Yeni doğan bebeklere doğum sonrası ne yapılmalı?

08 Nisan 2019, 08:13
Yeni doğan bebeklere doğum sonrası ne yapılmalı?

Dinimize göre anne ve baba olmuş kişilerin yeni doğan bebeklerine karşı uygulaması gereken bazı sorumluluklar vardır. Peygamber Efendimiz (SAV)'in Müslüman olan anne ve babaların bebeklerine yapılmasını tavsiye ettiği o davranışlar neler? İşte yeni doğan bebeklere yapılması gerekenler...

Müslüman bir anne ve babanın çocuğuna karşı sorumlulukları her ne kadar doğum sonrasında başlıyor gibi gözükse de aslında çocuğun anne rahmine yerleşmesi, hatta çiftlerin tercih edeceği eş seçimine kadar bile uzanır. Beraberliklerini aileye yeni bir üyenin katılması ile taçlandırmak isteyen çiftler, müjdeli haberi aldıktan sonra çocuklarına karşı bazı görevleri yerine getirmeliler. İşte yeni doğan bebeğe yapılması gerekenlerden bazıları...

- ANLAMI GÜZEL BİR İSİM VERMEK

bebeğe isim vermek

Bebek dünyaya geldikten sonra ona anlamı çirkin olmayan, İslam'a uygun bir isim verilmelidir. (Tesmiye: İsim koyma)

Peygamber Efendimiz (SAV), “Siz kıyamet günü, kendi isimleriniz ve babalarınızın ismi ile çağırılacaksınız. Öyle ise, isimlerinizi güzel kılın.” buyurmuştur.

(Ebû Dâvûd, Edeb, 70.)

- AKİKA KURBANI KESMEK

akika kurbanı nedir

Çocuk sahibi olan çiftlerin bebekleri yedi günlük olunca maddi durumu yeterliyse Allah (c.c) rızası için koyun kesmelidir. Bu konu hakkında Peygamber Efendimiz (SAV),

''Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akika kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akika kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.'' buyurmuştur. (Ebu Davud, Dahaya,21) 

- BAŞI TIRAŞ ETMEK

bebekleri tıraş etmek

Yeni doğan bebeğin başı tıraş edilerek saçı ağırlığınca altın ve gümüş olarak sadaka verilmelidir. Peygamber Efendimiz (SAV), Torunları Hazret-i Hasan ve Hazret-i Hüseyin (ra)  doğduklarında, kızı Hazret-i Fatıma’ya başlarını tıraş edip, ağırlığınca tasaddukta bulunmalarını emretmiştir. (el-Hakîm, Müstedrek Ale’s-Sahihayn, III, s.179.)

- ÇOCUĞU SÜNNET ETTİRMEK

bebekleri sünnet ettirmek

Peygamber Efendimiz (SAV), her zaman sadeliği savunarak gösterişli davranışlardan kaçınmamamız gerektiği konusunda bizleri uyarmıştır. Peygamber Efendimiz (SAV)'in yapılmasını önerdiği sünnet için bir hadis-i şerifte şöyle buyuruluyor:

"Dört şey var ki, bunlar peygamberlerin sünnetlerindendir. Sünnet olmak, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek." (Tirmizî, Ahmed b. Hanbel, Müsned,).

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
3 Yorum Var
 • slymann 1 yıl önce Şikayet Et
  İnternet denilen şey çıktı Çıkalı tüm müslümanlar gösteriş rüzgarına takıldık allah affetsin dost düşman çatlatacağız diye enayi gibi paralar saçıyoruz.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sol kulağa kamet sağ kulağa ezan okunmalıdır.
  Cevapla
 • Trabzonlular 1 yıl önce Şikayet Et
  allahıma şükürler olsun hepsini yaptık
  Cevapla