Düşük yağlı diyetler sağlığı etkiliyor mu?

10 Ocak 2017, 12:19
Düşük yağlı diyetler sağlığı etkiliyor mu?

Sabri Ülker Vakfı, uluslararası referans kurumların görüşlerine dayanarak diyet yağlarının sağlık etkilerini tartışıyor.

Besinlerin toplam ve doymuş yağ içeriğini dikkate almak yerine, genel sağlık etkilerine dikkat etmek gerektiğini savunan rehber, yağ alımı ile kalp damar hastalıkları ve şişmanlık arasında herhangi bir ilişki olmadığını kaynak olarak gösteriyor.

Rehber, diyetle alınan enerjinin yarısının karbonhidratlar, diğer yarısının ise yağ ve proteinlerden sağlanmasını öneriyor. Öneri için gösterilen kaynağın güvenilir olduğunun sorgulandığını belirten rehber, İngiltere için sağlıklı beslenme önerilerinin değiştirilmesinin yeterli olmadığını vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), diyette doymuş yağlar yerine doymamış yağların tercih edilmesini öneriyor. Şeker alımının diyetin toplam enerjisinin yüzde 10’unu aşmadığı sürece sorun olmayacağını belirtiyor.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) ise çocuk ve yetişkinlerde karbonhidrat alımının, diyetin toplam enerjisinin yüzde 45-60’ını, yağ alımının yüzde 20-35’ini aşmamasını önererek doymuş yağlar yerine doymamış yağların tercih edilmesini öneriyor. 

 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar