Diyette incir yenir mi? İncir ve zeytinyağı kürü! İncir kaç kalori? Günde kaç incir yemeli

Her derde deva olarak nitelendirilen incir, ara öğünlerde sabah aç karna en çok tüketilen meyvelerden biridir. En lezzetli yiyecekler arasında yer alan incir bağırsakları çalıştırdığı içinde kilo vermeye de yardımcıdır. Peki her mevsim çok sevilen ve kışında kurusu tüketilen en lezzetli meyvelerden olan incir diyette yenir mi, Günde kaç incir yemeli? İncir ile ilgili en merak edilenleri sizler için sıraladık.

Dut familyasından gelen bir bitki olan incir yüzyıllardır severek tüketilen lezzetli meyvelerden biridir. Bütün dünyada sıklıkla üretilen bir meyve incir içerisinde diyet lifi, mineral, vitamin ve antioksidan barındırıyor. Hem taze olarak tüketilen hem de yaş olarak tüketilen incir daha çok Akdeniz bölgesinde yetiştiriliyor. Düşük kalorili besinler arasında yer alan inciri diyet listenize ekleyebilirsiniz. Sindirimi düzelterek daha hızlı kilo vermenizi sağlayan inciri günde kaç adet tüketmeli, incir kaç kalori? İşte lifli bir yapıya sahip olan incir ile ilgili bilmeniz gerekenler:

7 zeytin 1 incir diyeti nedir, nasıl yapılır? 7 Zeytin 1 incir diyeti zayıflatır mı? İLİŞKİLİ HABER7 zeytin 1 incir diyeti nedir, nasıl yapılır? 7 Zeytin 1 incir diyeti zayıflatır mı?

İNCİR KAÇ KALORİ?

 • 100 gram incir 74 kaloridir.
 • 1 adet orta boy incir 65 gram ve 48 kaloridir.
 • 1 adet büyük boy incir 80 gr ve 59 kaloridir.
 • 1 adet küçük boy incir 50 gr ve 37 kaloridir.
 • 1 su bardağı incir suyu 126 kaloridir.
 • 1 tatlı kaşığı incir reçeli 10 kaloridir.
 • 1 yemek kaşığı incir reçeli 15 kaloridir.
 • 100 gr incir reçeli 98 kaloridir
 • 100 gr kuru incir 249 kaloridir.
 • 1 adet kuru incir 50 kaloridir.

İncir kaç kalori

İncir kaç kalori

DİYETTE İNCİR YENİR Mİ?

Lif açısından zengin olan incir yaz mevsiminde taze olarak kış mevsiminde ise kurutulmuş bir şekilde ara öğünlerin en sağlıklı atıştırmalıklarından biridir. Diyetisyenlerinde önerdiği inciri gün içerisinde 2 veya 3 adet tükettiğiniz takdirde uzun saatler boyunca tok kalmanızı sağlayacaktır. Ayrıca son zamanlarda popüler olan ve oldukça etkili olduğu düşünülen kuru incir ve zeytinyağı kürü sayesinde yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırarak hem kilo verebilir hem de kabızlık problemini ortadan kaldırmak mümkün.

Diyette incir kilo aldırır mı

Diyette incir kilo aldırır mı

İNCİR VE ZEYTİNYAĞI KÜRÜ NASIL YAPILIR?

Küçük bir kavanozun içerisine kuru incirleri küp küp doğrayın. Kavanoza dolacak şekilde ayarlayın.

Daha sonra üzerine hakiki doğal zeytinyağını ekleyin.

Ağzına kadar doldurduktan sonra ağzını sıkıca kapatın.

Her sabah aç karna 1-2 parça incir aldıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı içebilirsiniz.

İnanılmaz bir etki sağlayan bu kür sayesinde hem bağırsak sağlığınızı koruyup hem de sindirim problemlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. 

Ayrıca zayıflayama etkisini de görmeniz mümkün. 

İncir ve zeytinyağı kürü nasıl yapılır

İncir ve zeytinyağı kürü nasıl yapılır

KURU İNCİR VE ZEYTİNYAĞI KÜRÜNÜN FAYDALARI

 • Zeytinyağlı kuru incir kürü düzenli tüketildiği takdirde bir türlü bitmek bilmeyen öksürüğün geçmesinde oldukça etkilidir.
 • Kabızlık sorunu yaşayanlar için sindirimini düzenlemede oldukça etkilidir. Bağırsak hareketlerinin sağlıkla devam etme
 • Kolesterolün dengeleyici özelliği bulunuyor. 
 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Her sabah düzenli tüketildiğinde kemik ve eklemlerin güçlenmesini sağlar.

İNCİR KİLO VERDİRİR Mİ?

İçerdiği yüksek diyet lifi konsantrasyonu sayesinde besinleri daha iyi sindirilmesine ve göbek yağını daha hızlı kaybetmenize yardımcıdır.

İncirin içindeki 'ficin' enzim sayesinde göbek yağlarınız çok kısa sürede veda edebilirsiniz.

Kış mevsiminde günde 1 veya 2 adet kuru incir tüketerek sağlığınızı korumaya ve kilo vermeye devam edebilirsiniz.

İncir kilo verdirir mi

İncir kilo verdirir mi

İNCİR KİLO ALDIRIR MI?

Diyetisyenler her zaman her yiyecek için ölçülü ve kontrollü yiyecek tüketmenin önemini vurguluyor. Bu yüzden tükettiğiniz her besinde olduğu gibi incirde de günlük tüketim miktarını abartmamak gerekiyor. Özellikle kuru inciri günlük fazla tükettiğiniz takdirde vücudunuza daha fazla şeker ve daha fazla kalori oranı gireceğinden kilo alabilirsiniz. Bu yüzden günde en fazla 2 veya 3 incir tüketmeniz daha sağlıklı ve faydalı olur. 

İncir kilo verdirir mi?

İncir kilo verdirir mi?

Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0