Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi kuzine sobalar, hem sıcacık bir ev hem de nefis yemekler pişirmek için sıklıkla tercih ediliyor. Peki, Kuzine soba nedir? Kuzine soba nasıl yakılır? Kuzine soba nasıl kullanılır? 2021 en iyi kuzine soba modelleri nelerdir? 2021 En kaliteli kuzine sobalar nelerdir? Kuzine soba alırken nelere dikkat edilmeli? Kuzine soba kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler nedir? İşte yanıtlar...

Kış aylarının yaklaşmasıyla soğuk havalar belirgin bir şekilde hissedilir oldu. Soğuyan havalarla beraber hem kıyafetlerimizde hem de ev tekstil ürünlerinde daha sıcak tutan seçimlere yöneliyoruz. Bunun yanı sıra kalorifer, klima ya da şömine kullanmaya başladığımız bu mevsimde sobalarda sıklıkla yaşam alanlarında yer ediniyor. Özellikle çocukluk hatıralarımızda değerli bir yer edinen sobaların yandığı evlerde hem bedenimiz hem de kalplerimiz ısınırdı. Geçmiş yıllarda neredeyse her evde olan sobalar, hala daha popülerliğini korumaya devam ediyor. Gelin, kuzine sobaların kullanımı ve modelleri hakkında detaylı bilgilere birlikte göz atalım.

KUZİNE SOBA NEDİR?

Kuzine soba, hem evin ısınma ihtiyacını karşılayan hem de içerisinde yer alan fırını sayesinde yemek pişirme imkanı sunan bir soba çeşididir. Odunla ya da kömürle ısı dağılımı sağlayan kuzine sobaların üzerinde tıpkı ocaklardaki gibi bölmeler yer almaktadır. Bu bölmelerin üzerinde dilerseniz yemek pişirebilir ya da çayınızı demleyip kestane yemenin tadına varabilirsiniz.

KUZİNE SOBA NASIL KULLANILIR? KUZİNE SOBA FIRINI NASIL YAKILIR?

Öncelikle kuzine sobanızın yeni mi yoksa eski bir model mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Çünkü yeni nesil kuzine sobalarda markanın kullanma talimatını okuyarak hareket etmeniz doğru olacaktır. Ancak eski nesil kuzine sobanız varsa mutlaka yazımızı dikkatlice okuyun!

Bazı kuzineler yalnızca odunla yanabiliyorken bazıları için hem kömür hem de odun gereklidir. Bundan dolayı ilk adım olarak kuru odun ve kömür temin etmelisiniz.

Ardından yanıcı hazne içerisine çapraz ve arada boşluk kalacak şekilde odunları yerleştirmelisiniz. Çıra ya da kağıttan faydalanarak odunların tutuşmasını sağlayabilirsiniz. Kovanın da kapağını kapattıktan sonra tutuşan odunlar bir süre sonra yanmaya başlayacaktır.

Artık sobanızı kullanmaya başlayabilirsiniz!

KUZİNE SOBALARDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kuzine sobaları kullanırken bazı güvenlik önemlerine çok dikkat etmelisiniz. Öncelikle ilk defa yakılan sobaların havalandırma delikleri mutlaka açık olmalıdır. Böylece yüksek basınca karşı başlangıçta önleminizi almış olabilirsiniz.

Öte yandan sobaların üstten yakılmasına dikkat etmeli ve baca bağlantılarının doğru bir şekilde kurulduğundan kesinlikle emin olun.

KUZİNE SOBA MODELLERİ 2021

ERENDEMİR KUZİNE SOBA / TRENDYOL
2.533,50 TL
OTOMATİK KÜL BOŞALTMA SİSTEMİ MEVCUT
ÜSTTEN YAKIT YÜKLEMEYE KOLAYLIK SAĞLAR
YÜKSEK ISI VERİMLİDİR
KAPAK CAMI ISICAMLI
GARANTİ SÜRESİ: 24 AY

NUR-AK KUZİNE SOBA / HEPSİBURADA
3.015,00 TL
DÖKÜM IZGARA 9 KG
ISITMA KAPASİTESİ: 100 M²
ÖZEL ATEŞE DAYANIKLI IZGARA
AĞIRLIK: 70 KG

SÜSLER KUZİNE SOBA / HEPSİBURADA
3.059,99 TL
YAKIT TİPİ: KÖMÜR
ATEŞ ODASI VE FIRINI BULUNMAKTADIR
150 M² ISITMA ALANI VARDIR
AĞIRLIK: 75 KG
EMAYE GÖVDE VE ZEHİRLENMELERE KARŞI KORUMALI

İLİŞKİLİ HABER

Aziz dizisi nerede çekiliyor? Aziz dizisi konusu, oyuncuları kimlerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Kabardıkça kabaran susamlı pişi tarifi! Simit görünümlü pişi nasıl yapılır?

BİR YORUM YAPIN 0