Kabe örtüsünün özellikleri neler? İlk defa kim tarafından örtüldü?

13 Nisan 2019, 09:23
Kabe örtüsünün özellikleri neler? İlk defa kim tarafından örtüldü?

Kabe örtüsü ne zaman değiştirilir? Kabe örtüsünün özellikleri neler? Kabe ilk defa kim tarafında örtüldü? Kabe örtüsünün maliyeti ne kadar? 'Yasemin.com' ekibi olarak sizler için tüm bu soruların yanıtlarını araştırdık. İşte kutsal mabet ile ilgili bilinmesi gerekenler...

'Kiswa' ismi verilen Kabe'nin örtüsünde 670 kg. saf ipek, ayetlerin nakış ipliğinde ise 120 kg. altın ve gümüş kullanılıyor. Toplamda 720 kg. boyadan ibaret olan örtünün tamamlanması için 240 işçi 1 sene boyunca çalışıyor.

KUTSAL MABEDİN ÖRTÜSÜ 5,8 MİLYON DOLAR

Genişliği 11 metre, boyu ise 13 metre olan Kabe örtüsü 16 adet parçadan oluşuyor. Kabe kapısının örtüsü için ise 5 adet parça gerekiyor.Her sene 22 milyon değerinde maliyeti olan kutsal yapıdan artan örtüler önemli kişilere ve müzelere parçalar halinde aktarılıyor.

KABE'NİN ÖRTÜSÜNÜ İLK KİM ÖRTTÜ?

Al-Azraki dedesinin verdiği bilgilere göre İbn Hişam, Resulallah’ın “Tubba’yı kötülemeyin, o ilk defa Kâbe’yi örttü“ hadisini bildirmiş.
Al- Askalani'ye ait olan 'Fath-al-Bari' eserinde “Tubba Kâbe’yi ilk defa vasail ile örten kişidir.”  Devamında ise: “Bazı alimlerimiz İsmail’in ilk defa Kâbe’yi örttüğünü söylemişlerdir” notu eklenmiştir..

Tarihi bilgiler doğrultusunda Hz. İsmail’in  ilk defa, Adnan’ın ikinci defa, Tubba‘nın ise üçüncü defa Kâbe’yi örttüğünü biliniyor.

KABE ÖRTÜSÜNÜN ÖZELLİKLERİ NELER?

Her sene Kurban Bayramı'nın ilk gününde değiştirilen Kabe örtüsü, İslamiyetten önce kral ve halkı tarafından örtülüyordu. Kutsal mabedin örtüsü, Abbasi döneminden bugüne kadar hep siyah renk olmuştur. Halife Mehdi, örtünün zarar görmemesi için tek bir kat elbise haricinde bir şey konmamasını istemişti.

O dönemden beri Kabe, Kurban Bayramının sabahında siyah ipekten yapılmış, altın ve gümüş işlemelerinden oluşan örtüyle değiştirilmektedir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Bekir 1 ay önce Şikayet Et
    Niçin Üzerindeki. Ayetler hakkında Açıklama yok onlar süs olsun diye yazılmadı selamlar
    Cevapla