Keçiboynuzunun faydaları nelerdir? Keçiboynuzunu yoğurtla karıştırıp tüketirseniz...

17 Nisan 2019, 07:00
Keçiboynuzunun faydaları nelerdir? Keçiboynuzunu yoğurtla karıştırıp tüketirseniz...

Vitamin ve mineral zengini olan keçiboynuzunun insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. Peki keçiboynuzunun faydaları nelerdir? Uzmanlar keçiboynuzunu yoğurtla karıştırıp tüketildiğinde konsantre eksikliğine, kuru öksürüğe ve idrar söktürmeye kadar pek çok rahatsızlığa doğal tedavi sağladığını belirtiyor. Haberin detayında keçiboynuzuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

Harnup olarak da bilinen keçiboynuzu baklagiller ailesine aittir. Akdeniz ikliminde rahatlıkla yetişir. Güneşte kızardıkça kahverengileşir ve vitamin mineral değeri artar. Orta yumuşaklıkta tatlı bir tadı vardır. Yüzyıllarca keçiboynuzu solunum yolu hastalıklarda doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Çiğnenerek tüketilen keçiboynuzu, aynı zamanda pekmezi de yapılır. Meyvesinden elde edilen pekmez içerdiği antiseptik özellik sayesinde solunum ve sindirim sistemini yeniler. Aynı zamanda tohumu da tüketilen keçiboynuzunun bazı yörelerde kahvesi yapılıyor. Kafein ve keçiboynuzu içermeyen keçiboynuzu kalp sağlığı içinde oldukça etkilidir. Kalsiyum bakımından süte oranla 3 kat daha güçlüdür. 

keçiboynuzunun faydaları

KEÇİBOYNUZUNUN FAYDALARI NELEDİR?

- Besinlerde nadir bulunan K vitamini bakımından zengin olan keçiboynuzu ciltteki hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkilidir. Böylece cilt hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

- İleri yaşlarda ortaya çıkma ihtimali olan kemik hastalıkları içinde güçlü bir potasyum ve kalsiyum kaynağıdır. Uzmanlar özellikle gün içerisinde tüketilmesini tavsiye eder. 

- B kompleksi vitaminleri vücudun sağlıklı işleyişi için oldukça önemlidir. Özellikle organların daha rahat fonksiyonlarını sürdürmeleri için gerekli olan bu vitamin kompleksi sayesinde zengin olan keçiboynuzundan günde 2 kaşık tüketerek sağlanabilir. 

- Vücudumuzda bazı besinlerden dolayı toksin oranı artar. Bu da bağışıklık sistemindeki sağlıklı hücrelere zarar verir. Zamanla kişinin hastalanmasına neden olan bu toksinlerden gün içerisinde vücuttan atılmadığında ödem, felç, kalp krizi ve kanser gibi hastalıklara zemin hazırlar. Ancak düzenli tüketilen keçiboynuzu bu toksinleri vücuttan atarak hücrelerin sağlıklı işlemesini destekler.

- İçeriğinde çikolataya oranla daha az şeker barındırır. Bu sayede şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği besindir. Ayrıca içeriğindeki lif sayesinde sindirimi kolaylaştırdığından kilo vermede de yardımcı olur. 

keçiboynuzu yoğurt

KEÇİBOYNUZUNU YOĞURTLA KARIŞTIRIP TÜKETİRSENİZ...

- Mevsim geçişlerinde meydana gelen üst solunum hastalıklarına bağlı ortaya çıkan öksürüğe birebir faydası var.

- İçerdiği besin değerleri sayesinde gün içerisinde tüketilen yağlı ve karbonhidratlı besinlerle vücudumuza giren zararlı bakterileri vücuttan atmamıza yardımcı olur.

- Kan kolesterolünü dengeleyen keçiboynuzu 2 ay boyunca yoğurtla beraber düzenli tüketildiğinde kalp ve kan hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

- Sigaradan dolayı deforme olan akciğeri temizlemede etkili olan keçiboynuzunu, sabah akşam yoğurta beraber tüketmelisiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
22 Yorum Var
 • kemal 1 ay önce Şikayet Et
  Porostada iyi gelirmi
  Cevapla
 • Ali 10 ay önce Şikayet Et
  Keçı boynuzu tozu ile de olurmu
  Cevapla
 • Nesrin 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben zayıfım bu karışımla kilo alabilirmiyim kiloya ihtiyacım var yada ne önerirsiniz teşekkürler
  Cevapla
 • erdal 10 ay önce Şikayet Et
  hızlı yersen kilo alırsın birde ekmeği çoğalt zaten istemesen de kilo alırsın...
 • selçuk 10 ay önce Şikayet Et
  metin bey, obezite gibi aşırı zayıflık da bir sorun olabilir. arkadaşın durumunu bilmeden bol elbise giy gibi bir yorum yapmamak lazım.
 • metin 10 ay önce Şikayet Et
  aklın başındamı senin herkes zayıflacağım diye canı çıkıyor. çok istiyorsan bol elbise giy yeter
 • İnci. 1 yıl önce Şikayet Et
  Miktarlarını belirtirseniz iyi olur.Teşek Ederim.
  Cevapla
 • NEDİM 1 yıl önce Şikayet Et
  Demir içeren besinler süt ürünleri ile tüketilmez derler.
  Cevapla
 • W11879933 1 yıl önce Şikayet Et
  sadece sütle tüketildiğinde bu etkiyi yapıyo süt demir emilimini azalttığı için
Yorumların Tümünü Okuyun