Misvak nasıl kullanılır, ne işe yarar? Misvak diş beyazlatır mı? Misvağın faydaları ve fazileti

20 Haziran 2020, 09:05
Misvak nasıl kullanılır, ne işe yarar? Misvak diş beyazlatır mı? Misvağın faydaları ve fazileti

Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünnetlerinden biri olup gündelik hayata geçirmemiz gereken en kolay ibadetlerden biri olan misvak kullanımı hakkında pek çok şey merak edilmektedir. Sünnet ibadetlerden biri olan ve diş beyazlatmada etkili olan misvağın faydalarını sizlere derledik. Peki misvak nedir, misvak nasıl kullanılır?

Peygamber Efendimiz (SAV)'in gündelik yaşantı içerisinde sergilediği davranışlar ve Müslüman kimselere yapılmasını tavsiye ettiği her şey ''Sünnet'' olarak nitelendirilir. Sözlü, fiili ve takriri olmak üzere 3'e ayrılan bu sünnetlerde misvak kullanımıyla ilgili hadisler, hem sözlü hem de fiili sünnetler grubuna girer. Öyle ki misvak kullanımı ile ilgili Peygamber Efendimiz (SAV), ''Ümmetime zorluk vermekten endişe etmeseydim mutlaka onu farz kılardım.'' (Buhari, Muslim) olarak buyurduğu misvak, ağız ve diş sağlığı bakımından çok önemlidir. Bizler de Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünnetine uyarak misvak kullanımını gündelik yaşantımız içerisinde alışkanlık haline getirmeli ve kullanmalıyız. Dini kaynaklarda yer alan bazı bilgilere göre Sevgili Peygamberimiz (SAV)'in eve girer girmez yaptığı ilk şey dişlerini misvak ile temizlemektir. (Müslim, Tahâret 43, 44. Ayrıca bk. Nesâî, Tahâret 7) Müslüman bir kimsenin beden temizliğine dikkat etmesi gerektiği şu hadisle de açığa çıkmaktadır: “Muhakkak sizin ağızlarınız Kur’an yollarıdır. O halde ağızlarınızı misvakla iyice temizleyiniz.” (İbn-i Mâce) Ağız ve diş temizliği için misvak kullanımının olmazsa olmaz olduğuna işaret eden Efendimiz (SAV) için, Âişe (r.a) rivayetine göre şöyle buyrulmuştur: "Misvak kullanmak ağzın temiz kalmasına ve  Rabbın razı olmasına sebeptir." (Nesâî, Tahâret 4; İbn Huzeyme, Sahih, I, 70. Ayrıca bk. Buhârî, Savm 27; İbni Mâce, Tahâret 7) Misvak kullanılarak kılınan bir namazın misvaksız kılınan namaza göre kat kat daha faziletli olduğunu buyuran Efendimiz (SAV), ümmetine misvak kullanmayı büyük bir hassasiyet ve önemle tavsiye etmektedir. Kolay taşınabilirliği ve kullanımı nedeniyle ihtiyaç halinde anında kullanılabilecek olan en ideal ve etkili diş temizleyici misvak ile ilgili merak ettiklerinizi sizlere derledik.

MİSVAK NE İŞE YARAR? MİSVAK NEDEN KULLANILIR? MİSVAĞIN FAYDALARI...

misvak nasıl kullanılır?

''Cebrail Aleyhisselam, misvak kullanmayı o kadar tavsiye etti ki, misvakın farz olacağından korktum.'' (İbni Mace)

Erak ağacının dalından kesilen misvağın insan vücuduna olan faydaları çok sayıda hadis-i şerifin haricinde yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Araştırma sonuçlarından elde edilen verilere göre, misvağın içindeki kalsiyum oksalat, mineral tuz, kükürt, saponin, tanen ve silisyum gibi bazı maddeler ağızdaki zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Misvak dalındaki lifler, dişin hem görünen kısımlarını hemde aralarını temizleme konusunda oldukça idealdir.

misvağın faydaları neler?

Peygamber Efendimiz (SAV)'in yalnızca yemekten sonra değil aynı zamanda abdest aldıktan sonra da kullanılmasını tavsiye ettiği misvak, içerisindeki yüksek klorür konsantrasyonu nedeniyle diş taşı oluşumunu önler ve yüzeydeki lekeleri derinlemesine temizler.

Hadis-i şerifte belirtilenlere göre Peygamber Efendimiz (SAV), Hz. Aişe (r.a)'un kucağında son nefeslerini verirken bile misvak kullanmıştır. Bu konuyla ilgili sahih hadis-i şerif şu şekilde geçmektedir:

Hz. Aişe (r.a) şöyle buyurdu; “Allâh (c.c.)’nun bana olan nimetlerinden biri de şudur: Resûlullâh (s.a.v.) benim evimde, benim sıramın geldiği günde, benim kucağımda irtihâl etti. Ayrıca Allâhü Te‘âlâ irtihâli sırasında benim tükürüğümü onun tükürüğü ile bir araya getirdi. Şöyle ki; yanıma (kardeşim) Abdurrahman geldi. Elinde misvak vardı. Ben Resûlullâh (s.a.v.)’e destek olmuştum (bana yaslanıyordu). Gördüm ki, Resûlullâh (s.a.v.) onun misvakına doğru bakıyor. Ben O’nun misvakı sevdiğini biliyordum. Bundan dolayı, “Onu sana getireyim mi?” diye sordum. Resûlullâh (s.a.v.) başıyla işaret ederek “Evet” dedi. Ben de Abdurrahman’dan misvakı alarak kendisine verdim. Kullanmak istedi ancak misvak sert olduğundan kullanamadı. Ben, “Misvakı yumuşatayım mı?” dedim. Başıyla işaret ederek, “Evet” buyurdu. Nitekim (dişlerimle ezerek) misvakı yumuşattım ve kendisine verdim. Resulullâh (SAV) misvakı dişleri üzerinde gezdirdi.” (Buhâri)

Ağız ve diş sağlığının yanı sıra mide problemlerine de bire bir çözüm olan misvak, uzun süre kaynatılıp suyu içildiğinde sindirim sistemi hastalıklarının çaresi oluyor.

En genel haliyle özetleyecek olursak misvağın faydaları şu şekildedir:

-Çok güçlü ve etkili bir antiseptiktir.
-Yemek yedikten sonra ağızda oluşan kötü kokuyu giderir.
-Diş çürümelerini yok eder.
-Diş etlerinin daha da güçlenmesine yardımcı olur.
-Düzenli kullanımda diş eti kanamalarını sonlandırır.
-Ağız kuruluğunun önüne geçerek güzel ve akıcı konuşmayı sağlar.
-Devamlı kullanımda sesi ve cildi güzelleştirme niteliği vardır.
-Bir sünnet-i seniyyeyi ihya ettiğimiz için amellerimiz de sevaplarımızı artırır.

MİSVAK ÇEŞİTLERİ! MİSVAK NASIL KULLANILIR? MİSVAK UCU NASIL AÇILIR?

misvak nasıl kullanılır?

İyi bir misvak tercihi yaptıysanız dişlerinizde kullanmak için sabırsızlanıyorsanız öncelikli olarak misvak ucunu açmanız gerekir. Bu esnada kullanılacak olan yaş misvak işinizi görmeye yetecektir. Eğer aldığınız misvak kuru ise, içerideki liflerin açılması için birkaç saat boyunca suda bekletme işlemi yapmalısınız. Daha hoş kokulu bir misvak için gül suyunda bekletebilirsiniz.

Misvak çubuklarının uç kısmını tırnağınızla veya bıçakla soymaya çalışın. Dış kabuğu kolay ayrılıyorsa, ortalama 1 cm kadar ucunu açmak işinizi görecektir. Misvaktaki ince sapların dişleri olumsuz etkilememesi için dişleri misvaklar iken nazikçe davranmalısınız. (Yatay şekilde)

MİSVAK ÇEŞİTLERİ:

Taze misvak: Ucunu yontarak direkt olarak dişe sürtülür. Liflerin açılması için azı dişlerle misvak ısırılabilir.

Kuru misvak: Kullanmadan 1 gün önce suda bekletilerek yumuşatılmalıdır.

- Gereğinden fazla yumuşayan misvaklar kesilip yontma işlemiyle beraber tekrar açılmalıdır. Misvağı kullandıktan sonra çok iyi bir şekilde yıkanması gerekir. Temiz ve hava alan bir yerde muhafaza edilmelidir.

PEYGAMBERİMİZ (SAV) NE ZAMAN MİSVAK KULLANIRDI?

misvak kullanımı nasıl olmalı?

Peygamber Efendimiz (SAV);

- Uyumadan önce, 

- Gece namazını kılmaya kalktığında,

- Abdest almadan önce,

- Namaz için camiye gideceği zaman,

Kuran-ı Kerim okuyacağı zaman misvak kullandığı bilinmektedir.

HADİS-İ ŞERİF: “Ben dişlerimi o kadar misvaklarım ki (bâzen) ön dişlerim sö­külecek diye korkarım." (ibni Mâce, Tahâret, 7) buyururdu.

misvak ile ilgili hadisler

MİSVAK KULLANIMIYLA İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER NELER?

"Misvak kullanarak kılınan namazın, misvaksız namaza üstünlüğü yetmiş kattır." (Ahmet b. Hanbel, Müsned, VI, 272).

''Gece namazı için kalkınca, ağzınızı misvakla temizleyin! Çünkü bir melek, namazda Kur’an okuyanın ağzına yaklaşarak dinler.'' (Deylemi)

"Dört şey geçmiş peygamberlerin sünnetlerindendir. Haya duygusu, kokulanmak, diş temizliği ve nikâh." (Tirmizî, Nikâh,1; Ahmed b. Hanbel, V, 421).

''Misvakı kullanın, çünkü misvak kullanımı hem ağzınızı temizler hemde Allah'ın rızasını kazandırır.'' (İbni mace)

''Oruçlunun bir kişinin hayırlı hasletlerinden biriside misvak kullanmasıdır. '' (İbn Mace, Sıyam,17)

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar