Saksıda çilek nasıl yetişir? En pratik çilek yetiştirme yöntemi

Çilek kuşkusuz ki herkes tarafından sevilen bir meyvedir. Yaz aylarında tezgahlarda yerini alan çileği hem kimyasallardan uzak tutmak aynı zamanda fiyatının pahalı olmasından dolayı kendi ellerinizle yetiştirebilirsiniz. Peki saksıda çilek nasıl yetişir? En pratik çilek yetiştirme yöntemi nedir? Evde çilek yetiştirmenin püf noktaları nelerdir? Cevabı haberimizde...

Çilek, gülgiller familyasından gelen bir bitkidir. Harika kokusu, kıpkırmızı görünümü ve müthiş lezzeti sayesinde çileği sevmeyen yoktur. Ülkemizin daha çok Antalya taraflarında üretimi yapılan çilek oldukça hassas ve bakım isteyen bir meyvedir. Taze olarak tüketilmesi gerektiğinden, yazın sıcaklarında buzdolabında muhafaza edilmesini önere uzmanlar çileğin evde de yetişebileceğini vurguluyor. Şimdilerde tezgahlarda yerini alan çilek fiyatının pahalı olmasıyla da herkesin cebini yakıyor. Sizler de en kolay yöntemlerle çileklerinizi evde kendi ellerinizle yetiştirebilir aynı zamanda çocuklarınızla muhteşem bir etkinlik yapabilirsiniz. Gelin birlikte evde saksıda çilek yetiştirmesini öğrenelim:

çiçek saksıda nasıl yetiştirilir

çiçek saksıda nasıl yetiştirilir

Çilek nasıl temizlenir? 4 adımda çileği dezenfekte etmenin yollarıİLİŞKİLİ HABERÇilek nasıl temizlenir? 4 adımda çileği dezenfekte etmenin yolları

SAKSIDA ÇİLEK NASIL YETİŞTİRİLİR?

  • Saksı Seçimi: Çilek yetiştirirken dikkat edilecek noktalardan biri de saksı seçimidir. Çilek yetiştirmek için uygun saksı derinliği 20-25 santimetredir. Bu yüzden genellikle uzun ve sar saksılar tercih ediliyor. Ancak dilerseniz yuvarlak saksıları da kullanabilirsiniz. 
  • Bu aşamada unutmamanız gereken şey ise, bitkiniz meyve vermeye başladıktan sonra meyve kesinlikle toprakla temas etmemelidir. Yani bitki büyüdükçe meyveler saksının kenarından aşağı doğru sarkar. Bu durum çileğinizin doğru bir şekilde yetiştiğinin göstergesidir.

Saksıda yeşil soğan nasıl yetiştirilir? Taze soğan yetiştirmenin püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERSaksıda yeşil soğan nasıl yetiştirilir? Taze soğan yetiştirmenin püf noktaları

  • Toprak Seçimi: Çilek yetiştirmek için, organik maddeler bakımından zengin toprak seçilmelidir. Bir diğer adıyla 'torflu toprak'. İlk ekim işlemi için mutlaka torflu toprak kullanın. Bitki meyve vermeye başladıktan sonra toprağı gübreyle zenginleştirin. Bu sayede daha verimli çilekler yetiştirebilirsiniz.

saksıda çilek nasıl yetiştirilir

saksıda çilek nasıl yetiştirilir

Saksıda yeşil biber nasıl yetiştirilir? Evde biber yetiştirmenin püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERSaksıda yeşil biber nasıl yetiştirilir? Evde biber yetiştirmenin püf noktaları

EVDE ÇİLEK YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI

Eğer geniş tarlalarınız yoksa önereceğimiz şey saksıda çilek yetiştirmeniz olacak. Fakat her çilek türü saksıda yetişemiyor. Bu yüzden çilek tohumu yada fidesi alırken belirli çilek türlerini almanız gerekir. Evde yetiştirebileceğiniz çilek türleri: Osmanlı çileği, dağ çileği ve yediveren çileği... 

çilek nasıl yetiştirilir

çilek nasıl yetiştirilir

Fide ve tohumlar kadar saksılarda önemli. Çilek için seçeceğiniz saksının çok büyük olması gerekmez.  Çilek saksı içerisinde kök salacağı için kenarlarında delikler ve kırıklar olmalıdır. Çileği ektiğiniz saksının hafif bir yükseklikte olması her zaman önemlidir. Çilek için kesin bir mevsim yoktur.

Her mevsim şansınızı deneyebilirsiniz fakat mart ve eylül ayında ekerseniz daha kolay ve çabuk yetişecektir. Çileğin toprağı nemli ve güneş almalıdır. Bu ortama sahip olmayan çilekler ekşi ve tatsız olacaktır. Bu nedenle toprağın nem dengesine dikkat edilmeli. Ayrıca muhakkak saksınızın kenarında suyun fazlalığını giderecek delikler bulunmalıdır. 

SAKSIDA ÇİLEK KAÇ GÜNDE BİR SULANIR?

Çileklerinizi bahar aylarında 7-10 gün, yaz aylarında ise 4-5 gün aralıkla sulamalı veya damla sulamada, yağışlı günler hariç devamlı damlama sağlamalısınız.

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 1

MERVE NUR 2 yıl önce

bence çok güzel olmuş