Diyetisyen Sena Karahan, Yasemin.com okurlarının sağlıklı zayıflama, hamilelikte alınan kilolar ve daha birçok soruların yanıtını sizler için cevapladı.

Birçoğumuz hayatının bir döneminde mutlaka diyet yapmıştır. Çabucak, hızla kilo vermek için kulaktan duyduğumuz programları denemiş, belki kilo vermiş ama sonrasında daha fazlasını almıştır. Çoğu zaman hızlı kilo verme isteğiyle yanlış diyetleri uygulayabilirsiniz. Ya da diyete sadık olmasına rağmen yeterince hızlı kilo vermediğinizi hissedebilirsiniz. Ne kadar sağlıklı beslendiğiniz ya da ne sıklıkla egzersiz yaptığınıza bakılmaksızın birçok insan diyet konusunda aynı hataları yapar. İşte tam da bu noktada imdadınıza uzmanımız Diyetisyen Sena Karahan yetişiyor. 
 

Sena Hanım, merhaba sizden bir tavsiye istiyorum acaba nasıl kilo verebilirim?

Merhaba, sizi tanımadan ve değerlendirme yapmadan bu soruya yanıt vermek mümkün değil. Öncelikle kilo problemine neden olan sebepleri bulup çözümlemek gerekli. Uzun zamandır fazla kiloluysanız ve diyet yapıp sonuç alamadıysanız dahiliye uzmanı ve diyetisyenden destek alabilirsiniz.

►Sena hocam merhaba, yumurtanın sadece beyaz kısımlarını mı yemeliyiz…?

Merhaba, Yumurta, sarısı ve beyazıyla beraber bütün haliyle kaliteli bir protein kaynağıdır. Bununla beraber yumurta sarısının yüksek miktarda kolesterol içerdiğini unutmamak gerekli. Herhangi bir hastalığınız yoksa günlük bir tam yumurta tüketebilirsiniz. Pişirirken sarı kısmının renginin yeşile dönmemesine ve tavada yakmadan pişirmeye dikkat edin.

Sena hanım benim sorum 50 yaş, 55cm boy 75kgyim. Hastalıklarım fmf, romatizma, guatr ben nasıl zayıflayabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Merhaba,

Şuanda vücut kütle indeksiniz 1.derece obezitesınırında, kilo vermeniz genel sağlık durumunuz için çok önemli.

Size özel beslenme planı oluşturmak hem hastalıklarınızın semptomlarını hafifletecek hem de kilo vermenizi sağlayacaktır. Bu sebeple lütfen şok diyetlerden uzak durun. 

FMF,romatizma,guatr üçü de enflamasyon ve bağışıklık sistemi temelli hastalıklar yani diyetinizde yalnızca kilo vermek üzerine odaklanmak sağlıklı bir yaklaşım olmaz, fayda da sağlamaz. 

Bu gibi kompleks durumlarda kan tahlillerinizi ve sizi görmek, detaylı bir diyet planı oluşturmak gerekli.

Yine de yardımcı olabilmek için birkaç öneride bulunacağım, bunlara dikkat etmeniz fayda sağlayacaktır. 

Otoimmün hastalıklarda gluten intoleransına bakılmasında fayda var eğer böyle bir durum varsa glutensiz diyet planlanması uygun olacaktır.

Öncelikli hedef olarak beslenmenizden paketli, hazır, şeker ilaveli gıdaları çıkarın. 

Buğday, çavdar, yulaf, bulgur yerine baklagilleri,pirinci ve nişastalı sebzeleri tercih edin.  

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yeterli miktarda protein, sağlıklı yağ, vitamin ve minarellerden zengin besinleri tercih edin.

D vitamini seviyenizi kontrol ettirin, eksiklik varsa takviye alın.

Yeşil yapraklı sebzelere kahvaltıda, öğünlerinizde salata olarak muhakkak yer verin.

Guatrınız yetersiz hormon salınımına neden oluyorsa takibini yapın ve doktorunuzla beraber tedavinizi düzenleyin. 

Merhaba, 185boy 85kgyum. Acaba sağlıklı bir vücuda sahip miyim?

Merhaba,

Yalnızca boy ve kilo ile sağlık değerlendirmesi yapmak mümkün değil. Vücut kütle indeksiniz 24,8 ile sınırda, kilonuzu kontrol altında tutmaya özen gösterin.

Sevgiler...

Sena hocam merhaba, çok fazla et tüketiyorum, sağlığım için sıkıntılı bir durum teşkil eder mi?

Merhaba, hayvansal kaynaklar, protein ve kolesterolden zengin besinlerdir. Uzun süreli ve sürekli olarak fazla tüketimi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun yanında etin pişirme yöntemine bağlı olarak kanser hastalıklarına neden olabildiğini de biliyoruz. Ateşle yakın temas eden mangal, kızartma türü etleri olabildiğince az tüketin. Et yediğiniz öğünde yanında bol miktarda yeşillik ve sebze ekleyin.

İLİŞKİLİ HABER

Günde ne kadar su içmeliyiz? Suyun insan vücudu için önemi

BİR YORUM YAPIN 0