Reçel kahvaltıların vazgeçilmez tatlısıdır. Özellikle güzel ve kıvamında yapılan reçeller hem görüntü hem de lezzet açısından tatmin edici olur. Peki böyle güzel reçeller nasıl yapılır? Uygulayacağınız bazı püf noktaları ile sizde birbirinden güzel reçeller yapabilirsiniz.

Mis kokulu çilek reçeli severler için muhteşem aynı zamanda pratik bir tarifimiz var. Ölçüsü kıvamı tam yerinde olan çilek reçeli tarifini gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan reçellerden en çok sevileni şüphesiz çilek reçelidir.  Ekmeğimizin üzerine sürdüğümüz, çocukların dahi bayılarak yediği bu reçeli evde yapabilirsiniz. Ülkemizde Nisan ayından itibaren baharın da gelmesiyle tezgahlarda yerini alan çileklerle lezzeti kendisinden büyük bir reçel pişirme ne dersiniz? Henüz reçel yapmak için çok uygun olmasa da bir kaç hafta içerisinde devasa reçel tencerelerindeki yerlerini alabilecekler. Çilek reçeli nasıl yapılıyor? diye merak ediyorsanız tarifimize mutlaka bakmalısınız.

çilek reçeli

ÇİLEK REÇELİ TARİFİ:

MALZEMELER

2 kilo çilek
2 kilo toz şeker ( 8 su bardağı)
Yarım limon suyu

İLİŞKİLİ HABERSaksıda çilek nasıl yetişir? En pratik çilek yetiştirme yöntemi

YAPILIŞI

Çilekler temizlenerek güzelce yıkayın. Daha sonra iki kilo şekeri üzerine dökerek 1 gece boyunca bekletin.

Ardından orta ateşte köpükleri kaşık yardımı ile alınarak kaynatın.

45 dakika kaynattıktan sonra ocaktan almaya yakın limonu ekleyerek, kavanozlara koyun.

Ağzını iyice kapatarak sert çevirin. 

Çilek reçelini soğuduktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun...

çilekli tariflerr

İLİŞKİLİ HABERÇilekli tatlılar nelerdir? Çilekle hangi tarifler yapılır? En kolay çilekli tatlı tarifleri

REÇEL YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Her şeyden önce reçelde kullanacağınız meyveler mevsiminde tüketilen meyveler olmalıdır. Ezilmiş ya da yamulmuş meyveler kullanılmamalı. Bu reçelin kötü görünmesine neden olur. Meyveler tarım ilaçlarından arındırılmak için bir saat kadar sirkeli su da bekletilmeli.

  • - Bu işlemin ardından eğer reçel yapacağınız meyve sulu bir meyve değilse şekerin içinde sulanması beklenmeli. Ancak meyveleriniz sulu ise şekerde bekletmeden kendi suyunu kullanarak reçelini yapabilirsiniz. Şekerde bekletilen ve suyunu salan meyvelerin üzerine suyu dökebilirsiniz. Ancak çok fazla su dökmemek gerekir, bu reçelim tadını bozar.

reçel nasıl yapılır

- Reçel yapım aşamasında temiz bir tahta kaşıkla karıştırılmalıdır. Reçel asla çok fazla kaynatılmamalıdır. Bu reçelin içindeki meyvelerin deforme olmasına neden olur. Deforme olan meyvelerin tadı ve şekli bozulur bu da reçel için istenmeyen bir durumdur.

- Fazla koyulaşan reçel yanık kokabilir bu da içindeki meyvenin kokusunun yok olmasına neden olur. Reçelin çok sulu olması da istenmeyen bir durumdur. Çok sıvı olan reçel çabuk bozulur ve küflenir. Reçel kaynarken üzerinde kabarcıklar oluşur, bu kabarcıklar reçelin başında bekleyerek her defasında temizlenmelidir.

  • - Reçelin şekerlenmemesi için kaynarken içine limon suyu sıkılmalıdır. Reçelin tam olarak kıvama gelip gelmediğini anlamak için reçelden bir çay kaşığı alıp bir çay tabağının içine damlatılır. Eğer reçel etrafa yayılmıyorsa kıvama gelmiş demektir.

- Reçel kavanozlara soğutulmadan konulmamalıdır. Sıcak olarak kavanozlara konulursa kavanozda boş kalan yerlerde terleme yapar. Bu reçelin bozulmasına neden olur. Kavanozlara konulan reçellerin ağzı çok sıkı bir şekilde kapatılmalıdır. 

BİR YORUM YAPIN 5

Nezih 2 ay önce

Bunu yazanın reçel yapımından zerre haberi yok.Tatlı meyvelerde şeker kesinlikle bire bir konmaz.Özellikle de çileğe.Bir kilo çileğe yarım kilo şeker yerelidir . 1- Çileğin özerine şekeri koyup bir grcr buzdolabında bekletin 2-Ertesi günü ocağa koyup kayup kaynama aşamasına gelince tel süzgeçle çilekleri tencereden çıkarın 3-45 dk kaynatın suyunu 4-Dışarıya koyduğunuz çilekleri tencereye yeniden koyup kaynama durumuna gelince limonu ilave edin 5-2 dk kaynadıktan sonra altını kapatıp 2 gün güneşte ,arada karıştırarak, bekletin.

Toplam 3 beğeni

Özge 1 yıl önce

45 dakika reçeli kaynatın yazmışsınız. Orta ateşte 45 dakika reçeli kaynattim yandi. Bilginiz olsun bu yazıya guvenip de 45 dakika o reçeli orta dereceli ısıda kaynatmayin.

Toplam 2 beğeni

Tolga 2 yıl önce

Tarifte ocaktan kavanoza koyalım deniyor, püf noktasında soğumadan kavanoza koyulmamalıdır deniyor. Burada çelişki yok mu?

Toplam 43 beğeni

Susu 2 yıl önce

Bence belirsiz bilgi verilmiş burada.

Toplam 1 beğeni

Gökhan 2 yıl önce

Kapağını sıcak iken kapatmayın anlamında

Toplam 2 beğeni