Saç derisi kaşıntısı nasıl geçer? Saç derisinde kaşıntı neden olur ve kaşıntıyı gideren yöntem

Saç derisi kaşıntısı, özellikle kış mevsiminde daha çok artan ve sıkça olan sorunlardan biridir. Yaşanan bu rahatsız edici kaşıntılar birçok kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Hem sağlığı hem de sosyal hayatı etkileyen saç derisi kaşıntısı birçok nedene bağlı olabilir. Peki, saç derisi kaşıntısı nasıl geçer? Saç derisindeki kaşıntının nedenleri nelerdir? Saç derisi kaşıntısıyla ilgili tüm detaylar haberimizde:

Saç derisi kaşıntısı; stres, mevsimsel değişiklikler, değişen hormonlar ya da ciltte aşırı maya oluşumu nedeni ile meydana gelen cilt hastalığıdır. Saçta oluşan kaşıntı bazen de kuru bir kafa derisi, yağlı ve çeşitli cilt tiplerinden kaynaklı olabiliyor. Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız saç kaşıntısı bazı zamanlarda çok fazla devam eder. Saç derisi kaşıntısı artınca da bu sefer çok kaşımak zorunda kalırız. Çok kaşıyınca saç derisi zarar görebilir. Çok sıklıkla devam eden saç derisi kaşıntılarında, kızarıklık ve dökülme gibi sorunlarda mutlaka bir uzaman görünmek iyi olacaktır. Bazen soğuk havalardan kaynaklanan saçtaki kaşıntı bazen de mantar gibi bazı hastalıkların belirtisi de olabiliyor. Saç derisi kaşıntısının en büyük nedenleri arasında sağlıksız beslenme, yetersiz saç hijyeni, stres ve terleme geliyor. Saç derisi kaşıntılarının sebeplerini ve kurtulmanın yollarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

Saç derisi kaşıntısı nasıl geçer

Saç derisi kaşıntısı nasıl geçer

Ketoral şampuan ne işe yarar? Ketoral şampuan kullanımı! İLİŞKİLİ HABERKetoral şampuan ne işe yarar? Ketoral şampuan kullanımı!

Kaşıntılı kafa derisinin bazı sebepleri:

  • - Sedef hastalığı
  • - Egzama
  • - Bit
  • - Şeker hastalığı
  • - Zona hastalığı
  • - Seboreik dermatit

Kaşıntılı saç derisinden kurtulmanın yolları:

Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde saç derisinde kuruluk meydana gelebilir. Saç derisi kuruduğu için de pul pul olmaya başlar yani kepek oluşumuna neden olur. Böyle olunca da saçlarınız çok kaşınır. Bu kuruluğa yok etmek için saç derinize bakım yağı uygulayın. Böylece saçlarınız nemlenecek ve beslendiği içinde saçlarınızda kuruluk yok olacaktır.

Saç derisinde kaşıntı neden olur

Saç derisinde kaşıntı neden olur

Son zamanlarda artan saç derisi hastalıklarından biri de seboreik dermatit'tir. Bu hastalık saç derisi aşırı kuruduğunda ve kepek oluşumu başladığında ortaya çıkar. Bu sorun, saç derisinden ince, beyaz pulların dökülmesine ve soyulmasına sebep olur. Bu problemle karşılaştığınızda mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekir. Uzmanların verdiği şampuanları kullanarak saç derinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. 

Kaşıntılı saç derisinden kurtulmanın yolları

Kaşıntılı saç derisinden kurtulmanın yolları

ELMA SİRKESİ

Her derde deva olan ve anti-enflamatuar özelliği bulunan elma sirkesi saç derisinde meydana gelen mantar, kepek birçok hastalığı yok etmede oldukça etkilidir. Sorunlu saç derisine uygulamak için biraz elma sirkesi ve suyu karıştırarak başınıza koyabilirsiniz. Başınızda yaklaşık 10 dakika bekletin. ve daha sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın. 

saç derisinde yara ve kabuklanma

saç derisinde yara ve kabuklanma

Advantan krem ne işe yarar? Advantan krem nasıl kullanılır? Advantan krem faydalarıİLİŞKİLİ HABERAdvantan krem ne işe yarar? Advantan krem nasıl kullanılır? Advantan krem faydaları

DEFNE YAPRAĞI

Bir diğer etkili yöntem ise defne yaprağı mucizesidir. Defne yaprağı saç dersinde oluşan kaşıntı problemlerini hafifletir ve kepek problemini yok eder. Saç derinize uygulamak için 2 bardak kaynamış suyun içine  bir çay kaşığı ufalanmış defne yaprağını koyun. Daha sonra bu karışımı güzelce karıştırın. Karışımı yarım saat dinlenmesi için bir kenara alın. Ardından problemli saç derisine masaj yaparak uygulayın. İyice eşit bir şekilde karışımı uyguladıktan sonra yarım saat saçlarınızda bekletin. Son olarak saçlarınız banyoda iyice yıkayıp durulayın.

KARBONAT

En etkili bir diğer uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de karbonattır. Saç dersinde de mucizeler yaratan karbonatı suyla karıştırarak macun kıvamına getirin. Daha sonra bu macunu eşit bir şekilde bütün saç deriniz sürün. Masaj yaparak uygulamayı unutmayın. 15-20 dakika beklettikten sonra saçlarınız karbonattan arındırın. Böylece saçlarınızdaki kaşıntı yok olacaktır.

Kasım ayına damgasını vuracak kombin önerileri! Kasım ayının fenomen rengi...

İLİŞKİLİ HABER

Kasım ayına damgasını vuracak kombin önerileri! Kasım ayının fenomen rengi...
Tansiyon düşünce ne yenir? Günde 1 porsiyonu yüksek tansiyonu tedavi ediyor

İLİŞKİLİ HABER

Tansiyon düşünce ne yenir? Günde 1 porsiyonu yüksek tansiyonu tedavi ediyor

BİR YORUM YAPIN 0