Çok su içmek kilo verdirir mi? Gece su içmek zararlı mı?

06 Mayıs 2019, 11:51
Çok su içmek kilo verdirir mi? Gece su içmek zararlı mı?

İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu yiyecek ve içecek gibi iki temel gıdadan biri olan su, vücudun ihtiyacını karşılayabilmesi için günlük 2 litre kadar alınmalıdır. Peki fazla ya da az su içmek zararlı mı? Yetersiz su içmek hangi hastalıkları beraberinde getirir? Çok su içmek zayıflatır mı? Su kilo mu aldırır yoksa kilo mu verdirir? Gece su içmek sakıncalı mı? İşte bilinmesi gereken su ile kilo ilişkisi...

Vücudun ihtiyaç duyduğu kadar ki ölçüden fazla ya da az su tüketmek, pek çok sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Vücudun sıcaklığını dengelemeye yardımcı olan su eklem bölgelerinin doğru ve sağlıklı çalışmasına katkı sağlarken içeride biriken zararlı toksinleri dışarı atarak derinlemesine temizlik sağlar. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu su miktarı yaklaşık 2 litreyi bulmaktadır. Bunun için özellikle de uyumadan önce ve kalktıktan sonra 1 bardak su içmelisiniz.

METABOLİZMA HIZLANDIRAN SULU KARIŞIMLARIN TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

su içmenin faydaları

Gün içerisinde yeterli miktarda su içip içmediğinizi idrar rengi ele verebilir. İdrarın koyu renk olması vücudun yeterince su almadığının işaretidir.

ÇOK SU İÇMEK KİLO VERDİRİR Mİ?

Sporsuz ve egzersiz hareketsiz tek başına içilen suyun bilinen bir kilo verdirici etkisi yoktur. Ancak diyet yaparken en az 1,5 litre suyun vücuttaki toksinleri uzaklaştırması bakımından faydalı olduğu bilinmektedir. Bol miktarda içilen su, karnı şişireceğinden dolayı fazla yeme isteğinin de önüne geçecektir.

1 HAFTADA 7 KİLO ZAYIFLATAN SU DİYETİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

su içmek kilo verdirir mi

KİLO VERMEK İÇİN NE ZAMAN SU İÇİLMELİ?

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi su tüketimi aç karna yani yemek yemeden önce olmalıdır. Yemek aralarında içilen su ise kilo vermenin aksine iştah açabilir. Zengin lifli yapıya sahip besinlerin sıvı ile beraber tüketilmesi lifi şişirecek ve daha da hacimli hale gelmesine yol açacaktır.

AZ SU İÇMEK ZARARLI MI? NEDEN OLDUĞU RAHATSIZLIKLAR VAR MIDIR?

Fazla ya da az sıvı tüketimi ile vücutta birtakım problemlere neden olur. Peki su içmeyi sevmediği için yeterli miktarda sıvı alamayan kişilerde hangi sorunlar görülür? İşte yetersiz su tüketiminin neden olduğu rahatsızlıklar şöyle:

ZAYIFLAMAK İÇİN SU NASIL İÇİLMELİ? YEMEKTEN ÖNCE Mİ SONRA MI SU İÇİLMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

yetersiz su tüketimi

- Kilo artışı: Yeterince su içilmediği zaman bağırsakların ve sindirim enzimlerin çalışma temposu yavaşlar. Sindirim sistemi de yavaşladığı zaman kişi kilo almaya müsait hale gelir.

- Kabızlık: Sindirim zorlaşarak kabızlık sorunu ortaya çıkar.

- Kas ağrıları: Düzenli olarak egzersiz uygulayan kişinin sıvı tüketmesi daha çok önemlidir. Eğer yeterli sıvı alınmazsa kaslarda biriken laktik asidin vücuttan atılamaz ve kas ağrıları görülür.

- Cilt kuruması: Gün içerisinde yeterli su içmeyen bireylerin cilt sağlığı bozulur ve esneklik kaybı yaşayarak erken yaşlanma problemlerini beraberinde getirir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar