En çok ne zaman kilo alınır?

09 Ocak 2019, 14:10
En çok ne zaman kilo alınır?

Kış mevsiminde neden daha çabuk kilo aldığımızı ve formda kalmak için beslenmede dikkat edilmesi gerekenlere sizler için yer verdik.

Günlerin kısaldığı ve güneş ışınlarından daha az faydalanıldığı kış aylarında, iştahımızın açılmasının hem fizyolojik hem de psikolojik nedenleri vardır. Güneş ışınları görmeyen vücutta görülecek olan D vitamini eksikliği sonucunda 'Mutluluk hormonu' olarak bilinen Seratonin de azalmaya başlıyor.

KIŞIN ZAYIFLATAN İÇECEK TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

Seratonin salgılamanın başka bir yolu, karbonhidratlı beslenmelere yer vermek olduğu için karbonhidrata duyulan ihtiyaç artıyor.

Evde geçirilen vakit ister istemez daha çok artacağı için can sıkıntısı gibi nedenlerden dolayı yemek yemeye yönelmeler olabiliyor. Mevsimden mevsime göre değişebilen ruh hali, kış aylarında depresyona yakın iken kişi farkında olmadan karbonhidratla iyileşmeye çalışıyor. Buna yönelik yapılan çalışmalar ise bazı kişilerin böyle zamanlarda günlük ortalama 800 kcal'den daha fazla aldığını gösteriyor.

KIŞI KİLO ALMADAN GEÇİRMENİN YOLLARI

1- Kahvaltıyı es geçmeyin

Sabahları kahvaltı yapmayı tercih etmeyen kişilerin diğerlerine göre aldığı kalori miktarı daha fazladır. Güne dinç ve sağlıklı başlamanın en etkili yolu kahvaltıdır.

2- Bol miktarda sıvı tüketin

Kilo vermek için tüketilen detoks içecekler, çay ve kahve gibi sıvılar metabolizmayı hızlandırıyor. Vücudun alması gereken sıvı değerleri yeterli olmazsa kişi açlık ile susuzluğu birbirine karıştırabiliyor. Bu neden acıktığınızı hissettiğiniz an ilk önce su için eğer hala açlık hissederseniz yemek yemeye başlayın.

3-  Çorba tüketimini önemseyin

Öğün aralarında içilen çorbanın kişinini karnını daha tok tutuyor. Çorba içen kişilerin diğerine nazaran gün içerisinde yaklaşık 100 kcal daha az aldığı görülüyor.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar