Hangi ayda hangi meyveler tüketilmelidir?

27 Mayıs 2019, 07:44
Hangi ayda hangi meyveler tüketilmelidir?

Hormonlu gıdalardan uzak durmak için özellikle bir uğraş vermenize gerek yok. Hangi besinin hangi ayda yenmesi bilgisine vakıf olduğunuz taktirde besinlerin yenmemesi gereken aylarda satıldığı zamanlarda tüketimine engel olabilirsiniz. İşte, haberin ayrıntıları...

Hormonlu gıdalardan kaçmanın en sağlıklı yollarından birisi meyveleri mevsiminde satın alıp tüketmeniz olabilir. Hangi meyvenin, hangi mevsimde yetiştiğini açıkladığımız listeyi takip ederek gereken bilgiye ulaşmış olabilirsiniz. Bu bilgileri unutmamak için mutfağınızın bir köşesine not olarak düşebilirsiniz. Sağlıklı beslenmeniz için gereken bilgileri sizler için derledik. Hangi meyve hangi ayda yenmelidir? Yanıt için haberin içeriğine göz atınız...

Hangi ayda hangi meyveler tüketilmelidir?

HANGİ MEYVE HANGİ AYDA YENİR?

- Mayıs ayında rahatlıkla çilek, yeşil erik, malta eriği, dut gibi meyveleri tüketebilirsiniz.

- Haziran ayına giriş yapıldığında; kiraz, yeşil erik, malta eriği, kayısı şeftali, dut gibi meyvelerin tüketimi sağlıklı olacaktır.

Temmuz ayında kayısı, şeftali, kavun, sarıerik, karpuz, ahududu, vişne gibi meyveleri rahatlıkla satın alabilirsiniz.

Meyve içeriği bol olan Ağustos ayında kayısı, kavun, kırmızı erik, şeftali, vişne, böğürtlen, karpuz, incir, mürdüm eriği, üzüm gibi meyvelerin yenmesi hormonal bir problem teşkil etmeyecektir.

- Yazın sonunda ılıman bir yaz yaşatan Eylül ayında Mürdüm eriği, fındık, kavun, karpuz, incir, üzüm gibi meyveler tüketilmelidir.

Ekim ayında; Armut, ceviz, üzüm, elma, greyfurt, mandalina, muz gibi meyveler yemeye özen gösteriniz.

Kasım ayında, greyfurt, Trabzon hurması, üzüm, elma, muz, mandalina, nar, armut, kivi. Ayrıca kuru yemiş olarak ceviz ve kestane gibi vitamin açısından zengin besinler yenmelidir.

Aralık ayında, elma, mandalina, portakal, nar, armut, muz, kivi, kestane, greyfurt, ayva, Trabzon hurması gibi besinleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

- Kışa tamamen giriş yaptığımız Ocak ayında, elma, nar, portakal, armut, ayva, greyfurt gibi meyveleri yenmeyi tercih edebilirsiniz.

- Şubat ayında, muz, elma, armut, portakal, greyfurt, ayva tüketimine özen gösteriniz.

- Oldukça yoğun nezle ve grip hastalığına yakalanan Mart ayında ise bol miktarda elma ve muz yemeye özen gösteriniz.

- Baharı çağıran Nisan ayında sebze tüketimine önem veriniz. Meyve seçiminde ise can erik tüketmeye özen gösteriniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar