Sınava girmeden önce okunacak dualar! Zihin açıklığı için başarı ve kısa sınav duaları...

21 Şubat 2021, 13:32
Sınava girmeden önce okunacak dualar! Zihin açıklığı için başarı ve kısa sınav duaları...

Sınav günü ailelerin çocuklarındaki zihin açıklığını arttırmak için okuyabileceği ve adayların sınav öncesi muhakkak okumaları tavsiye edilen kısa duaları bir araya getirdik. Nihat Hatipoğlu'nun önerileriyle sınav günü okunacak etkili duaları haberimizde bulabilirsiniz. Sınava girmeden önce okunacak dualar neler, sınavda başarı için kısa dualar hangileri? Sınavdan önce yapılması gerekenler...

Girilecek sınava göre hedefleri de farklı olan adayların büyük emek ve uğraşları sonucunda hayallerini gerçekleştirmeleri için ellerinden geleni yaptıktan sonra güzel bir netice alabilmeleri için yapılması gereken en güzel şey duadır. Adayların sınavdan en az 1 saat öncesinde giriş belgelerinin yazılı olduğu okullarda yer alması gerekiyor. Her sene olduğu gibi bu sene de sınava giriş için adayların yanlarında kimlik belgesi ve sınav giriş belgesinin bulundurması zorunludur. Tüm bunların yanı sıra gençlerin ve çocukların sınav günü heyecan ve stres yapmamaları için aileler, ilaç kullanımını uygun görebilir. Ancak doktor onayı almadan ilaç kullanmak son derece hatalı bir davranış olur. Çünkü kaygının yok olması için verilen ilaç o bünyede uyku yapabilir. Bu nedenle anne ve baba çocuğunun daha başarılı olmasını isterken istemeden başarısını engelleyebilir. Stres ve heyecanın sınavı doğrudan olumsuz etkilediği düşünüldüğünde adayın sınavı başaracağına inanarak yani pozitif duygularla girmesi doğu bir yaklaşım olacaktır. Elinden geleni yaptıktan sonra sınavın başarılı bir şekilde geçmesi için kişinin kendisinin ve ailesinin okuyabileceği dua önerilerini sizler için derledik. 

Kalem suresi ne için okunur? Kalem suresi okunuşu ve anlamıİLİŞKİLİ HABERKalem suresi ne için okunur? Kalem suresi okunuşu ve anlamı

SINAVDA BAŞARI İÇİN OKUNMASI GEREKEN AYET 

sınavda başarı için dua

 Anlamı: Ey Rabbim! Göğsümü aç, genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü, çöz de sözümü anlasınlar. (TAHA 25-28)

Sınav için başarı ayetleri

Anlamı: "Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana tarafından yardımcı bir güç ver!" (İSRA- 80) 10 defa

sınavda başarı duası

Anlamı: “Allah’ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.” (Hâkim, De’avât, No: 1879, I, 510)

Kuran-ı Kerim'de hangi sure kaçıncı cüz ve sayfada? Kuran-ı Kerim sureleri konularıİLİŞKİLİ HABERKuran-ı Kerim'de hangi sure kaçıncı cüz ve sayfada? Kuran-ı Kerim sureleri konuları

SINAVA GİRMEDEN ÖNCE TAVSİYE EDİLEN DUA VE SAYILARI:

4444 Tefriciye, 9999 Fetih suresi ilk Ayeti, 33 Fetih suresi, 41 Yasin, 41 Kalem suresi, 41 Alak suresi, 70 İnşirâh, 21 Taha suresi.

ÇEKİLEBİLECEK ESMA ZİKİRLER: Ya Mukaddim, Ya Fettah, Ya Alim...

SINAVA BAŞLAYINCA OKUNACAK KISA DUALAR (NİHAT HATİPOĞLU'NDAN)

Sınava besmele çekerek başladıktan sonra:

Arapçası: Ya Hayyu Ya Kayyum, bi rahmetike esteğisu. Anlamı: Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım. Senin rahmetine sığınıyorum.

RABBİ YESSİR DUASI

Arapçası: Rabbi Yessir ve la tüasir, rabbi temmim bil hayr. Türkçesi: Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme. Rabbim bu işimi hayırla tamamla.

SALATEN TÜNCİNA

Arapçası: "Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî'il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcâti ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi's-seyyiâti ve terfe'unâ bihâ ındeke a'lâ'd-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ'l-ğayâti min cemiîl-hayrâti fî'l-hayâti ve ba'del-memât birahmetike inneke ala külli şey in kadir. Yâ erhame'r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni'mel vekîl, ni'mel mevlâ ve ni'me'n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke'l-masîr."

(Sınav niyetiyle okunabilir.)

- Sınavda başarı için okunması gereken bir diğer dua ise ''Kalem suresidir.''

sınava girmeden okunacak dualar

- Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm, ayeti sınavda başarı için 7 kez okunabilir.

- Sınavda unutkanlık olmaması için 19 defa Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” okunabilir.

Sınavda başarı için okunabilecek sure önerilerinden biri de Fetih suresidir. (En az 17 defa)

PİRİNCE YA DA ŞEKERE OKUNAN DUA VE SURELER! 

Sınava girecek öğrencilere özel olarak anneleri tarafından verilen okunmuş şeker ya da pirinç başarı sağlamak maksadıyla günümüzde sıklıkla uygulanan yollardan biridir. Çocuk gerçekte ister başarılı olsun ister olmasın bu tarz hazıra konmacı hareketlerin bir dayanağı yoktur. Ancak ayetlerin şifa kaynağı olduğu da bir gerçektir. Kuran-ı Kerim'deki geçen bazı ayetlerin bazı sıkıntıları ortadan kaldırmak için vesile olmak amacıyla yazılmasında sakınca görülmez.

SINAV İÇİN ŞEKERE VE PİRİNCE OKUNAN DUA ÖRNEKLERİ:

Pirince ya da şekere Fetih, Fatiha, İhlas, Felak, Nas ya da Ayet-el Kürsi okunabilir. Fetih Suresi uzun gelirse pirince ya da şekere geri kalan diğer surelerde okunup üflenebilir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
43 Yorum Var
 • Asenat 1 hafta önce Şikayet Et
  Benimde haftaya lise sınavlarım var. Burdan herkese duam" inşallah dilediğimiz sonuçları alırız.هشجا كالن. الله امنت يكون
  Cevapla
 • Allahın Kulu 3 hafta önce Şikayet Et
  Ben Azerbaycanda bir öğrenciyim. Ben Türkiye Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi diye bir okul var, o okula yani 6cı sınıfa geçmek çoook zor. Bende yeteri kadar çalıştıktan sonra yaklaşık 25 tane dua okudum. Umarım kabul olur. Amma atalarımız demiş:" Eğer ekmek yapmak istiyorsan, ununu dökmen lazım" . Yani çalışmadan dua okursan bir manası olmaz. Bu gün annemin söylediği kadarıyla, duaların kabul günüymüş. Yani 13 şubat. E neyse bende artık uyuyum. Herkese Allah zihin açıklığı versin, rabbim işinizi hayır eylesin. ÂMiN İNŞALLAH
  Cevapla
 • İ.......A 3 ay önce Şikayet Et
  güzel bir site
  Cevapla
 • Eda 4 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel dualar.Benim de kuzenim sınava giriyor,bende burda ki duaları okuyorum.Tavsiye ederim,
  Cevapla
 • Sema 2 hafta önce Şikayet Et
  Merhaba bana dua eder misin lütfen
 • Zümra 8 ay önce Şikayet Et
  Allah yardımcımız olsun ablamın bugün üniversite sınavı var ablama tavsiye ettim
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun