Yağ yakım nabız aralığı nasıl hesaplanır?

10 Ocak 2019, 11:23
Yağ yakım nabız aralığı nasıl hesaplanır?

Diyette sıklıkla geçen yağ yakma teriminin nabız aralığına göre tahmini hesaplama yöntemini sizler için araştırdık. Peki yağ yakımı nabız aralığı nasıl hesaplanmalı?

Gün içerisinde ne kadar yağ yaktığınız anlayabilmek için öncelikle nabız aralığını öğrenmek gerekir. Kalbin performansı ile orantılı hareket ederek yağda görülen yağ yakımı, yaşa göre değişkenlik gösterir. 20 yaşındaki birisi ile 50 yaşındaki birisinin yağ yakımı bir değildir.

Boya göre ideal vücut ölçüsü hesaplama yöntemi için TIKLAYIN

yağ yakım nabız aralığı

YAĞ YAKIMI NABIZ ARALIĞI HESAPLAMA YÖNTEMİ

Nabzın yağ yakımını tespit edebilmek için sabit bir hesaplama yapılabilir. Yaşınızı 220 sayısından çıkararak sonucu bulabilirsiniz. 30 yaşında olan birinin yağ yakım hızını bulabilmesi için 220-30'dan 190 yağ yakım hızı belirlenebilir.

Elde ettiğiniz 190'ın yüzde 60'ını ve 80'ini ayrıca hesaplamalısınız. Ortaya çıkan sonuç, yağ yakım nabız aralığınızı gösterecektir.

Bu sonuç kalbinizin en iyi yağ yaktığı nabız sayısıdır. 40 yaşındaki kişinin nabzı 180 olduğunda ful yağ yakımı başlamış anlamına gelir. Aynı şekilde 50 yaşındaki kişinin nabzı 170 olduğunda da nabız başarılı şekilde yağ yakıyor demek olur.

İDEAL YAĞ YAKIM ARALIĞI KAÇTIR?

Spor esnasında temponun en yüksekte olduğu egzersiz hareketlerini yağmaya yönelmelisiniz. Böylelikle kalp atış ritmi ile yağ yakımı doğru orantılı ilerleyecektir.

Yaşınız 30 ise nabzınız 190 civarında olacak sporu tercih etmelisiniz. 100 olması veya 110 olması yağ yakımını yavaşlatacaktır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar