Milyonlarca Müslümanın Zilhicce ayında ayak bastığı kutsal topraklarda Hac ibadetini gerçekleştirmek her Müslüman üzerine haktır. Peki Hac ibadetinin farzları nedir ve kaça ayrılır? Hac ile umrenin farkları! Kutsal topraklarda işinize yaracak Arapça kelimeler hangileri? Tüm hacı adaylarını ilgilendiren bilgiler...

İslam'ın beş şartından biri olarak Allah (c.c)'un Müslümanlar üzerinde farz kıldığı Hac ibadetinin vazifeleri, Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhicce ayının ilk on gününde yerine getirilir. Hac ibadeti ise Arefe ve Kurban Bayramında gerçekleştirilir. 

İLİŞKİLİ HABERZilhicce ayında yapılması faziletli olan ibadetler

İLİŞKİLİ HABERKabe örtüsünün özellikleri neler? İlk defa kim tarafından örtüldü?

Müslüman kimseler için en kutsal ibadetlerden olan Hac, Kuran-ı Kerimin birçok yerinde geçmektedir. "Şüphesiz, 'Safa' ile 'Merve' Allah'ın işaretlerindendir. Böylece kim Evi (Ka'be'yi) hacceder veya umre yaparsa, artık bu ikisini tavaf etmesinde kendisi için bir sakınca yoktur. Kim de gönülden bir hayır yaparsa (karşılığını alır). Şüphesiz Allah, şükrün karşılığını verendir, bilendir."  (Bakara,158)

HACCIN FARZLARI

1- Haccı yerine getirmeden önce ihrama girmek. (Dünyadan soyutlanmanın simgesi olan ihrama girme erkeklerde kıyafetlerinin çıkartılıp örtüye sarılmasıyla, kadınların ise kendi elbiselerinin ihram örtüsü sayılmasıyla gerçekleşir.)

2- Vakfeye durmak. (Arefe günü, Arafat Dağı'nın orada öğle ve ikindi namazlarından sonra ayakta durarak bekleme ile yapılır.)

3- Kabeyi tavaf etmek.

Bunların haricinde şeytan taşlama, ihrama mikat mahalinden girme ve ihram yasaklarından kaçınma; Hac ibadetinin önemli vaciplerindendir.

HACCIN ÇEŞİTLERİ

1- İfrad haccı: Umresiz gerçekleştirilen hacdır. Hac yapacak olan kişi ihrama girerken sadece hac yapmaya niyet eder. Kurban kesmekle mükellef değillerdir.

2- Temettü haccı: Umre ve Hac için ayrı ayrı ihrama girilir. İlk önce umre için ihrama girilir, ibadet yapılır ve ihramdan çıkılır. Sonra hac için ihrama girilir, ve ibadet yerine getirilir.

3- Kıran haccı: Umre ve hac ibadetlerinin tek ihramla gerçekleştirilmesidir. Hacı adayının kurban kesmekle mükelleftir.

İLİŞKİLİ HABERKutsal topraklara giderken nasıl giyinilmeli? Hac ve Umre kıyafetleri

UMRE VE HACCIN FARKLARI

- Hac ibadeti farz, Umre ibadeti ise sünnettir.

- Hac ibadeti İslamın beş şartından biri, Umre değildir.

- Hac ibadeti yıl içerisinde 1 defa Arefe ve Kurban Bayramında, Umre ise hac zamanının dışındaki herhangi bir vakitte yapılabilir.

- Hac ibadetinde şeytan taşlama ve kurban kesmek gerekirken umrede böyle bir zorunluluk yoktur.

- Hac’da Cem-i Takdim, Cem-i Tehir, Veda Tavafı ve Kudüm Tavafı varken, Umrede yoktur.

UMRE VE HAC İÇİN PRATİK ARAPÇA KELİMELERİ

Türkçesi ve okunuşları:

Evet = NEAM
Hayır = LA
Teşekkür ederim = ŞÜKRAN
Bir şey değil = AFVEN
Özür dilerim = ASİF
Su = MA
Ekmek = HUBZ
Bir = VAHİD
Sabah = SABAH
Öğle = ZUHR
İkindi = ASR
Akşam = MESA
Yatsı =İŞA
Havlu = MİNFEŞE
Peçete = FUTA
Yavaş yavaş = ŞÜVEYYE ŞÜVEYYE

BİR YORUM YAPIN 0