle toksin atmada fayda sağlar. Peki ejder meyvesi nedir? Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Tüm bu soruların yanıtlarını haberimizin detayında bulabilirsiniz.

Dragn fruit ve pitaya gibi isimlerle bilinen Ejder meyvesi, kültür bir meyve türüdür. Çin, Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerde sıklıkla tüketilen bu meyve türü ülkemizde son 5 yıldır popüler olmaya başladı. Tropikal bir tür olan ejder meyvesi her yerde yetişmez. Ancak Mersin de üretimine başlandı. Az olmasına rağmen büyük bir ilgi gören ejder meyvesi, eski çaplardan beridir. Alternatif tıpta sıkça kullanılırdı. Ekşi ve ferahlatıcı bir tada sahip olan ejder meyvesinin içindeki etli kısım tüketilir. Dış kısmı sert olan bu besinin tüketim şekli ananas ile aynıdır. Amerika topluluklarından biri olan Kızılderililer, ejder meyvesini enerji kaynağı olarak görüyorlardı. İçeriğinde susam benzeri küçük siyah çekirdekler bulunuyor. Çiğ olarak tüketilen ejder meyvesi, kalorisi oldukça düşüktür. İçeriğindeki etli kısımın suyu çıkartılarak da tüketilebilir. Aynı zamanda tatlı ve kokteyl yapımlarında da kullanılır. Yüksek C vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Vietnam, Endonezya ve Çin gibi ülkelerin anavatanı olabileceği düşünülen ejder meyvesinin ferahlatıcı bir tadı vardır. Soğuk tüketilmesi tavsiye edilir. 

EJDER MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

- Soğuk tüketilen bir meyve olan ejder meyvesi vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 85'ini rahatlıkla karşılar. Bağışıklık sistemini yeniler. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. 

- Vücudun sıvı oranını artırarak cildin daha nemli olmasını sağlar. 

ejder meyvesi nedir

- Yüksek lif içeren ejder meyvesi, diyet yapmak isteyenlere önerilir. Uzun süre tokluk hissi verir. Ayrıca gün boyu vücudun enerjik kalmasını destekler.

- Diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. İçeriğinde çok az şeker barındırır. Asidik özelliği sayesinde ise kandaki basıncı dengeler.

içi kırmızı ejder meyvesi

- Damarların tıkanmasını önleyerek kalp sağlığını korur.

- Kalsiyum kemik ve kas sitemi için gerekli mineraller arasında yer alır. Bir tane ejder meyvesi ihtiyaç duyulan kalsiyumun yüzde 70'ini karşılar.

ejder meyvesinin faydaları nelerdir

- Göz içindeki sıvı oranını dengeleyerek katarak oluşumunun önüne geçer.

- İleri yaşlarda görülen unutkanlık gibi beyin hastalıklarını engeller.

- Güçlü bir antioksidan olduğundan bağırsaklarda besin atıklarının birikmesinin önüne geçerek, kabızlık sorununu yaşanmamasını sağlar. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • VatandAş 6 ay önce Şikayet Et
    Daha öncede resmini görüp hayran olmuştum. şimdi dikkatli bakınca koronanin şekline benzettim, belkide ona şifadır.
    Cevapla