En iyi yenidoğan bebek maması hangisi? Yenidoğan bebeğe mama tavsiyeleri

18 Şubat 2021, 08:59
En iyi yenidoğan bebek maması hangisi? Yenidoğan bebeğe mama tavsiyeleri

Anne sütü yetersizliği durumunda daha erken başlanabilen yenidoğan mama tüketimi ile ilgili anne-babaları aydınlatacak tavsiyelere sizler için haberimizde yer verdik. Yenidoğan bebekler için en uygun mama hangisi? Yenidoğan döneminde mama tüketimi...

Yeni doğum yapan çiçeği burnunda taze anneler bilir ki bazen doğumdan hemen sonra süt gelmez. Bunun birçok nedeni olmasının yanı sıra ilk kez anne olan kadınlar sütü az geleceği için ister istemez bebeği aç kalır korkusuyla kaygılanacaktır. Doktor onayı alarak süte ilaveten mama kullanımına başlamak durumunda kalabilirsiniz. İlk altı ayda anne sütünün bebeğin gelişimi ve beslenmesi için ne denli önemli olsa da bazen erken dönemde mama kullanımı zorunlu hale gelebilir. Hangi mama türünün bebeği için en sağlıklı ve besleyici olduğu yönünde kafası karışık olan anne-babaların işine yarayacak mama tavsiyelerini haberimizde sizler için derledik. En iyi yenidoğan maması çeşitleri...

Bebekler için kolay pirinç unlu mama tarifi! Ek gıda döneminde bebek muhallebisi nasıl yapılır?İLİŞKİLİ HABERBebekler için kolay pirinç unlu mama tarifi! Ek gıda döneminde bebek muhallebisi nasıl yapılır?

BEBEKLERE MUHALLEBİ NE KADAR VERİLMELİ?

Emzirme dönemindeki annenin sütü bolsa ve bebeğin kilo alımı normal bir şekilde ilerlerse ilk altı aylık dönemde anne sütünden başka bir şey önerilmez. Ek gıda önemine girileceği zamanda önerilen ilk gıda bebek muhallebisidir.

Muhallebinin miktarını ilk gün 1 çay kaşığı, 2.gün 1 tatlı kaşığı, 3. gün de ½ çay bardağı olarak verilmesi tavsiye edilebilir. İlk 3 günde başka gıda denemeyin. Herhangi bir olumsuzlukta gıdayı bırakıp çocuk doktoruna bilgi ver.

YENİDOĞAN BEBEK MAMASI ÇEŞİTLERİ! EN İYİ YENİ DOĞAN BEBEK MAMASI

İlk altı aydan sonra bazı anneler bebeklerini emzirmelerinin yanı sıra ek gıdalara alışması için ya da farklı nedenlerden dolayı mama takviyesi almaya başlar. Peki, yeni doğan bir bebek için hangi tür mamalar tercih edilmeli?

yenidoğan maması

- İNEK SÜTÜ BAZLI MAMALAR

Anne sütüne olan benzerliğiyle bilinen inek sütü, bebeklerin gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Besin dengesi ve kolay sindirim için önerilen bir mama türüdür. Ancak, bebeğinizin inek sütüne alerjisi varsa bu tür mamaları tercih etmemelisiniz.

- SOYA BAZLI MAMALAR

Hayvansal besinleri bebeğinize yedirmek istemiyorsanız bu tür mamaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin inek sütündeki laktoza ve proteine alerjisi olduğu durumda soya bazlı mamalar verebilirsiniz. Ancak ne olur ne olmaz diye alerji riskinin olmadığından emin olmalısınız.

- PROTEİN HİDROLİZATLI MAMALAR

Yukarıda bahsedilen iki mama türüne alerjisi olan bebekler için ideal bir mama türüdür. Bu mamanın alerjik reaksiyon gösterme ihtimali diğerlerine göre daha azdır.

4 AYLIK BEBEKLER İÇİN DEVAM SÜTLÜ MUHALLEBİ YAPIMI

MALZEMELER:

100 ml kaynamış su
2 tatlı kaşığı pirinç unu
6 ölçek aptamil devam mama

YAPILIŞI:

Bebekler için yapılan muhallebilerde genelde süt kullanılıyor iken bu tarifte yalnızca su kullanılacaktır. Pirinç ununu ve suyu cezvede karıştırarak güzelce pişirin. Koyu bir renk alınca altını kapatıp ılımasını bekleyin. Ardından devam mamayı ekleyip yeniden karıştırarak hafif ılık olunca yedirin.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar