En çok tercih edilen 4 yıllık (Lisans) üniversite bölümleri hangileri

05 Ağustos 2020, 07:14
En çok tercih edilen 4 yıllık (Lisans) üniversite bölümleri hangileri

Üniversite tercihlerinin yapıldığı bugünlerde en çok merak edilen konulardan biri Yükseköğrenim kurumlarının lisans bölümleri arasında en çok hangi bölümler tercih edilmektedir. İnsanın bütün yaşamını etkileyen hayatının dönüm noktası olan üniversite sınavı sonrası bu tercihleri doğru bir şekilde yapmak çok önemlidir. 4 yıllık üniversite lisans bölümlerinden en çok tercih edilen bölümler hangileridir? İşte yanıtlar:

Ösym tarafından gerçekleştirilen üniversite sınavı YKS'nin oturumu 27 haziran'da 2 ve 3. oturumu ise 28 haziranda yapıldı. Aylardır üniversite sınavına hazırlanan adayların ter döktüğü sınav sonuçları 27 temmuz'da açıklandı. Yayınlanan tercih kılavuzuyla birlikte tercih edilecek olan bölümler araştırılmaya başlandı. 6-14 ağustos'ta yapılacak olan tercihlerde İyi bir üniversite hayali kuran adayların hayatında bir dönüm noktası olan ve hayatının geri kalan kısmını etkileyecek olan üniversite tercihleri çok büyük önem taşımaktadır. Herkes mezun olduktan sonra iş sektöründe çalışmak için garanti bir bölüm seçmek ister. Ama bazen alınan puan istenilen bölümün belirlenmiş puanlarının karşılamaz. Bu nedenle tercih yaparken çok güzel ve dikkatli bir şekilde üniversite ve bölümleri araştırmak gerekir. İşte üniversitede en çok tercih dilen bölümlerden bazıları:

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ

1- HUKUK BÖLÜMÜ

Son dönemlerde en çok tercih edilen üniversite bölümlerinin başında hukuk geliyor. Hukuk, mezun olduktan sonra iş bulma garantisi olan mesleklerin başında yer alıyor. 4 yıllık lisans bölümü olan hukuk dersleri çok ağır ve zor olduğundan dolayı çalışkan olan öğrenci adaylarının tercih edebileceği yorucu bir bölümdür. Hukuk bölümünden mzun olan adayların kamu ve özel sektörde rahatlıkla iş bulabileceğiniz alternatif bir bölümdür.

2- TIP BÖLÜMÜ

En çok tercih edilen bölümlerin 2. sırasında tıp bölümü yer almaktadır. Üniversite sınavından çok yüksek puan alanların ve doktorluk mesleğini sabırla yapabilecek olanların tercih edebileceği bir bölümdür. Puanların belirlediği tercihlerde tıp bölümünü bitirdikten sonra meslek garantisi olan mesleklerin başında yer alıyor.

3- BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Bilgisayar mühendisliği teknolojinin sürekli gelişmesiyle bağlantılı olarak, teknolojiye ilgisi olanların tercih edeceği sayısal puandan puan türünden alan bölümlerden biri. Çok yönlü çalışabileceğiniz bir meslek olan bilgisayar mühendisliğini tercih edebilirsiniz.

4- HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ

Hemşirelik, son dönemde en garanti meslek ve sağlık bölümünde en çok atama yapılan bölümdür. Kpss'ye girerek düşük puan alsanız bile atanma ihtimalinin çok yüksektir. Kamu ve özel hastanelerde çalışabileceğiniz iş garantili olan bu mesleği genelde kadınlar çok tercih etmektedir. Ama son dönemlerde erkeklerinde tercihleri arasında yer almaya başladı.

5- SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ

4 yıllık lisans bölümü olan sınıf öğretmenliği öğretmenlik mesleğinde en çok atama yapılan bölümdür. Her atama yapıldığında yaklaşık 3 bin atama yapılmakta olan bu mesleği okumak isteyenlerin sayısı gittikçe artmaktadır.

6- İLAHİYAT BÖLÜMÜ

İlahiyat bölümü son dönemlerde en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaya başladı. Bunda en büyük etken İmam hatip liselerinden mezun olanların çoğalması ve devletin imam-hatip alımlarında çok atama yapmasıdır. Din konusunda uzmanlaşmak ve ilerlemek isteyenler bu mesleği tercih edebilir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar