Oruçluyken artan baş ağrısı için ne yapılmalı? Baş ağrısını önleyen besinler nelerdir?

Ramazan ayında yaşanan en sık rahatsızlıklardan biri baş ağrısıdır. Tüm vücudun yaşamsal fonksiyonlarını olumsuz etkileyen baş ağrısı uzun süreli tutulan oruçta yaşandığında ise şiddeti biraz daha fazla hissedilir. Çünkü herhangi bir ilaç ya da besin tüketilemez. Oruçluyken artan baş ağrısı için ne yapılmalı? Baş ağrısı ağrısını önleyen besinler nelerdir?

Ramazan ayında vücudun yaklaşık 11 aylık beslenme ve uyku düzeni aniden değişir. Aslında vücudun dinlenme süreci olan Ramazan ayında sağlıksız beslenme ve yeterince uyku alınmadığında ortaya çeşitli sağlık sorunları çıkabilir. Bunlardan biri de baş ağrısıdır. Açlık ve susuzluk sürecine alışmaya çalışan sinir sistemi ani gerilmelerle vücutta kasılmalara yol açar. Özellikle çalışanlarda bu durum daha sık görülür. Erken saatte başlayan mesai ve uzun süreli çalışma temposu bu riski artırır. Ancak bu sorunun önüne geçilebilir. Oruç süresinde herhangi ilaç ya da besin alınmadan bu durum önlenebilir. 

Oruç tutarken nasıl enerjik olunur? Vücudun enerjisini yükselten besinler...İLİŞKİLİ HABEROruç tutarken nasıl enerjik olunur? Vücudun enerjisini yükselten besinler...

ORUÇLUYKEN ARTAN BAŞ AĞRISI İÇİN NE YAPMALI? 

  • Değişin vücut ısısı sinüs yollarının kasılmasına yol açar. Buna uzun süreli susuzlukta eklenince baş ağırsı ortaya çıkar. Ancak bu durum yaşanmadan her saat başı temiz hava alarak ortalama 13 -15 dakika boyunca temiz havada dinlenmek bu durumun yaşanmasının önüne geçer.

temiz hava almak baş ağrısını azaltır

temiz hava almak baş ağrısını azaltır

  • Açlık ya da susuzluğun etkisiyle vücut enerji depolarına yönelirken sinir sisteminde kitlenmeler oluşur. Bu da kan akışını olumsuz etkiler. Beyne yeteri kan gitmediğinde özellikle ön loblarında ağırlar oluşur. Yaşanan bu sorun kişinin kafasını kaldırmaması durumuna getirir. En basit yoluysa soğuk komprestir. Soğuk su torbası ya da buz kütleleri ya alın kısmına ya da enseye konulabilir. Ani soğuk etkisiyle kan akışında değişim meydana gelir. Bununla beraber belli bir müddet uzanmakta da fayda var.

soğuk su torbası baş ağrısına iyi gelir

soğuk su torbası baş ağrısına iyi gelir

  • Nane ve çay ağacı yağı da baş ağrısı için oldukça etkilidir. Kan akışı noktaları olan ayak ve el bilekleri bunun yanı sıra enseye bu yağlardan masaj yaparak sürün. Aşırıya kaçamadan bir kaç dakika bu yağları da koklayabilirsiniz. Güçlü çözelti maddeleri içerdiğinden koku sayesinde alınan etkide sinirler uyarılır. Dolaşım kolaylaşır. 

Ramazanda mide hastaları ne yapmalı? Ramazanda mide hastaları neler tüketmeli?İLİŞKİLİ HABERRamazanda mide hastaları ne yapmalı? Ramazanda mide hastaları neler tüketmeli?

baş ağrısına iyi gelen nane ve çay ağacı yağıdır

baş ağrısına iyi gelen nane ve çay ağacı yağıdır

  • Özellikle öğlen saatlerinde ortalama yarım saat 1 saat uyumakta baş ağrısını dindirebilir. 

kahve baş ağrısının yaşanmasını önler

kahve baş ağrısının yaşanmasını önler

BAŞ AĞRISINI ÖNLEYEN BESİNLER NELERDİR?

Migren ve sinüzite bağlı gelişebilecek baş ağrısı için mutlaka uzmanların tavsiye ettiği doğrultuda ilaçlar alınmalı bunun yanı sıra oruçluyken baş ağrısının yaşanmaması için iftar ve sahur arasın ayrıca sahurda bazı besinler tüketilmeli. Örneğin iftar ve sahur arasında baş ağrısı şikayetini azaltmak için şekersiz bir Türk kahvesi ya da limonlu çay içiniz. Sahurda yoğurt ve peynir gibi besinler tüketin. Karbonhidratın fazla olduğu besinlerden kesinlikle uzak durun. Özellikle poğaça, patates kızarması... Sahurda bol bol limonlu yeşillik tüketin. İftar ve Sahur arası 2,5 litrelik su tüketimine dikkat edin. Bunun yanı sıra elma veya elma çayı da tercih edebilir.

Kuru ciltler hangi temizleyiciyi kullanmalı? Kuru ciltlere özel en iyi temizleyici önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Kuru ciltler hangi temizleyiciyi kullanmalı? Kuru ciltlere özel en iyi temizleyici önerileri
Orucun ilk haftasında yorgunluk ve uyku hali neden olur? Yorgunluğu önleyen besinler...

İLİŞKİLİ HABER

Orucun ilk haftasında yorgunluk ve uyku hali neden olur? Yorgunluğu önleyen besinler...
Mide rahatsızlığı yüzünden oruç bozulur mu?

İLİŞKİLİ HABER

Mide rahatsızlığı yüzünden oruç bozulur mu?

BİR YORUM YAPIN 2

vatandash 2 yıl önce

cok kahve icen kisiler ramazanin ilk günlerinde bas agrisi yasar.. kahve bagimliligi gidene kadar 3 - 4 gün sürer.. bu sebeple yasanan bas agrisi sonra gider..

Toplam 3 beğeni

Misafir 2 yıl önce

Sahurda yemek üzerine bir prl ağrı kesici alıyorum artık baş ağrısı hiç olmuyor.

Toplam 3 beğeni