Tövbe namazı nasıl kılınır? Tövbe namazı kılınışı

14 Ağustos 2020, 08:56
Tövbe namazı nasıl kılınır? Tövbe namazı kılınışı

Nafile namazlar arasında geçen tövbe namazı ile Allah'tan bağışlanmak için dualar edebilirsiniz. Günah işledikten hemen sonra peşine bolca istiğfar çekip nafile namaz olarak tövbe namazını kılabilirsiniz. Günahlardan kurtulmak için Kuran-ı Kerim ve hadis-i şeriflerin yönü doğrultusunda yaşamaya çalışabiliriz. Geçmişi bırakıp şimdiye dönmek için fırsat olan tövbe namazı kaç rekat, tövbe namazı nasıl kılınır?

Bazen nefsimizden dolayı bilerek bazen de bilmeden Allah’a karşı işlediğimiz günahlardan sonra öncelikli olarak yapmamız gereken şey samimi bir tövbedir. Ahir zaman olarak nitelendirebileceğimiz günahların çoğaldığı şu zamanlarda; büyük ya da küçük illa ki günahlar işleyebiliyoruz. Bu konu ile ilgili Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), hadis-i şerifinde şöyle buyurdu: "İnsanoğlunun her biri hatakârdır. Ancak hatakârların en hayırlısı tövbekâr olanlarıdır." (Tirmizi). Evet Rabbimiz (c.c)'un merhameti çok büyüktür ancak bu gerçekle birlikte şeytanın bizi Allah (c.c)’un merhametiyle kandırmasına izin vermemeliyiz. Günah işlediğimiz anda O’na yönelmeli ve günahlarımızdan arınmak için bol bol istiğfarda bulunmalıyız. Peygamber Efendimiz (SAV)'in günahların affı için ümmetine tavsiye ettiği faziletli zikir ve duaları okumayı hayatımızda alışkanlık haline getirebiliriz. Bunun haricinde nafile namaz çeşitleri arasında yer alan tövbe namazı ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizlere derledik...

TIKLA OKU:  PEYGAMBER TAVSİYESİ EN GÜZEL TÖVBE-İ İSTİĞFAR DUALARI

NEDEN TÖVBE ETMELİYİZ? ALLAH KİMLERİN TÖVBESİNİ KABUL EDER?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) bir gün müezzini Bilal’i yanına çağırır ve ona: "Bilâl! Hangi ameli yaparak benden önce cennete girdin? Dün gece cennette, senin ayakkabılarının tıkırtısını önümde duydum" diye sordu. Bilâl (ra) de:- Yâ Rasûlallâh! Ne zaman bir günah işlesem arkasından hemen kalkıp iki rek'at namaz kılarım, abdestim bozulduğunda da vakit geçirmeden hemen abdest alırım. (Her abdest aldığımda da Allâh'ın üzerimde iki rek'ât namaz hakkı olduğunu düşünürüm ve kılarım) dedi. Bunun üzerine Rasûl-i Ekrem (SAV)- "İşte bunun sayesinde" buyurdular. (İbn Huzeyme) Bizlerde eğer gaflete düşüp bir hata işlersek hemen tövbe etmeliyiz. Allah (c.c) kullarını çok sever, ve bizleri affetmek için önümüze fırsatlar sunuyor.  Kandil gibi ya da üç aylar gibi bazı zamanlar dua etmek için daha faziletlidir. Rabbimiz (c.c) “Allah’ın rızası ve cennet nimetleri sabredenlerin, doğruluktan şaşmayanların, huzurda boyun bükenlerin, hayra harcayanların ve seher vakitlerinde istiğfar edip yalvaranlarındır.” (Âl-i İmrân, 3/17)  Bizim için çok faziletli olan seher vakti, güneşin batışından imsak vaktine kadar olan zamanın son altıda biridir.

TÖVBE İLE İLGİLİ HADİS VE AYETLER! EN GÜZEL NASIL TÖVBE EDİLİR?

Tövbe ile ilgili ayet ve hadisler! Tövbe nasıl edilir? Tövbe namazı

Şeytan bu dünyada bizle oynamaya ve ahirette Allah (c.c)’ın güzel nimetlerinden Müslümanları alıkoymaya yemin etmiştir. Sadece Allah (c.c)’a gönülden bağlı kulların ayağını kaydıramayacak olan şeytan vesveleriyle insanların bazen yanlışlıklara sürüklüyor. Öyle ki ayet-i kerimede, "Şeytan seni bir kötülüğe sevketme girişiminde bulunursa, hemen Allah'a sığın." (Fussilet (41), 36).Rabbimiz (c.c) bir günah işleyip onun için tövbe edersek ve bu hatayı bir daha hiç işlememeye çalışırsak Müslümanları affedeceğini buyuruyor. “Onlar (müttakî mü’minler), bir kötülük yaptıklarında ya da kendilerine zulmettiklerinde, Allah’ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tevbe-istiğfar ederler. Zaten günahları Allah’tan başka kim bağışlayabilir ki! Bir de onlar, işledikleri kötülüklerde bile bile ısrar etmezler.” (Âl-i İmrân 3/135)”

Tövbe etmenin elbette yolları var. Resul-i Ekrem (SAV) bize tövbe etmenin de en güzel yolunu öğretmiştir. Yaptığımız hatadan pişman olursak hemen tövbe etmemiz gerektiğini söylemiştir. Bunun en güzel yolunun namaz kılarak olduğunu belirten Efendimiz (SAV), “Bir kul herhangi bir günah işlediğinde, kalkar, güzelce abdest alıp iki rekât namaz kılar ve Allah’a istiğfar ederse, Cenâb-ı Hak muhakkak o kulunu mağfiret eder.'' buyurur.” (Tirmizi) 

TÖVBE NAMAZI NASIL KILINIR? TÖVBE NAMAZI KAÇ REKAT?

Tövbe namazı nasıl kılınır?
Niyet edilir:  ''Niyet ettim Allah’ın senin rızan içi iki rekat Tövbe namazı kılmaya'' denir.

1. REKAT:

Allahuekber deyip İftitah tekbiri alırız
Sübhaneke okuruz
Euzu Besmele çekip Fatiha-ı Şerif okuruz
Zammı sure okuruz
Allahuekber deyip Rüku’a eğiliriz
Üç defa Sübhane rabbiyel azim dedikten sonra 
Semiallahu Limen Hamide deyip doğruluruz
Ayağa kalkınca Rabbena ve lekel hamd deriz
Allahuekber ekber deyip secdeye eğiliriz
Üç defa sübhane rabbiyel ala dedikten sonra Allahuekber deyip otururuz
Bir kere daha Allahuekber deyip tekrar secdeye gideriz
Allahuekber deyip ayağa kalkarız

2. REKAT

Fatiha okuruz
Zammı sure okruz
Allahuekber deyip rüküya eğiliriz
Sonra doğrulu secdeye eğiliriz
İki defa secde yaptıktan sonra otururuz
Ettehiyyatu. Salli- Barik dualarını, Rabbena dualarını okuruz
Önce sağ sonra sol omzumuza dönerek Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah deriz.

Allah (c.c) merhameti çok büyüktür. Bizde O (c.c)’un yolundan vazgeçmedikçe, bize olan sevgi ve hoşgörüsünden ümidi kesmedikçe ve günahımızda ısrar etmedikçe umarız ki Rabbimiz (c.c) bizleri affeder. Son nefesimizi verene kadar O (c.c)’un affına sığınalım ve Rabbimiz (c.c) yolundan ayrılmayalım.

TÖVBE İÇİN OKUNABİLECEK SALAT-I TEFRİCİYYE DUA ÖNERİSİ

TÖVBE İÇİN SALATEN TÜNCİNA DUA ÖNERİSİ

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar